Merkez Bankası'ndan yeni düzenleme! Yüzde 1,6'yı geçemeyecek

Reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6'yı geçemeyecek.

Merkez Bankası'ndan yeni düzenleme! Yüzde 1,6'yı geçemeyecek
Merkez Bankası'ndan yeni düzenleme! Yüzde 1,6'yı geçemeyecek
GİRİŞ 16.10.2019 08:52 GÜNCELLEME 16.10.2019 09:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası aldığı kararla birlikte mal ve hizmet alımlarında üye işyerlerine uygulanan komisyon oranını yeniden değerlendirdi. Alınan karara göre komisyon oranı yüzde 1.60'ı aşamayacak.

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kredi kartı komisyonlarına ilişkin düzenlemeye gitti. Merkez Bankası "Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ'nde yaptığı değişikliğe göre üye işyerlerine uygulanan komisyon oranı yüzde 1.60'ı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında ise azami komisyon oranı her taksit için azami yüzde 0.89 oranında artırılacak. 

Merkez Bankası'nın kararı 1 Kasım 2019'da yürürlüğe girecek.

 

 

İşte Resmi Gazete'deki açıklama:

MEVDUAT VE KREDİ FAİZ ORANLARI VE KATILMA HESAPLARI KÂR VE ZARARA KATILMA ORANLARI İLE KREDİ İŞLEMLERİNDE FAİZ DIŞINDA SAĞLANACAK DİĞER MENFAATLER HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2006/1)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2019/18)

MADDE 1 – 9/12/2006 tarihli ve 26371 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ (Sayı: 2006/1)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

 

“(1) Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile üye işyeri komisyonu hariç faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir.”

“(4) Mal ve hizmet alımlarında, işlem tutarlarının üye işyerlerinin serbest kullanımlarına ertesi gün aktarılması halinde, her ne ad altında olursa olsun, üye işyerine uygulanacak komisyon oranı yüzde 1,60’ı geçemez. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0,89 puan artırılarak uygulanır. İşlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılmaması halinde, söz konusu azami komisyon oranları, aylık yüzde 1,60’lık oran ve işlem tarihinin ertesi günü ile işlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına geçmesi arasında kalan gün sayısı dikkate alınarak düşürülür.”

MADDE 2 – Bu Tebliğ 1/11/2019 tarihinde yürürlüğe girer.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • memleket 8 ay önce Şikayet Et
    çok güzel bir karar ama 1.6 bile çok yüksek oran esnaf kazancını bankalara veriyor basitçe hesaplarsak müşteri kartla sigara aldı kar oranı maksimum %4-5 ee % 1.6 bankaya gitti kaldı %2.6 kiramı vergimi eleman mı muhasebe mi yol-yemek mi zaten mal sahipleri kira isterken açıyo ağzını yumuyo gözünü üstüne birde sadece Türkiye'de var hem iş yerine kira ödüyon hemde kira ödüyorum diye o kira bedeline %25 devlete stopaj ödüyon, elektrik ticarethanelerde iki katı para kominist memleketlerde bile bu kadar ağır şartlar yok
    Cevapla