AB'den şaşırtan Türkiye açıklaması: Gündemde değil

Avrupa Birliği'nde (AB), Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırım konusunun gündemde olmadığı bildirildi.

AB'den şaşırtan Türkiye açıklaması: Gündemde değil
AB'den şaşırtan Türkiye açıklaması: Gündemde değil
GİRİŞ 15.10.2019 17:41 GÜNCELLEME 15.10.2019 17:42
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Alman hükümetinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey diplomat, Türkiye’nin Suriye'ye yaptığı askeri harekatın ve Türkiye'deki mültecilerin durumunun bu hafta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde görüşüleceğini ifade etti.

 

 

Alman diplomat, AB Dışişleri Bakanları toplantısında dün alınan kararların dışında AB Liderler Zirvesi'nde bu konuda yeni adımlar atılıp atılmayacağına ilişkin bir soruya, gelecek günlerde ne gibi gelişmeler yaşanabileceğini kimsenin bilmediğini söyledi.

Yeni kararların ihtimal dışı olmadığını ancak şu an için yeni kararların planlanmadığını vurgulayan diplomat, "AB’de şu ana kadar Türkiye'ye yönelik olası bir ekonomik yaptırım gündeme getirilmedi." dedi.

 

 

Türkiye bugün 3,6 milyon mülteciyi ağırlıyor

Diplomat, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna gerçekleştirdiği operasyon ile mülteciler konusunu birbirinden ayırt etmek gerektiğine işaret ederek, Türkiye’nin bugün 3,6 milyon mülteciyi ağırladığını anımsattı.

AB-Türkiye mutabakatı kapsamında verilen para ile Türk devletinin desteklenmediğini, AB’nin mültecilerin geçimlerini sağlamaları ve çocukların okula gitmeleri için para desteği yaptığına dikkati çeken diplomat, AB’nin 6 milyar avro verdiğini ve bunun muhtemelen gelecek yılın ortasında biteceğini ifade etti.

Şimdi ise bu mutabakat sonlansın mı, yoksa verilen para artırılsın mı, artırılırsa da hangi şartlarda artırılsın gibi soruların siyasi olarak tartışılması gerektiğini belirten diplomat, bu tartışmayı şimdiden başlatmayı istediklerini ancak AB Konseyi’nin para verilmesi konusunda bir karar alacağına inanmadığını kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • teknisyen 11 ay önce Şikayet Et
  Adam kendi kafasına sıkarmı dev bir pazar bunlar çıkarları söz konusu olunca yapmayacakları namussuzluk alçaklık yok
  Cevapla
 • mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  turkiye suriyelilere maas veriyor diyen gerzeklerede kapak olsun alman gavurunun lafi
  Cevapla
 • Hacivat 11 ay önce Şikayet Et
  Ab ister yaptirim yapsin ister yapmasin fark etmez sonucta terörü destekliyorlar gönderin mültecileri
  Cevapla
 • Afşin 11 ay önce Şikayet Et
  Abdestinizi aalın namazınızı kılın Allaha şükredin arkadaşlar. Bu kadar alçak bir AB de yaşamadığımız için Allah'a şükredin.
  Cevapla
 • 7BART4 11 ay önce Şikayet Et
  Ha şöyleee, dirsek aralığı hizaya gelin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle