Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditlerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, cevap verdi. Oktay, ''Yaptırım tehditlerinin sınırın diğer tarafından gelen terör tehdidinden daha büyük tehdit değil. Dolaysıyla kim ne söylerse söylesin, Türkiye olarak bölgeyi terörden arındırma konusunda çok azimli ve kararlıyız.'' dedi.

Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı
Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı
GİRİŞ 15.10.2019 18:00 GÜNCELLEME 15.10.2019 21:17
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir Başkanlık Kararnamesi'ni çıkaracağını açıkladı.

Trump, yaptırımlara ilişkin "Çeliğe uygulanan gümrük vergisi yüzde 50'ye çıkacak. Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereleri hemen sonlandıracak." ifadelerini kullanmıştı. Trump'ın yaptırım tehdidine Türkiye'den cevap geldi.OKTAY'DAN AÇIKLAMA!

Oktay, İngiliz Sky News kanalına verdiği mülakatta, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nı anlattı.

 

YPG/PKK terör örgütünün, Türkiye için oluşturduğu tehdide dikkati çeken Oktay, "Bir terör örgütüyle görüşemez veya pazarlık edemezsiniz. Bu gerçekçi değil. Terörle mücadele eden bir devlet var ve siz bizden teröristlerle masaya oturup konuşmamızı mı bekliyorsunuz? " ifadesini kullandı.

'ACINACAK BİR ŞEY...'

ABD ve İngiltere'nin, YPG/PKK ile iş birliği yapmasının "acınacak bir şey" olduğunu kaydeden Oktay, "Umarız bir yanlış anlaşılma ya da onların kim olduğunu bilmeme durumu vardır. Aksi halde müttefiklerimizin terör örgütleriyle de müttefik olduğunu düşünmek istemeyiz." değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Avrupa ve NATO müttefiklerinin bu konudaki politikalarını değiştirmelerini umduğunu da söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede izin istemediğini vurgulayan Oktay, şartların Türkiye'yi bu noktaya zorladığının altını çizdi.

'TERÖR TEHDİDİNDEN DAHA BÜYÜK DEĞİL'

Türkiye'nin harekat öncesi ABD veya Avrupa'dan yaptırım gelebileceğini göz önüne aldığını dile getiren Oktay, "Ancak bu tehditlerden hiçbiri, sınırın diğer tarafından gelen terör tehdidinden daha büyük tehdit değil. Dolaysıyla kim ne söylerse söylesin, Türkiye olarak bölgeyi terörden arındırma konusunda çok azimli ve kararlıyız." diye konuştu.

Türkiye'nin halihazırda dört milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ve rejimin İdlib'e olası operasyonu durumunda üç milyonun daha gelebileceğini kaydeden Oktay, "Bize karşı çıkan herkes önce Türkiye'yi anlamalıdır. Bu durum sürdürülemez." dedi.

Türkiye'nin sivil konvoyu hedef aldığı iddialarının yalan olduğuna dikkati çeken Oktay, "Operasyonun tamamlanması ve bir tampon bölge oluşturulması birkaç gün alabilir ancak siviller konusunda son derece dikkatli davranıyoruz." ifadesini kullandı.

Operasyon ile insani bir krize yol açıldığı yönündeki suçlamaları reddeden Oktay, "Zaten bir insani kriz var ve sekiz yıldan uzun bir süredir devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 47
 • ya karşılığı 7 ay önce Şikayet Et
  diplomatik kurlallar yaptırıma yaptırım ile cevabı gerektirir ama biz ne yaptık, yapabiliriz muamma
  Cevapla
 • şahin 7 ay önce Şikayet Et
  bir defa şunu duvar yazısı olarak yazın dünyada hiçbir millet Türk milleti kadar açlığ susuzluğa tahammül edemez onun içindirki Türkiye ye meydan okuyacak devlet bin kere düşünmesi lazım kendi milletleri 1 hafta aç kalsın birbirini yerler
  Cevapla
 • Akıncı Ruhu 7 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun SAYIN OKTAY çok net ve doğru bir cevap vermiş #REİİİİS, bu kafirlere karşı dik dur eğilme bu millet ölümüne seninle birlikte, yanında inşaAllah amiiiin aminn amiiiin
  Cevapla
 • eyyupk 7 ay önce Şikayet Et
  Bu milletin icat edeceği şeylerin desteklenmesinin önünü neden açmıyorsunuz daha neyi bekliyoruz
  Cevapla
 • Yavuz 7 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar amerilan malı varsa hepsine %100 vergi koyulsun filmleri colası neyi varsa işte haaa yetmez yanında israil mallarınıda unutmasınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle