Yumurta ihracatçılarından ABD hamlesi

Türk yumurta ihracatçısının uzun dönemdir girmek istediği ABD pazarına ilk yumurtalar uçakla gönderildi, numune olarak giden ürünün testleri geçmesi halinde ilk etapta 10 konteynerlik ihracat bekleniyor.

Yumurta ihracatçılarından ABD hamlesi
Yumurta ihracatçılarından ABD hamlesi
GİRİŞ 13.10.2019 12:27 GÜNCELLEME 13.10.2019 14:09
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün en önemli pazarı Irak ile son dönemde sıkıntılar yaşandığını, buna rağmen ihracatın devam ettiğini söyledi.

 

 

İhracatın bir miktar gerilemesiyle ürün fazlasının oluştuğunu ve fiyatların gerilediğini dile getiren Girit, alternatif pazarlar geliştirmeye odaklandıklarını ifade etti.

İhracattaki tek pazara bağlılığı ortadan kaldırmak için dünyanın en uzak noktalarına kadar tanıtım ve pazarlama çalışması yürüttüklerini belirten Girit, şunları kaydetti:

 

 

"Bu kapsamda ABD'den iyi bir haber geldi, bizden yumurta alabileceklerini söylediler. Son 3 aydır çok yoğun bir şekilde bu konuyla ilgileniyoruz. Daha önce ABD ile sağlık sertifikası protokolü sorunumuz vardı, bunlar halledildi. ABD standartlarıyla ilgili zaten bir sorunumuz yok. ABD'nin Türkiye'yi seçmesindeki ana unsurlardan bir tanesi de bizim dünyadaki yumurta sektöründe çok iyi bir noktada olmamız. Kalite ve hizmet yönünden bir sorun yaşamamızdan ötürü bizi kendi planları içine dahil ettiler."

"PARTNER ARAYIŞINA GİRDİLER" - "PARTNER ARAYIŞINA GİRDİLER"

ABD'nin dünyanın en büyük yumurta üreticilerinden olduğunu ancak olası risklere karşı partner üreticiler aradıklarını aktaran Girit, "Hayvancılık sektöründe çok sayıda dış etken var. Nerede ne yetişeceğine iklim karar veriyor. Bu doğa olaylarından ötürü bazen arzu ettiğiniz düzeyde üretim gerçekleştiremezseniz. ABD de burada bir risk olabileceğini gördü ve sofralık yumurta konusunda bir partner arayışına girdi. Bu manada bizi tercih ettiler. Bu da bizim yumurta sektörünün kaliteli olduğunun bir göstergesidir. ABD bizi bu yüzden seçmiştir. ABD'de gıda güvenliğinden geçmek, o standartları sağlamak aslında hiç de kolay değil." değerlendirmesinde bulundu. 

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA TEŞEKKÜR 

ABD'ye ilk yumurta sevkiyatının uçak kargoyla yapıldığını, bu ürünlerin test edileceğini aktaran Girit, "Biz bu testleri geçeceğimize inanıyoruz. Bu numuneden sonra devamını geleceğini düşünüyoruz. İkinci partide 10 konteynerlik sipariş bekliyoruz. Bundan sonraki ihracatlar gemiyle yapılacak." diye konuştu. 

Girit, ABD'li kurumlarla yürütülen görüşmelerde Tarım ve Orman Bakanlığının desteğini aldıklarını, bu pazarın yakın gelecekte Türk yumurta sektörü için yeni ufuklar açabileceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Nazmi 11 ay önce Şikayet Et
  Amerika kendi buyuk bi uretici zaten komik olmayin afrika rusya tarafina yonelin
  Cevapla
 • Vecihi 11 ay önce Şikayet Et
  Boyle lanet bi Sektor daha yok bi bakarsin cikis fiyati 4 lira bi bakarsin 10 lira dolar yukseldikce yem fiyati yukselir yumurta yine ayni aradaki acigi kapatayim diyene kadar iflas bayragini cektirir insana istikrarli bi is degil helede borclu isen
  Cevapla
 • ahmet uslu 11 ay önce Şikayet Et
  simdi kolisi 10 lirayken 20 liraya firlar bide ic piyasaya verilen yumurtalar cok ufak 2 taneyi birlestirsen 1 tane anca ediyor keske hic satilmasa millet ucuz tuketebilse cocuklar vitaminsiz hasta yetisecek yahudininde tam istedigi olucak
  Cevapla
 • GERÇEKLER VE 11 ay önce Şikayet Et
  Yumurta üreticileri aşağıdaki yorumları yazan arkadaşların ön görüşüne bile sahip değil.
  Cevapla
 • 67li 11 ay önce Şikayet Et
  Bu da demek oluyor ki 15 gün sonra Türkiye'de yumurtanın kolisi 25 TL olacak diyor.coni yumuta yesin Türkler yemesin anlamına geliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle