Yeni İHA, TSK'nın envanterine girdi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) operasyon sahasındaki kabiliyetlerini önemli ölçüde artıran insansız hava araçlarına (İHA) yenileri eklendi.

GİRİŞ 13.10.2019 09:41 GÜNCELLEME 13.10.2019 10:35
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilk Anka İHA sistemi teslimatını gerçekleştirdi.

 

 

Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımıyla yapılan kabul testlerinin başarıyla sonuçlanmasıyla Ankalar envantere katıldı. Anka, geçen yıl Ege ve Akdeniz semalarında ilk görev uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Elektro optik ve kızılötesi kameralar, Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) gibi faydalı yüklere sahip 3 hava aracı ve yer birimlerinden oluşan sistem, gece ve gündüz, kötü hava şartları dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerini yerine getirecek.

 

 

Sahip olduğu radar sayesinde uzak menzilden ve bulut üzerinden istihbarat toplama yeteneğine sahip olan sistem, su üstü unsurlarının türünü tespit edebilecek ve konumlama yapabilecek. Görüntüleme modlarıyla liman, üs bölgesi gibi stratejik hedeflerden istihbarat toplanabilecek. Arama modlarıyla hareketli hedeflerin hızı ve konumları belirlenebilecek.

Ege ve Akdeniz'de keşif gözetleme görevi icra edecek Anka sayısı, bu teslimatla birlikte toplam 22'ye ulaştı. Anka'ların toplam uçuş saati ise 30 bini aştı.

Prototipi 2013'te tamamlanan Anka, 2016'da Türk Silahlı Kuvvetleri envantere girdi. Ankaların konfigürasyonları güvenlik güçlerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda çeşitlendi. Yeni faydalı yüklerle kabiliyetleri artırılan Ankaların, keşif-gözetleme yetenekleri güçlendirilip daha geniş alanı kapsayacak şekilde geliştirildi.

İç güvenlik operasyonları ve sınır ötesi harekatlarda da görev alan Ankalar, karıştırma gibi yoğun harp koşullarında başarıyla kullanıldı.

Ankalar, Jandarma Genel Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına da operasyonel destek veriyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
TSK
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • kap körk 7 ay önce Şikayet Et
  Ankaaaaa!!!!!! Maaşallahhh, Zümrüdüanka aaaaâa!!!!
  Cevapla
 • Taci 7 ay önce Şikayet Et
  Selcuk Bayraktar, tarih seni yazacak gardas. Allah sana daha cok basari, akil, fikir versin, ulkemizi daha guclenmeye.
  Cevapla
 • Trk 7 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçenlernden Allah razı olsun
  Cevapla
 • İrfan 7 ay önce Şikayet Et
  Maşallah, Rabbim yâr ve yardımcımız olsun, aklımıza, fikrinize ve emeğinize sağlık, Allah aşkına dur durak bilmeden devam edin, her daim daha iyiye, daha ileriye...
  Cevapla
 • mert 7 ay önce Şikayet Et
  sebep olanalarin ve emegi gecenlerin hepsinden Allah razi olsun daha iylerini yapmak basarmak arzusuyla üstün basarilar hepinize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle