Kuru kayısıdan 9 ayda 174 milyon dolar kazanç

Malatya'dan yılın ocak-eylül döneminde 68 bin ton kuru kayısı ihraç edilerek, karşılığında 174 milyon dolar gelir sağlandı.

Kuru kayısıdan 9 ayda 174 milyon dolar kazanç
Kuru kayısıdan 9 ayda 174 milyon dolar kazanç
GİRİŞ 11.10.2019 12:52 GÜNCELLEME 11.10.2019 13:52

AA muhabirinin Malatya Ticaret Borsasından aldığı bilgiye göre, dünya  kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı kentten ihracat arttı.
 
Antep baklavası ve Aydın incirinden sonra Avrupa Birliği nezdinde  coğrafi işaret tescili alınan üçüncü ürün olan Malatya kayısısı ihracatından  yılın 9 ayında 174 milyon dolar kazanıldı.

 

 

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, kentten geçen yıl 100 bin ton kuru kayısı ihracatı yapıldığını, bu  yılki hedeflerinin ise 110 bin ton olduğunu söyledi.
 
Özcan, ihracatın, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine  göre artış gösterdiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:
 
"Geçen yılın 9 ayında 62 bin tonluk ihracat gerçekleştirerek 174  milyon dolar gelir elde etmiştik. Bu yılın 9 ayında ise 68 bin ton ihracat  gerçekleştirerek 174 milyon dolar gelir elde ettik. Giden ürünün fiyatı ihracat  rakamlarını belirlediği için yıl içinde fiyatlarda birtakım artışlar  gerçekleşebiliyor. Bazı tarihlerde ithalatçının arzu ettiği ürünün az olması  sebebiyle fiyat artışı oluyor veya ürün çoksa fiyatlarda gevşeme yaşanıyor. Geçen  yıla göre ihracatta 6 bin ton artış oldu."
 
Dış satımın sürdüğünü, eylül ayı ihracatının da arttığını dile getiren  Özcan, "Eylülde 11 bin 350 ton ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın eylül ayına  göre ihracat miktarı 600 ton arttı. Eğer her ay ihracatta 500 ton atış olursa yıl  sonu hedefimiz olan 110 bin ton kuru kayısı ihracatını tutturacağız." diye  konuştu.
 
"Anuga Fuarı'nı önemsiyoruz"
 
Özcan, ihracatçıların şu an Almanya'da 2 yılda bir düzenlenen gıda  fuarı Anuga'da olduklarını belirtti.
 
Anuga'yı dünyanın en önemli gıda fuarından biri olarak gördüklerini  söyleyen Özcan, şunları kaydetti:
 
"Bu fuar, Avrupa ülkelerine olan ihracatımızın büyük bölümünün  belirlendiği fuar. Bu fuar, kuru meyve ihracatında bağlantılar açısından önemli.  İthalatçı ile ihracatçının buluşma noktası. Bu fuarı çok önemsiyoruz. Malatya'dan  yaklaşık 30 firma katıldı. Kayısı ihracatıyla ilgili önemli anlaşmalar  bekliyoruz."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR