Zincir ve indirim market ürünlerine sınırlama talebi

TESK Genel Başkanı Palandöken, zincir ve indirim marketlerin kendi markalarıyla sattıkları ürünlere sınırlama getirilmesi gerektiğini, bunun piyasadaki tek üretici hakimiyetinin kırılması açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

Zincir ve indirim market ürünlerine sınırlama talebi
Zincir ve indirim market ürünlerine sınırlama talebi
GİRİŞ 10.10.2019 14:06 GÜNCELLEME 10.10.2019 14:57
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Perakende Yasası'nın güncellenmesine değinerek, bu kapsamda zincir marketlerin kendi markalarıyla sattığı ürünlere sınırlama getirilmesini önerdi.

 

 

Bu sınırlamanın, piyasadaki tek üretici hakimiyetinin kırılması açısından son derece önemli olduğunu belirten Palandöken, zincir ve indirim marketlerinde ucuzluk vaadiyle ve özel etiketle satılan söz konusu ürünlerin yıllardır haksız rekabete yol açtığını kaydetti.

Bazı marketlerde, anılan ürünlerin rafların yüzde 80'inde yer aldığına işaret eden Palandöken, "Oysa tüm üreticilerin ürünleri raflarda yer almayı hak ediyor. Bu kapsamda, Perakende Yasası ile ilgili çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

 

 

Palandöken, marketlerde yöresel ürün satışının zorunlu olmasını öngören düzenlemeye dair çalışmalardan memnuniyet duyduklarını da belirterek, "Ürün yelpazesi genişledikçe tüm yöresel ürünler raflarda yer alabilecek. Böylece, hem ürün çeşitliliği artacak hem de vatandaşlarımız farklı yörelerin ürünlerini tadabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • xyz 9 ay önce Şikayet Et
  Tabi markalar şikayetcidir, aynı ürünleri neredeyse yarı fiyatına satıyorlar, tamam bazılarının kalitesi düşük ama bir çoğu pahalı olanlardan farksız. Ben marketlerin kendi markalarından memnunum.
  Cevapla
 • İsm@il 9 ay önce Şikayet Et
  sınırlama getırsen ne olacak aynı urunu kendısınınkını 10 kurusa dıger aynı urunu 40kurusa satıyor
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Hayır ya ucuz market dışındaki peynir marka kilosu 21 ucuZluk marketlerde 18 böyle kalmalı
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Hadi oradan vatandaşın ne işine gelirse oradan alır gücu yetmeyen pehlivan meydana çıkmasın arkadaş
  Cevapla