Türk bilim insanından müthiş buluş! Sınırları ortadan kaldırdılar...

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Fotonik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Şahin öncülüğünde, İngiltere ve Belçika'dan bilim insanlarının da bulunduğu heyet, nano teknoloji alanında kullanılmak üzere elmas, altın ve alüminyum gibi tabakalı olmayan maddelerden "ultra ince" malzeme üretmenin formülünü buldu.

GİRİŞ 09.10.2019 15:04 GÜNCELLEME 09.10.2019 18:18
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bükülebilir telefonlar, bataryaların ultra hızlı şarj edilmesi gibi bir çok alanda kullanılan ve bugüne kadar kömür karbonu gibi tabakalı maddelerden üretilen ultra ince malzemelere yeni bir boyut kazandıran formülün, yeni buluşların önünü açması bekleniyor.

 

 

Daha önce kömür karbonunu ayrıştırarak ultra ince malzeme "Grafen"i bulan ve bu çalışmasıyla Nobel ödülü alan bilim insanı Andre Geim, Francois Peeters ve Rahul Nair'in de bulunduğu heyet, Şahin'in rehberliğinde bir yıl önce ultra ince malzeme üretmek için çalışmalara başladı. 

Heyet, bu çalışmada, tabakalı yapıya sahip malzemelerin ultra ince hallerine ulaşılmasının yanında elmas, altın ve alüminyum gibi tabakalı olmayan ve yığınlar halinde bulunan maddelerin de ultra ince haline erişmeyi amaçladı.

 

 

Geliştirdikleri formülle bunu başaran heyetin sonuç makalesi, bilim dünyasında büyük ilgi gördü.

"BİZİM GETİRECEĞİMİZ REÇETE, YEPYENİ MALZEMELERİN KEŞFİNE YOL AÇACAK"

Doç. Dr. Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmada yer alan bilim insanlarının son 10 yıl içinde kendi alanlarında en çok bilinen isimler olduğunu belirtti. 

Özellikle Andre Geim'in, 2004'te grafenin senteziyle başlayan yolculuğunun önemine dikkati çeken Şahin, "Malzeme biliminde grafit dediğimiz ve kömür olarak bildiğimiz o çok basit malzemeden, çok sürpriz ve inanılmaz özelliklere sahip olan grafenin sentezi, yepyeni bir yol açtı. Özellikle de nano teknoloji açısından tek atom kalınlığında ultra ince dediğimiz grafenin bulunuşu, inanılmaz mekaniksel özelliklere sahip olması, elektriksel olarak çok ilginç olması, bu alandaki çalışmaları tetikledi. Ultra ince malzemelerin ne kadar önemli olduğunu bütün dünya fark etti." diye konuştu. 

Grafenden sonra tabakalı olmayan yapılardan ultra ince malzeme üretmek için kolları sıvadıklarını dile getiren Şahin, projede fikrin Türkiye'den çıktığını vurguladı. 

LİMİTLERİ ORTADAN KALDIRAN YENİ MALZEMELER...

Geliştirdikleri formülle nano teknoloji alanında ilerlemeler olacağına işaret eden Şahin, "Gelişmekte olan nano teknolojinin ihtiyaçları var. Bunlar nano kaplamalar, nano ölçek ilaçlar olabilir. Elektriği çok iyi ileten nano materyaller olabilir ya da ışığı çok iyi geçiren transparan nano malzemeler olabilir. Gelişen teknoloji sayesinde sayamayacağımız kadar alanda nano teknolojinin malzeme ihtiyacı olacak. Bizim getireceğimiz reçete, limitleri ortadan kaldırarak yepyeni malzemelerin keşfine yol açacak." ifadelerini kullandı.  

GRAFEN, BÜKÜLEBİLİR TELEFONLAR GİBİ ALANLARDA YENİLİĞİN ÖNÜNÜ AÇTI 

Bilim insanları Andre Geim ve Konstantin Novoselov, 2004'te kömür karbonunun ayrıştırılmasıyla malzeme biliminde devrim niteliğine sahip "Grafen" maddesini bulmuştu. Grafen maddesi, teknolojide bükülebilir telefonlar, bataryaların ultra hızlı şarj edilmesi gibi bir çok alanda yeniliğin önünü açmıştı. Bilimi insanları bu buluşla 2010'da Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmıştı.

Türk bilim insanı Şahin'in öncülüğünde başlatılan çalışmada ise kömür ve benzeri tabakalı maddeler dışındaki malzemelerin de ultra ince hale getirilmesi öngörülüyor. Bulunacak grafen benzeri ultra ince yeni malzemelerin, yeni buluşların önünü açabileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Levrok 11 ay önce Şikayet Et
  ilerde bir gün evde televizyon izlerken , gizli servisler tarafindan gelistirilmis bir nano iHA burun deliginden girip, insan organlarina ilerleyip ölüme neden olabilecek. Yani ilerde gizli servislerin savaslari dahada zorlasacak, burada teknolojiye ayak uydurmayan ülkelerin bütün gizli bilgileri calinacak bu nedenle ülkemiz adina ümitliyim.
  Cevapla
 • CHP = Kandil PKK 11 ay önce Şikayet Et
  uluslararasi sirketlere kaptirmayin.. Resmi yollara Patente basvurdunuz' mu ? bu isin sonu Nokia gibi olmasin !?
  Cevapla
 • mechul 11 ay önce Şikayet Et
  Allah yolunu açık etsin, maşaallah.
  Cevapla
 • vatan millet 11 ay önce Şikayet Et
  maşallah Allah başarılarınızı daim eylesin
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 11 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ve abd de bu maddeler insan sagligina zarar veriyorsa ozaman bu urunu piyasaya suriyolar. Amac insanlari hasta edip sagmak ve oldurmek. Dr kilde dunyanin 3te 2sini yok etmek istoyolar demisti acip izleyin.
  Cevapla