Fiyatı çok düşmüştü! Müdahale geldi

TMO Genel Müdürü Güldal, kuru incirde fiyatın düşmesini engellemek adına müdahale alımı yapacaklarını bildirdi

Fiyatı çok düşmüştü! Müdahale geldi
Fiyatı çok düşmüştü! Müdahale geldi
GİRİŞ 09.10.2019 11:33 GÜNCELLEME 09.10.2019 11:33
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Bölgesi'nde yoğun olarak yetiştirilen incirde kalite ve rekoltenin sevindirici olduğunu söyledi.

Üretimdeki artışa bağlı olarak zaman zaman incirde fiyatların gerilediğine işaret eden Güldal, "Fiyatların gerilemesi üzerine süreci başta Bakanımız Bekir Pakdemirli olmak üzere yakından takip ettik. Üretici örgütleri de bakana taleplerini iletti." dedi.

Pakdemirli'nin talimatıyla kuru incir üzerine çalışma yaptıklarını ve bir rapor hazırladıklarını aktaran Güldal, hem üretici mağduriyeti oluşmasını engelleyecek hem de Türkiye'nin menfaatine olacak bir çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Hazırlanan raporu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile paylaştıklarını dile getiren Güldal, "Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla kuru incirde müdahil alım yapacağız. Önümüzdeki birkaç gün içinde referans fiyatı netleşecek. Bizler de bu sevindirici haberi üreticilerimizle paylaşacağız." diye konuştu.

TMO'NUN KURU İNCİRDEKİ İLK GÖREVİ

Kuru incirde ilk defa görev alacaklarını hatırlatan Güldal, "Bu süreci Tariş İncir Birliği ile birlikte yürüteceğiz. Onlar bu konuda çok deneyimli, altyapıları müsait. Onlarla iş birliği protokolü yaparak süreci yürüteceğiz. Tariş'in imkanlarını kullanacağız. Bir referans fiyat açıklayacağız. Planımız, bu fiyatın altına düşmesini engellemek adına müdahil alımı gerçekleştirmek." ifadelerini kullandı.

Çalışmalarda sona gelindiğini belirten Güldal, şunları kaydetti:

"Çok uzun bir süre sonra değil birkaç gün içinde bu netleşecek. Üreticinin yüzde 40'ı ürününü pazara indirmiş durumda. En önemli ihraç ürünlerimizden bir tanesi incir. Piyasasının çok düşmesi üretici kadar tarımsal ihracat gelirini de etkiliyor. Buna müsaade etmemek gerekiyor. Hem üreticinin üretime devam etmesi, gelirinin düşmemesi hem de ülkenin tarımsal gelirinin zayi olmaması için böyle bir karar aldık."

Güldal, TMO olarak her zaman yanında oldukları tüm üreticileri mağdur etmemek adına gece gündüz çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • SEDAT 9 ay önce Şikayet Et
  Kaça düştü kilosu 40-50 tl neden fiyatını açıklamıyorlar
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Fiyatının 50 tl'lerde satılması düşüş olarak nitelendirilip fiyatına müdaheleyi gerektiriyorsa halimiz perişan!Halk bunu 100 tl'den'mi yiyecek?
  Cevapla
 • Mustafa Ekinci 9 ay önce Şikayet Et
  2 yıl önce nohut fiyatları yükselince dışarıdan ithalat yapılıp fiat yükselmesi engellenmişti.Şimdi incir fiyatları çok yüksek 50-60 TL.Alamıyoruz fiatın düşürülmemesine çalışılıyor.Bırakın fiat normal seviyeye gelsin herkes alabilsin
  Cevapla
 • Efe 9 ay önce Şikayet Et
  İncirin toptan fiyatı 12 tl ye düştü.Yemeklik tabir edilen incirin fiyatı en düşük 25 tl dır.
  Cevapla
 • MERYEM 9 ay önce Şikayet Et
  Diyarbakır Çermikte çok ucuz kuru incir geçen yıl 8-10 liraydı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle