4 banka alacaklarını sattı, kredi ve kart borçlularına indirim yolu açıldı

Bankaya borcunuz var ve uzun süredir de ödeyemiyorsanız artık muhatabınız banka olmayabilir. Ama bu durum sizi korkutmasın. Çünkü yeni alacaklınız artık bir varlık yönetim şirketi. Bankalardan düşük bedellerle tahsil edilemeyen alacakları satın alan şirketler, borçlulara indirim ve uzun vadeli taksitler gibi çok sayıda esneklik sağlayarak ödeme koşullarını iyileştiriyor. 2019'un ilk 9 ayında bahse konu firmalara alacak satışı yapan banka sayısı ise 4. Yapılan satışların tutarı 5 milyara yaklaşmış durumda. Tabi buna karşılık alınan bedel söz konusu paranın yüzde 5’ini anca buluyor.

4 banka alacaklarını sattı, kredi ve kart borçlularına indirim yolu açıldı
4 banka alacaklarını sattı, kredi ve kart borçlularına indirim yolu açıldı
GİRİŞ 09.10.2019 09:01 GÜNCELLEME 09.10.2019 09:02
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Uzun süreli alacaklarını tahsil edemeyen bankaların son yıllarda sıklıkla başvurduğu yöntem satış oluyor. İşin alıcı tarafında ise çok sayıda varlık yönetim şirketi yer alıyor. Satışa çıkarılan alacaklar genellikle tahsilatı 2-3 yıl gecikmiş düşük meblağlı borçları kapsıyor.

 

 

Bu yöntem sayesinde bankalar yasal takip, mahkeme ve icra gibi süreçlerden tek seferde kurtulmuş olurken, bankanın alacağı ile satışından elde ettiği rakam arasındaki fark zarar olarak kayıtlara geçiyor.

Bankanın kurtuluş olarak gördüğü seçenek satışa konu olan borcun sahiplerine ise ciddi pazarlık imkanı sağlayan sürecin kapısını aralıyor.

 

 

BÜYÜK İNDİRİM ALINABİLİR

Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre Satış sonrası bankaların devreden çıkmasıyla alacakları düşük fiyatla satın alan varlık yönetim şirketi borcun muhatapları ile iletişime geçerek uygun bir yapılandırma modeli sunuyor.

Yapılandırmanın çerçevesinde bankaların sunamadığı alacak tutarlarında indirim, uzun vadeli ödeme planı ve borç erteleme gibi çok sayıda öneri ve esneklik de rahatlıkla sağlanabiliyor.

Kişinin durumu gerçekten kötüyse ve ödeyecek durumda değilse bunu belgelemesi halinde ayrıca farklı bir yöntem de gündeme gelebiliyor.

KARA LiSTEDEN ÇIKIYOR

Ödeme tamamlanınca ibraname ile borçlu kişi yeniden finansal özgürlüğüne kavuşuyor. Borcun kapandığına dair bildirim Kredi Kayıt Bürosu’na varlık yönetim şirketi yapıyor ve bu başvuru ile borçlu kişi kara listeden de çıkmış oluyor.

90 GÜN İÇİNDE TAKİBE GİRİYOR

Alacak satışı genellikle bankaların ortalama 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edemedikleri dosyalardan oluşan gecikmiş alacak portföylerini kapsıyor. Vadesi gelen bir borç, 90 gün içinde ödenmezse tahsili gecikmiş alacak statüsüne geçiyor ve yasal takip süreci başlatılıyor.

9 İHALE, 8 TALİP!

2019 yılının ilk 9 ayına bakıldığında alacak satışı yapan 4 banka öne çıkıyor. Bu bankalar sırasıyla İş Bankası, Garanti, Finans ve Yapı Kredi şeklinde.. Bankaların alacaklarına ise Arsan, Doğru, Efes, Emir, Gelecek, Hayat, Sümer ve Birikim isimli varlık yönetim şirketleri talip olurken, bankaların bu zaman zarfında ayrı ayrı 9 kez ihaleye çıktığı görülüyor.

Alacakları satın alan varlık yönetimi şirketleri, toptan satın aldıkları alacak paketinden ne kadar çok tahsilat yapabilirlerse o kadar para elde edebiliyor. O yüzden satış fiyatı bankadan bankaya ve paketten pakete değişiyor.

5 MİLYARA KARŞILIK 190 MİLYON TL

Bankalar arasında 9 ay içerisinde en fazla satış 4 defa ihaleye çıkan Yapı Kredi tarafında gerçekleşirken, tek seferde en büyük satış ise 1.1 milyar TL'lik portföy ile İş Bankası'na ait. Söz konusu ihalelerde satışa çıkarılan tutar ise toplamda 5 milyar TL'ye yaklaşmış durumda. Bu satışlardan bankaların kasasına girecek para ise sadece 190 milyon TL.

3 AY ARAYLA İKİ İHALE

Garanti Bankası, 2019 yılı içerisinde iki defa alacak satışına çıktı.

Nisan ve Ağustos ayı içerisinde yapılan ihalelerin ilkinde 364 milyon 970 bin 915,17 TL tahsili gecikmiş alacak 19 milyon 440 bin TL bedelle Sümer Varlık Yönetim AŞ'ye, 260 milyon TL'lik bir diğer alacak ise 18.5 milyon TL karşılığında Gelecek Varlık Yönetim’ine devredildi.

EN FAZLA SATIŞ YAPI KREDİ’DE

Yılın ilk 9 ayı içerisinde en fazla alacak satışı ise Yapı Kredi Bankası tarafından geldi.

Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde yapılan satışlarda 2 milyar 141 milyon TL'lik alacak portföyü varlık şirketlerine devredildi. Bu satışların karşılığında ise bankanın kasasına 89 milyon lira para girdi. Söz konusu satışlar Arsan, Doğru, Efes, Emir, Gelecek, Hayat ve Sümer Varlık Yönetim şirketlerine yapıldı.

TEK SEFERDE EN BÜYÜĞÜ

Bankalar arasında şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük satışı işlemi ise İş Bankası tarafında..

26 Eylül'de gerçekleştirilen satışta, banka takipteki krediler portföyünün 1.1 milyar TL tutarındaki kısmını oluşturan alacaklarını 32.4 milyon TL satış bedeli ile Efes, Hayat, Birikim ve Doğru Varlık Yönetim’e devretti.

Bankanın bir diğer satışı olan Mayıs ayındaki işlemde takipteki krediler portföyünün 418,4 milyon TL tutarındaki kısmı, 30 milyon TL'lik satış bedeli ile Efes ve Gelecek Varlık Yönetim şirketlerine aktarılmıştı.

RAKAMI AÇIKLAMADI

QNB Finansbank da Eylül ayının son haftasında KAP'a yaptığı açıklama ile kanuni takip hesaplarında izlenen tahsili gecikmiş alacaklarından bireysel kredi, kredi kartı ve işletme kredilerinden oluşan toplam 959 milyon TL tutarlı portföyünü Hayat Varlık Yönetim A.Ş.'ye sattığını duyurdu. Ancak banka bu satışın ne kadar bir bedelle yapıldığını ise belirtmedi.

ETİKETLER
KREDİ KARTI
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bankaların buradaki borcunu öyle ucuza sattığı falan yok, tahsil edemediği alacakları gider olarak yazıyor, veya şöyle diyelim icra müdürlüklerinden ödeme acziyeti belgesi alıyor daha sonra bunları zarar yazıyor ve buda onların rasyosunu etki etse bile devlete vereceği verginin de azalması anlamına geliyor. Aslında borcunu ödemeyen her birey devletin vergi gelirinin azalmasını da neden oluyor.
  Cevapla
 • Nihat AYDIN 1 yıl önce Şikayet Et
  ezbere konuşmayın bu varlık şirketleri birçok insanın ödemiş olduğu borçlarını dahi tekrar ödemelerini talep etmekteler... Mesela ben inek banka borcumu icra yolu ile ödedim avukkattan geri kalan bir ödeme daha geldi onuda ödedim bankaya sordum borcum bitmiş ama aynı dönemde bir varlık şirketi günde iki kere aramaya başladı bu kadar borcun var bize ödemelisin 1000 tl ise 400 istiyor bu işte dolandırıcılık kokuyor.
  Cevapla
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  iyide,bankamı borcunu tahsil edemiyor...edemiyorsa anca bir mal varlığı ve geliri kalmamış kişilerden tahsil edemiyordur. yoksa aldığın krediyi 1-2 ay geciktir,hemen avukatlarına verip,yasal yola başvuruyorlar,5- 10 tllik borcun bile hesabını soruyor bankalar.
  Cevapla
 • onur 1 yıl önce Şikayet Et
  5 Milyar TL'lik gecikmiş alacak olduğu için Bankalar ödedikleri vergiden bu kadarlık kısmı mahsup ettiler. Gecikmiş alacakların satışından dolayı da 190 milyon TL kar elde ettiler. Bir taşla 2 kuş. Mis....
  Cevapla
 • İsimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Varlık şirketlerine giden borçlar indirimli kapatıldığı takdir merkez bankası kayıtlarında indirimli kapalı olarak gözükür ve silinmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle