Emekli olanların maaşı düşmeyecek

Hükûmet, yeni emeklileri sevindirecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Yeni sistemde emekli olanlar, ek ödemeler dışındaki maaşı kadar emekli maaşı alacak...

Emekli olanların maaşı düşmeyecek
Emekli olanların maaşı düşmeyecek
GİRİŞ 08.10.2019 07:26 GÜNCELLEME 08.10.2019 07:30
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Emeklilikte yaşa takılan yüz binlerce kişi, hükûmetin yeni çalışmasını beklerken, AK Parti’nin hafta sonu yapılan Kızılcahamam kampında, yeni bir sistem çalışmasının sinyalleri verildi. AK Parti’nin yeni dönem stratejisinin belirlendiği kampta, en fazla soruya muhatap olan isim, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu. Son zamlar, işsizlik, enflasyon gibi soruların yöneltildiği Albayrak’a, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili de çok sayıda soru yöneltildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT’lilerle ilgili beklentilere cevap verebilmek adına Sosyal Politikalar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirmişti. Oluşturulan bir çalışma grubunun enine boyuna araştırdığı konunun, kampta da gündeme geldiği öğrenildi. Bakan Albayrak bu yöndeki sorulara cevap verirken, yeni bir emeklilik sistemi üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Edinilen bilgiye göre Albayrak, vatandaşın çalışırken aldığı maaşı emeklilikte de alabileceği bir sistemden söz etti. Sisteme göre alınan maaşta bulunan ek ödemeler çıkarıldıktan sonra kalan net tutar kadar emekli maaşı ödenmesi üzerinde duruluyor.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da toplantıda konunun gündeme gelmesi üzerine üç-dört model üzerinde çalıştıklarını ama en iyi modelde bile bütçeye çok büyük külfet çıktığını kaydettiği öğrenildi. Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiği, bu yıl içerisinde netleşeceği ifade edildi.

Enflasyonda kronik yapıyı kıracağız

Öte yandan, edinilen bilgiye göre Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak’ın, milletvekillerinden gelen, elektrik ve doğalgaz zamlarına ilişkin sorulara “Son zamlar üç aylık maliyetleri oluşturan unsurlar dikkate alınarak yapılan zamlardır. Ayrıca, doğalgaz fiyatlarında Avrupa’ya göre en ucuz ülkeyiz” cevabını verdiği öğrenildi. Enflasyon konusuna da değinen Bakan Albayrak’ın “Enflasyondaki yüzde 7-8 kronik yapıyı bir türlü kıramadık. 2020’den sonra tek haneli enflasyon devam edecek” dediği ifade edildi.

 

 

İş teklifini çeviren çok sayıda işsiz var

Toplantıda alt gelir gruplarını rahatlatacak, lüks tüketimi ise frenleyecek adımlar atılacağını da dile getiren Bakan Albayrak’ın işsizlik konusuna da değindiği belirtildi. Türkiye’de yılda yaklaşık iki milyon gencin üniversiteden mezun olduğunu hatırlatan Albayrak’ın “İstihdam konusu ülkemiz için çok önemli. Ancak Türkiye’de iş beğenmeyenler var. Adama 5 tane iş teklif edilmiş ama işi beğenmemiş. Şimdi bu adama nasıl bakmalı?” misalini verdiği kaydedildi.

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 45
 • İsmet 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt bir an önce çıkmalı aylardır iş bulamıyorum yaş 46 kimse iş vermiyor
  Cevapla
 • Mehmet Coşkun 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa fiyatlarına göre doğalgaz çok ucuzmuş; bunu kıyaslarken Avrupa'da emekli ne kadar alıyor bunun kiyasinida yap,neden milletvekili maaşları vergiler %26 artarken emekli ve memur kesimi %4*%5lerde kalsın kaç emekli varki hemen bütçeye yük diyorlar biz emekliler sizden çok bir şey istemiyoruz siz kendinize ne yapıyorsanız bizede aynını ver.Yaziktir bu gariban emekliye sizde vicdan varmı?
  Cevapla
 • EYT MAĞDURU 1 yıl önce Şikayet Et
  EYT eyt eyt.
  Cevapla
 • ACİLEN 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni emekli olana 1300 TL maaş bağlanıyor.Bu insanlar bu parayla nasıl geçim yapsınlar.Aylık bağlama oranları acilen yükseltilsin.
  Cevapla
 • erdi 1 yıl önce Şikayet Et
  vekillerin maaşıda küflet. 2 yılda emeklilik ayrıca yüksek maaş.onu neden söylemiyorlarda hep memur yük gösteriliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle