Tazminatsız kovulabilirsiniz! Bunu yapan yandı

Çalıştığı fabrikada mesai arkadaşına 'taklacı-yalaka' diyen işçi, iş huzurunu bozduğu gerekçesiyle tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemedeki savunmasında arkadaşlarına şaka yaptığını söyleyen işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Tazminatsız kovulabilirsiniz! Bunu yapan yandı
Tazminatsız kovulabilirsiniz! Bunu yapan yandı
GİRİŞ 07.10.2019 10:40 GÜNCELLEME 07.10.2019 10:40
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

2. İş Mahkemesi'ne başvuran işçi, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile eşitlik ilkesine aykırı davranılması sebebine dayalı tazminatın davalıdan tahsilini talep etti.

 

Davalı işveren, davacının sık sık ikaz aldığını, izinsiz işe gelmediğini, mesai arkadaşlarına 'taklacı - yalaka' diyerek olumsuz davranışlarda bulunduğunu, işi yavaşlattığını, tedbirsiz davranışları ve dikkatsiz çalışması sebebiyle şirkete zarar verdiğini iddia etti.

Mahkeme, işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi. Kararı, davalı avukatı temyiz etti. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı.

Davacının; müdürlerinin çalışmasını takdir ettiği bir mesai arkadaşına 'taklacı - yalaka' dediğinin vurgulandığı kararda, "Davacının hal ve hareketlerinden çok rahatsız olduğu, işe girdiği tarihte yazıhane bölümündeki kadınlar hakkında belden aşağıya çok pis konuştuğu tutanaklarla sabittir.

Davacıdan çalışanlara 'taklacı, yalaka' şeklinde isimler takarak huzursuzluğa sebep olduğu için savunmasının istendiği, davacının da kimseyi rahatsız edecek şekilde konuşmadığı, şaka olarak birbirlerine karşı söylemlerde bulundukları ancak art niyet olmadığı ve arkadaşları ile arasının iyi olduğu şeklinde savunmasını verdiği görülmüştür.

Yargılama esnasında davalı şahidi olarak dinlenen tutanak tanıkları, davacının huzursuzluk yapıp, işi yavaşlattığını belirtmişlerdir. İşçiler hakkında küfürlü konuştuğu yönündeki beyanının somut olarak fesih sebebi yapılmadığı şeklindeki hatalı gerekçe ile davacının iş akdinin işveren tarafından haksız feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiştir.

Bahsedilen ve tutanak tanıklarınca da doğrulanan somut vakıalar karşısında mahkemece kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hakkaniyet ilkesine ve menfaatler dengesine aykırı olmuştur. Bu sebeplerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • bilal 11 ay önce Şikayet Et
  yalakalık yapana doğruyu söyleyince suç olacak yani
  Cevapla
 • Yasin 11 ay önce Şikayet Et
  Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar ama ahirette o yalaka söz taşıyanlar inanıyorsa görecekler ne kadar basit bir iş için insanların ekmekleriyle oynadıklarını...
  Cevapla
 • hursit dilaver 11 ay önce Şikayet Et
  buna bir çözüm bulunmalı. bakın ben de 5 sene önce ayrıldım. ha bugün,ha yarın diye 2 yıl salladılar tazminatımı. daha sonra dava açtim. 3 yıldan beri sürüyor. mahkeme 2 şahit demesine ragmen 5 şahit getirdim ayrıca işverenin şahitleri de lehimde konuştular., sonra bilirkişi mesailerimi falan hesaplayıp haklı gördü,raporunu verdi. bu sefer karşı taraf, hastalık ve ameliyattan dolayı ayrılmış.bunun tesbiti için adli tıpta kontrol istiyoruz dedi. daha bir cevap gelmedi ama aha işte 5 yıl geçti. ben hala tazminat alacağım.işin kötüsü aramızda uzatmamak için anlaşalım diyecekken 5 yılın faizini de eklerseniz tazminat 5 misli oldu. inşallah ölmeden paramı alabilirim.
  Cevapla
 • sıkıntı 11 ay önce Şikayet Et
  Bunu kötü niyete kullanan olacak 2 tane yalancı şahit tut sonra kov
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar kolay mı insanları işsiz bırakmak.
  Cevapla
 • Murat turan 11 ay önce Şikayet Et
  Adam gibi çalışana laf diyen mi var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle