Yeni anneye devletten 8.694 lira

Annelere, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, evde çocuk bakımı yardımından, prim borçlanmasına kadar birçok hak tanınıyor. Bütün desteklerle, toplam teşvik tutarı 8 bin lirayı aşıyor.

Yeni anneye devletten 8.694 lira
Yeni anneye devletten 8.694 lira
GİRİŞ 07.10.2019 09:00 GÜNCELLEME 07.10.2019 09:07
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Yeni anneye devletten destek

DOĞUM PARASI 6 BİN 367 TL 

 
SSK’lı çalışan kadınlar, doğum yardımı adı altında doğum izni döneminde iş görmezlik parası alırlar. Bu ödeneği alabilmek için, en az 90 gün sigorta primi ödenmesi gerekiyor. Doğum izni öncesinde işten ayrılma halinde doğum parası alınmıyor. Tabii ödeneği alabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin de sağ olması şart. Doğum parası, çalışan annenin son 3 aylık brüt ücretine göre hesaplanıp, ödeniyor. Buna göre günlük brüt ücret hesaplanıyor ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. 2019 yılı asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6.367 lira. 
 
İLK ÇOCUKTA 300 LİRA
 
DOĞUM YARDIMI: Çalışan anneler, doğum yaptıklarında, devletten doğum yardımı ya da halk arasında bilinen adıyla çocuk yardımı da alıyor. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında gerçekleşen ve canlı doğumlar için veriliyor. Yardım tutarı ise birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira. Bu yardımdan yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmak gerekiyor. 
 


AZ MESAİ TAM MAAŞ 
 
YARIM GÜN DESTEĞİ: Çocuğu okula başlayana kadar çalışan anneler, yarım gün çalışma hakkından yararlanabiliyor. İşçi statüsünde çalışan anneler, doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabiliyor. Anneler; yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabiliyor ve tam maaş alıyor. Böylece anneler, yarı zamanlı çalışsa da tam maaş alıyor ve maaştan hiçbir kesinti yapılmıyor. Örneğin, çocuk doğduktan sonra doğum izniniz bitti, isterseniz 60 gün yarı zamanlı çalışabilir ve bu 2 ay boyunca da maaşınızı tam alabilirsiniz. Çocuğu engelli doğan anneler ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilir. Ayrıca çalışan annelerin; çocuk, ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışma hakları da bulunuyor. Bu durumda yarım maaş alınıyor, fiili çalışmaya bağlı ödemeler devam ediyor.

 

 

180 LİRA EMZİRME ÖDENEĞİ  

SÜT PARASI: Çalışan anneler süt parası ya da bir başka isimle emzirme ödeneğinden da yararlanabiliyor. Bu imkandan SSK kapsamında çalışan anneler, yine SSK’lı çalışan babalar da faydalanabiliyor. Bağ-Kur’lu anneler de süt parası alabiliyor. Sigortalı çalışanların, geçen bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Buna ek olarak Bağ-Kur’luların ise geçmişe dönük prim borcunun bulunmaması gerekiyor. 2019 yılı için alınacak süt parası ise 180 lira. Emzirme ödeneği bir kereliğine verilen bir ödenektir. 

KREŞ MASRAFI DEVLETTEN  

KREŞ YARDIMI: Çalışan annelere devlet kreş yardımı da yapıyor. 2018 yılında kreş yardımının şartları değiştirilerek destek miktarı artırıldı. Destek için temel kriter ise annenin maaş durumu. Asgari ücretle çalışan anneler devletin sunduğu destekten faydalanıyor. Geçen sene yapılan düzenlemeyle kadın çalışanlara yapılacak kreş yardımı, gelir vergisinden de istisna tutuldu ve bu rakam asgari ücretin yüzde 15’inden yüzde 50’sine çıkarıldı. 

HESAP NASIL? 
Çalışan bir annenin ilk çocuğunda alacağı toplam destek 7 bin lirayı aşıyor. Asgari ücretli bir çalışan, 6 bin 367 lira doğum parası, 300 lira çocuk yardımı, 150 lira süt parası, 1.877 lira yarım gün çalışma ödeneği (2 aylık) alıyor. Toplam yardım 8 bin 694 liraya ulaşıyor. 

KAYNAK: GÜNEŞ
YORUMLAR 46
 • kamuran ışık 3 yıl önce Şikayet Et
  kadınlar evlerine dönmedikçe bu nesil ıslah olmayacak maalesef ....
  Cevapla
 • Kızz 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden sadece çalışan annelere veriliyor diyenlere çünkü çalışan anne her ay belli bir kesinti yapılır maaşından yani o kesintilerden geri veriliyor devletten alınmıyor rahat olun ayrıca bunlar memur için özel sektör çalışanlarına o kadar izin vermiyorlar maalesef, bu arada 600 gün çalışmış olması lazım yoksa hiçbir şey alamaz
  Cevapla
 • Helin karagoz 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben 2aylk hamileyim 1aydir deneme surecindeydim bugün hamile olduğumu öğrendim haftaya isverenim sigortami yatrcak asgari ücret uzerindenmis ilk sigortam olacak 600gun nedir kafam karisti ben alamicakmiyim
  Cevapla
 • Akın55 3 yıl önce Şikayet Et
  Çocuğunun başında olan anaların varlığına tehdit oluşturan şeylere yönelerek aile kurumunun altını oymaktan başka hiç bişey yapmazsınız.
  Cevapla
 • Yakup 3 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten çok ciddi bir konuya değindiniz
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu Bir Adaletsizlik Ev Hanımlarının daha çok ihtiyacı var
  Cevapla
 • MİSAFİR 3 yıl önce Şikayet Et
  tüm haklar çalışan bayanlaramı,yani ev hanımı olup doğum yapan hanımlara neden bu haklar tanınmıyor,hatta çalışmayan hanımlara daha fazla hak tanınmalı bence,yazık yani kesinlikle yanlış uygulamalar.
  Cevapla
 • deniz 2 yıl önce Şikayet Et
  sen evinde yatarken biz sabahin korunde 32 hafta calistimiz icin olabimirmi? sende calis al ozaman
  Cevapla
 • Misafirrrr 2 yıl önce Şikayet Et
  Evde oturanla çalışan arasında bir fark olsun size zahmet herkes evinde yan gelip yatarken diğer anneler sabah erken saatinde kalkıp geç saate kadar çalışıyor oda hakkımız bizim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle