İmza atanlar dikkat! Mahkemelik olabilirsiniz

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin "Senedin fotokopisiyle bile dava açarak ödediğiniz miktarı geri alabilirler" dedi.

İmza atanlar dikkat! Mahkemelik olabilirsiniz
İmza atanlar dikkat! Mahkemelik olabilirsiniz
GİRİŞ 06.10.2019 15:52 GÜNCELLEME 06.10.2019 16:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, mal ve hizmet alımında imzalanan ve ödemesi yapılan senetlerin yırtılarak atılmaması gerektiği ve 10 yıl saklanması gerektiği uyarısında bulunarak, "Senedin fotokopisiyle bile dava açılabilir ve ödenen miktar geri ödenmek zorunda kalınabilir" dedi.

 

 


Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, satış işlemlerinde ve hizmet işlemlerinde tüketicilerin yaptığı sözleşmeler ve atmış oldukları imzalarla senetler konusunda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili olarak tüketicileri uyardı. Mahmut Şahin, "Eğer karşımızdaki kötü niyetli ise ki, biz iyi veya kötü demeden tedbirimizi almak zorundayız. Sözleşmeyi imzaladık, zaten bizim ayrıca bir senet verme yükümlülüğümüz yok. Hem sözleşme hem de senet alınıyorsa burada tüketiciye bir mesaj var. Ora ile işlem yapma, oradan mal ve hizmet alma. Başka bir yerden alışveriş yap. Çünkü tüketicinin imzaladığı sözleşme senet hükmündedir" ifadesinde bulundu.

Yapılan sözleşmede ayrıca bir senet varsa buna da dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Mahmut Şahin, "Ayrıca bir senet varsa, sözleşme ve senedi ayırıp iki ayrı işleme koyabilirler. İki defa bizden tahsil edebilirler. Haklı ya da haksız olsalar bile bunu yapabilirler. Biz eğer bir senet vermişsek, senet ödeme yaptıktan sonra bize iade edildiyse o senedin bizim senedimiz olup olmadığını kontrol edelim. İmza bizim mi değil mi bakalım ve o senedi alıp yırtıp atmayalım. Üzerine İPTAL yazıp saklayalım. En azından 10 yıl saklayalım" diye konuştu.

"Verdikleri senet bizim senedimiz, kontrol ettik ve gerçekten bizim. Ama bunu yırtıp atarsak o senedin fotokopisi ile bile bize dava açıp ödediğimiz ücreti yeniden alabilirler" uyarısında bulunan Mahmut Şahin, "O zaman bizim senedin aslını mahkemeye sunmamız gerekiyor. Senedi yırtıp attıysak senedin fotokopisiyle borcu bir kez daha verme durumu ile karşı karşıya geleceğiz. Buna çok dikkat etmemiz lazım aksi halde kötü niyetli insanlar tüketicinin cebini takip ediyor" dedi.

 

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • HakKAN 11 ay önce Şikayet Et
  İşin garibi fotokopi nedir ya. Hangi devirde yaşıyoruz. İnsanlar böyle basit işlerden mesul ve mağdur olmamalı.
  Cevapla
 • serkan 11 ay önce Şikayet Et
  hukukuun boşluğudur bu fotokopi ile işlem yapılamaz insanların mağdur etmeyi bırakın artık
  Cevapla
 • Serhan 11 ay önce Şikayet Et
  Bi senet var 5.800 tl adam hala ödemiyo nasıl ödetiriz avkat olan varmı masrafları karşıdan talep edip alacak. Ankara
  Cevapla
 • HakKAN 11 ay önce Şikayet Et
  İcra dairesine senetle birlikte dilekçe vermen lazım.
  Cevapla
 • orhan 11 ay önce Şikayet Et
  en iyisi hiç bir şeye imza atmamak... alın size 2 atasözü... 1.parasını seven peşin alış veriş eder... 2.veresiye keyif olmaz...
  Cevapla