Fiyatı yüzde 45 artmıştı! Hükümet harekete geçti, fiyatı düşürdü

Eylül ayında fiyatı yüzde 45 ile en çok artan ürün olan sarımsak için hükümet harekete geçti. Sarımsak ithalatında uygulanan birim gümrük kıymeti düşürüldü. Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GİRİŞ 05.10.2019 14:19 GÜNCELLEME 05.10.2019 14:50
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığının, İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

Buna göre, kurutulmuş sarımsak için ton başına birim gümrük kıymeti 3 bin dolardan 2 bin dolara, diğer sarımsaklar için de ton başına birim gümrük kıymeti 4 bin dolardan 3 bin dolara düşürüldü.

SARIMSAĞIN FİYATI YÜZDE 45 ARTMIŞTI

Doğu Marmara Bölgesinde Eylül ayında fiyatı en çok artan madde yüzde 45,16 ile Sarımsak olurken, fiyatı en çok düşen madde ise yüzde 18,80 ile Limon oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı Kocaeli Bölge Müdürlüğü verilerine göre Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova illerini kapsayan Doğu Marmara Bölgesinde Eylül ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 45,16 ile Sarımsak oldu. Sarımsağı, yüzde 34.44 artış ile kabak, yüzde 28.16 artış ile patlıcan, 16.23 ile dolmuş ücretleri ve yüzde 14.48 artış ile doğalgaz takip etti.

Fiyatı en çok düşen madde ise yüzde -18,80 ile Limon olurken onu da yüzde -17,55 ile kuru soğan, yüzde -14.71 ile elma, yüzde -11.30 ile çocuk tişörtü ve yüzde -8.01 ile tavuk eti takip etti.

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan TR42 bölgesi 26 İstatistiki bölge sıralaması içerisinde, yüzde 1,02 değişim oranı ile en fazla artış gösteren 7. istatistiki bölge olmuştur.

ENFLASYON TEK HANEYE DÜŞTÜ SALDIRI BAŞLADI
26 ay sonra enflasyonun eylülde 9,26’ya inmesinin ardından bir karalama kampanyası başlatıldı. Eylül 2018’de yaşanan aylık yüzde 6,3’lük artışın yıllık enflasyon diliminden çıkmasıyla oluşan baz etkisini görmezden gelen çevreler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’i hedef aldı.

 

DÜŞÜŞTE TEMEL MAL VE GIDA ETKİLİ OLDU

 

Sosyal medya üzerinden yürütülen algı operasyonuna cevap Merkez Bankası’ndan geldi. Dün açıklanan Merkez Bankası Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda tüketici enflasyonunun 26 ay sonra tek haneye inmesine ilişkin dört önemli noktaya dikkat çekildi. Eylülde yıllık enflasyonun bir önceki yıldaki yüksek baz etkisine bağlı olarak alt grupların tamamında önemli bir düşüş kaydettiğine dikkat çekilen raporda; bu düşüşte özellikle temel mal ve gıda alt kalemlerinin öne çıktığının altı çizildi.

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Üzücü 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşey lafta. Hani aracılar aradan çıkarılıp kooperatif sistemi kurulacaktı? Hani üretim artırılıp ucuza pazar satışı gerçekleşecekti? Çözüm için birşey yok. Fiyatlar artınca gümrük vergisini düşür. Piyasa geçici rahatlasın. Bu malları kim getirtiyor ise daha az vergi versin daha çok kazansın.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Sarımsağın maliyeti taş çatlasa 5 lira. Üreticinin bunu on katina (50 lira) satması vijdansızlıktır ve de haramdır. Gereği yapılmalıdır. nokta.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Hasan bey yanlış biliyorsunuz. Artık yasa çıktı emlakçılar haricinde dükkanına satılık ev bile yazsan para cezası var. Belgesi olmayan Emlakçılardan başkası ev, arsa vs. alım satım kiralama yapamıyacak.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Aracı kazanıyor kardeşim ne üreticisi herhalde sen aracısın bi para kazanamadın ondan dert yanıyosun komisyonculuk bitti bu ülkede internet sağolsun bu emlakçıların komisyoncuların sonunu getirecek inşallah
  Cevapla
 • Lütfi 1 yıl önce Şikayet Et
  Pazarda 30 ile 60 TL arasında sarımsak fiyatı.Gerçekten üreticinin kazandığını sanmıyorum.Zırai ürünlerde genelde aracılar vurgun yapıyor.Malesef bu alanda denetimler yetersiz pazarlarda.
  Cevapla
 • can 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara bir dur diyen yok mu kanunlar yeterziz ki bunlar bu işi rahatça yapabiliyor.
  Cevapla
 • Hasan Balbaba 1 yıl önce Şikayet Et
  Sarımsak bağışıklık sistemini etkileyen faktör olduğu için, çözüm bulunamazsa insanlar bu kış hastalıktan kırılabilir Allah korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle