Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Süre uzatıldı

Eski 15 TL'lik yurt dışı çıkış harç pulunun 50 TL'lik yeni pullarla değişimi için tanınan süre 31 Ekim'e uzatıldı.

Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Süre uzatıldı
Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Süre uzatıldı
GİRİŞ 05.10.2019 10:03 GÜNCELLEME 05.10.2019 10:04
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün yurt dışı çıkış harç puluna ilişkin yaptığı duyuruda, 19 Temmuz'da yurt dışı çıkış harç pulu bedelinin 15 TL'den 50 TL'ye çıkarıldığı anımsatıldı.

 

Ellerinde 15 TL'lik eski yurt dışı çıkış harç pulu bulunan vatandaşların aradaki fark olan 35 TL'yi ödeyerek yeni basım pullardan edinilebileceği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Eski tip yapışkanlı yurt dışı çıkış harç pullarının değişimi hakkında bakanlığımıza ulaşan bilgilerde; kurum ve kuruluşlar ile kişilerce toplu olarak alınan harç pullarının belirlenen değişim süresi içerisinde muhtelif nedenlerle değiştirilemediği ve bu nedenle mağduriyet yaşandığı bildirilmektedir. Mağduriyetin önlenmesi açısından söz konusu eski tip yapışkanlı yurt dışı çıkış harç pullarının yeni harç pulları ile değişim süresi 31 Ekim mesai saati bitimine kadar uzatılmıştır."

 

Daha önce ağustos ve eylül sonu olarak bildirilen değişim süresi böylece üçüncü kez uzatılmış oldu.

Makinelerden 43 bini aşkın pul alındı

Edinilen bilgiye göre İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarında hizmete sunulan yurt dışı çıkış harç pulu makineleri için pilot uygulama devam ediyor.

14 Eylül'de başlayan pilot uygulamadan bugüne makinelerden alınan pul adedi 43 bini aştı. İşlemlerin yüzde 40'ı kredi kartıyla gerçekleştirildi. İşlemler, temassız kredi kartıyla ortalama 10 saniye, para üstü gerektirmeyen nakit alımlarda ortalama 20 saniye, para üstü gerektiren alımlarda ortalama 30 saniye, kredi kartıyla şifreli işlemlerde de ortalama 40 saniyede tamamlandı.

Aşırı eskimiş, yırtılmış, yıpranmış, yapıştırılmış ve yıkanmış paralar, güvenlik ögeleri kaybolmuş ise makine tarafından iade ediliyor. Yıpranmış ve eskimiş bankamatik ve kredi kartların ise güvenlik standartlarını taşımaması nedeniyle bankacılık sistemi tarafından kabul edilmiyor. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa ile Vize Serbestisi Ne Zaman ? Yıllardır Başvuru İle Avrupa Türklere Vize vermiyor. Sıkıntı, Zorluk, Mağduriyet yaşıyoruz... Bu Vize Sıkıntı ve Çilemiz bitmedi... Buna Çözüm bekliyoruz...
  Cevapla
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllardır Avrupa Vize Serbestisi için 5-6 Kriter kalmış ve hiçbir İlerleme olmadı. Avrupa Mülteci Anlaşması ile Türkiye hiçbir Şey Elde edemedi...
  Cevapla
 • Yorumsuz 1 yıl önce Şikayet Et
  15 tl verip zamanında binme hakkını almışım. Üstüne birde 35 tl verecekmişim. Bu nasıl insafdızkıktır Yorumsuz
  Cevapla
 • Isa 1 yıl önce Şikayet Et
  Vizesiz gidilen ülkelere pul olmasın. Zaten ucuz ülkeler olduğu için giden insanlar orta gelirli. Ama Amerika ve Avrupa ya gidenden alınabilir.
  Cevapla
 • Bülent, 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu pul Adapazarı’ndaki deprem zedeleme yardım için getirildi. Kaldırılması gereken bir uygulama.
  Cevapla
 • laedri 1 yıl önce Şikayet Et
  neden kaldırılsın arkadaş asıl şimdi birşeye benzedi.. sen schengen usa vizesine yüzlerce euro dolar veren adama 50 lira koymaz merak etme..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle