Emeklilerden aylık hesaplama sisteminde değişiklik talebi

Emekliler, "karma" emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan ve kendi içerisinde eşitliği sağlayan tek bir emekli aylığı hesaplama sistemine geçilmesini istiyor.

Emeklilerden aylık hesaplama sisteminde değişiklik talebi
Emeklilerden aylık hesaplama sisteminde değişiklik talebi
GİRİŞ 29.09.2019 13:59 GÜNCELLEME 29.09.2019 15:19
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Emekliler "karma" emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan ve kendi içerisinde eşitliği sağlayan tek bir emekli aylığı hesaplama sistemine geçilmesini talep ediyor.

 

 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik mevzuatında yapılan bazı değişikliklerin emekli aylıklarında eşitsizliğe neden olduğunu söyledi.

Aylıkların hesaplanmasında "karma sistem" uygulamasının kazanılmış haklarda kayıplara neden olduğunu ifade eden Ergün, "2000 öncesi, Ocak 2000-Eylül 2008 ve Ekim 2008 sonrasında çalışması olanlara uygulanan karma emekli aylığı hesaplaması, aylıkları düşüren bir sisteme dönüşmüştür. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli, bütün dönemleri kapsayan tek bir kriter üzerinden emekli aylıklarının hesaplanması ile ilgili değişikliklere gidilmelidir." dedi.

 

 

"KATSAYI VE ORANLAR BELİRLENMELİ"

Ergün, emekli aylıkları hesaplama sistemini belirleyen güncellenme katsayısı ile aylık bağlama oranının sosyal güvenliğin evrensel normuna göre yeniden belirlenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ekim 2008 öncesi dönem için milli gelir artışının yüzde 100'ü aylıkların hesaplanmasında değerlendirilirken, Ekim 2008 sonrası dönemde yüzde 30'unun dikkate alınması aylıkları düşüren birinci etken olmuştur. Ekim 2008 öncesinde her 360 gün prime yüzde 2,6 aylık bağlama oranı yansıtılırken, Ekim 2008 sonrasında bu oranın yüzde 2 olarak uygulanması aylıkları düşüren ikinci etken olmuştur."

Sosyal güvenliğin normundan uzaklaşan hesaplamaların aylıklardaki eşitsizlikleri artırdığını savunan Ergün, emeklilerin, karma emekli aylığı sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan ve kendi içerisinde eşitliği sağlayan tek bir emekli aylığı hesaplama sistemine geçilmesini istediğini bildirdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
zam maaş
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Uyumsuz 8 ay önce Şikayet Et
  Hükümet anca devlet memurlarına dağıtıyor ssk işçi emeklileri aç geziyor aç
  Cevapla
 • yavuz 8 ay önce Şikayet Et
  bu iş kangırene dönüşmüş durumda kamuda ücret adaletsizliği 4a 4b 4 c vs yok taşeron yok şirket elemanı tektip ücret getir adam emekli olmuş 1.300 aylık veriyorsun o yaştan sonra tekrar çalışıyor çalışmaz ise aç
  Cevapla
 • art 8 ay önce Şikayet Et
  2000yılı öncesi 1880tl 2008yılı sonrasi 1000tl şu anki durum bu maallesef adalet istiyoruz sgk da reform gerekiyor.
  Cevapla
 • Smm alı memis 8 ay önce Şikayet Et
  TC vatandaşlarından 1999 sonrası ilk defa sigortalı olan herkes 5510 ile mağdur oldu maalesef Normal de bir kanun kişinin aleyhine geriye dönük yürütülemez ken sadece Leh’ine değişiklik geriye dönük yürütülürken bu kanunla geriye dönük aleyhe isledi Örn: 2004 de ilk defa SGK ki olan kişi 56 aında emekli olacakken yası 60 a yukseltildi,oysaki ancak 2008 de ilk defa SGK li olan birine yürütülebilir olmaliydi
  Cevapla
 • NET 8 ay önce Şikayet Et
  6000 Günü olan 1600 Tl alıyorsa,9000 günü olan 1300 Tl alıyor.BU NASIL İŞ?????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle