Deprem çantasının maliyeti 440 TL

Dün 13.59’da İstanbul’da gerçekleşen 5,8’lik depremin ardından akıllara ‘depreme ne kadar hazırlıklıyız?’ sorusu geldi. Muhtemel bir deprem durumunda hayat kurtarabilecek deprem çantası, ortalama 440 TL maliyetle oluşturulabiliyor.

Deprem çantasının maliyeti 440 TL
Deprem çantasının maliyeti 440 TL
GİRİŞ 27.09.2019 13:57 GÜNCELLEME 27.09.2019 13:57
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Uzmanlara göre; önceden hazırlanmış bir deprem çantası depremde hayat kurtarabilir. Olası bir deprem durumunda kullanılacak deprem çantasının hazırlanmasının ortalama maliyetinin ise bir kişi için 440 TL olduğu tespit edildi.

Deprem çantasında neler bulunmalı?

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) resmi internet sitesinden yapılan bilgilendirmede deprem çantasında bulunan gıdaların yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan gıdalardan; konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu gibi ürünlerin bulundurulması gerektiği bildirildi. Ayrıca her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyunun çantaya dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Buradan hareketle deprem çantası içinde bulunan malzemelerin piyasa değeri araştırıldı. İHA muhabirinin yaptığı analize göre, bir deprem çantasında bulunması gereken malzemelerin toplamı bir kişi için ortalama 440 TL olarak hesaplandı.

Deprem çantasında bulunması gereken malzemeler
Bir deprem çantasında önemli belge fotokopileri, gıdalar, hijyen maddeleri ile bazı araç ve gereçlerin bulunması gerekiyor. Çantada kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet), tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı, diğer (evcil hayvan sağlık karnesi) bulunması gerekiyor.

Malzemelerin ortalama fiyatları

Deprem çantasına giyecek olarak iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin konulması önem arz ediyor. Çantada bulundurulması gereken malzemeler ve fiyatları şu şekilde sıralanıyor: “iç çamaşırı 20 TL, çorap 20 TL, yağmurluk 30 TL ve iklime uygun giysiler. Hijyen malzemesi; sabun 5 TL, diş fırçası ve macunu 25 TL, ıslak mendil 5 TL, tuvalet kağıdı 30 TL, ilk yardım çantası 30 TL, uyku tulumu 100 TL veya battaniye 25 TL, çakı 30 TL, düdük 10 TL, küçük makas 20 TL, kağıt 5 TL, kalem 5 TL, pilli radyo 50 TL, el feneri 10 TL ve yedek piller 20 TL.”

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 6
 • kerim 9 ay önce Şikayet Et
  tuvalet kagidi ve islak mendil hayati onemli
  Cevapla
 • Adsiz 9 ay önce Şikayet Et
  Yeni bir kazanc kapisi acildi.bu cantadan once evelerin saglamligi ve deprem esnasinda ne yapilmasi uzerine calisma yurutulse sag kalirsa eger bunlari biyerlerden tedarik eder halk zaten
  Cevapla
 • Musa 9 ay önce Şikayet Et
  Okadar fiattlar abartılmışki kimse bunlsrı almaz
  Cevapla
 • şehitler 9 ay önce Şikayet Et
  Yine birilerine deprem çantası ayağına rant kapısı,440 tl.deprem çantası .Herşey para düşüncesiyle bu hallere geldik..Çantayı sırtımızda değil önce depremi beynimize koyalım.
  Cevapla
 • hakk 9 ay önce Şikayet Et
  depremi hemen de fırsata çevirirler. neymiş efendim, deprem çantası şu, bu vs. şeylerle insanları alışveriş yapmaya yönlendirirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle