TSK'nin haberleşme altyapısına takviye

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) haberleşme altyapısının güçlendirilmesi amacıyla ASELSAN tarafından üretilen çeşitli tiplerdeki telsizlerin teslimatı yapıldı.

 TSK'nin haberleşme altyapısına takviye
TSK'nin haberleşme altyapısına takviye
GİRİŞ 25.09.2019 11:41 GÜNCELLEME 25.09.2019 14:33
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

 ASELSAN, kara, deniz ve hava platformlarında, güvenilir ve emniyetli haberleşme imkanını yazılım tabanlı telsiz teknoloji altyapısı kullanarak sunmak amacıyla 1,6-30 MHz bandında çalışan ASELSAN HF (yüksek frekans) "Telsiz Ailesi" geliştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki Sözleşmesi kapsamında, 134 HF Araç Telsizi ile 25 HF Sırt Telsizi'nin kabul faaliyetleri tamamlandı ve TSK'ye teslim edildi. 

Söz konusu telsizler, ASELSAN'ın özgün tasarımı olarak geliştirildi. NATO STANAG ve askeri standartlara uygun son teknolojik yapı sayesinde radyo dalgası atmosferden yansıtılarak alıcıya gönderiliyor ve bu şekilde telsizler ufuk ötesi (kıtalar arası mesafelerde) haberleşme imkanı sağlanıyor.

 

 

Yazılımla düzenlenebilir mimari yapı sayesinde frekans atlama dahil değişik dalga şekilleri destekleniyor. Otomatik kanal seçimi ve otomatik link kurma teknolojileriyle telsiz kullanımı kolaylaştırılıyor. Farklı dalga şekilleri ve çalışma modlarının kullanımı sayesinde olumsuz HF kanal koşullarında bile haberleşme imkanı sunuluyor.

Teslimatı yapılan telsizler, frekans atlama ve kriptolu iletim özelliğiyle kasıtlı veya kasıtsız müdahaleler altında haberleşme yapabilme yeteneğine sahip bulunuyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • m3hk 9 ay önce Şikayet Et
  Devlet eliyle cep markaları ortaya koymalıyız. Alt orta sınıftan baslayıp tecrube edindikten sonra ust sınıfa gecmeliyiz.
  Cevapla
 • Cesur 9 ay önce Şikayet Et
  En sevdiğim kurumlarımızdan biri. Orda çalışanlarımızdan, emeği geçenlerden Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Müslüm 9 ay önce Şikayet Et
  1,6-30 MHz yüksek bantmı oluyor ?
  Cevapla
 • İsmail 9 ay önce Şikayet Et
  Aselsan yeniden cep telefonu üretimine başlamalıdır, bu işi kotaracak başka kurumumuz olmadığı kanaatindeyim. Her yıl milyarlarca dolarlık cep telefonu ithalatının önüne geçmek en az bu telsizler kadar önemli.
  Cevapla
 • ismail 9 ay önce Şikayet Et
  once bi araba ciksin da ortaya. arabayla uyumlu hatta ayni marka telefon ve tablet olabilir
  Cevapla