11 yıl sonra ilk kez Türkiye'ye geldi! Tek tek geri götürdü

Tatil için Muğla'nın bazı ilçelerine gelen İngiliz turistlerin ülkesine dönmesi için İngiliz Sivil Havacılık Kurumu tarafından tahsis edilen 471 koltuk kapasiteli yolcu uçağı, Dalaman'daki 222 Thomas Cook yolcusunu Londra'da Gatwick Havalimanı'na götürmek üzere havalandı.

11 yıl sonra ilk kez Türkiye'ye geldi! Tek tek geri götürdü
11 yıl sonra ilk kez Türkiye'ye geldi! Tek tek geri götürdü
GİRİŞ 24.09.2019 07:00 GÜNCELLEME 24.09.2019 07:02
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu, dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ticari faaliyetlerine son verildiğini açıklamış, gelişmenin ardından Türkiye'nin de arasında bulunduğu birçok ülkeden 150 bini aşkın İngiliz vatandaşının geri getirilmesi için operasyon başlatılmıştı.

 

 

12 UÇAK DALAMAN'DA

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasının açıklanmasının ardından, Muğla'nın bazı ilçelerinde tatillerini yapan İngiliz turistlerin ülkelerine dönmesi için İngiliz Sivil Havacılık Kurumunca görevlendirilen 12 uçak Dalaman Havalimanına geldi.

 

 

Sabah saatlerinden itibaren ülkelerine dönmek için bekleyen İngiliz turistler nedeniyle yoğunluk oluşan Dalaman Havalimanında, yolcular sivil havacılık bölümüne yönlendiriliyor.

Burada İngiltere'den gelen yetkililer tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılan turistler, daha sonra uçuş işlemlerini gerçekleştiriyor. Pasaport işlemleri tamamlananlar ise tahsis edilen uçaklara yönlendiriliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YOLCU UÇAĞI A380 11 YIL SONRA TÜRKİYE'DE

Türkiye’ye daha önce tanıtım uçuşları için gelen dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380, hizmete girmesinden 11 yıl sonra ilk ticari seferini yaptı. Malta merkezli HiFly’a ait 9H-MIP tescilli Airbus A380 Dalaman Havalimanı’na geldi.

Türkiye operasyonunu Merkür Havacılık’ın gerçekleştirdiği uçak, 2 saat 15 dakikalık ziyaretinde batan tur operatörü Thomas Cook’un yolcularını alarak Dalaman’dan Londra’da Gatwick Havalimanı’na uçacak.

3 BİN İNGİLİZ ÜLKESİNE DÖNECEK

Gün içinde yaklaşık bin turistin ülkesine döndüğü, gelen uçaklarla sabah saatlerine kadar 3 bin İngilizin ülkesine gideceği öğrenildi.

EKİM'DE 25 BİN KİŞİ GELECEKTİ

Thomas Cook'un İngiltere ayağının iflas ettiğini dünyadaki diğer ülkelerde operasyonlarına devam ettiğini anlatan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, "Marmaris'e gelen İngiliz turistlerin yüzde 50'si Thomas Cook tarafından getiriliyordu. Ekim ayında Marmaris'e 25 bin kişi getirecekti. İflasın ardından bu iptal oldu şimdilik. Bölgemiz adına üzücü. Yaralarımızı saracağız" ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Erdoğan 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede acaba kaç ingiliz köpeği ajan var.
  Cevapla
 • demet 11 ay önce Şikayet Et
  bizdeki sivil havacılık kurumu thk chpnin mezbeleliği hala. böyle bir operasyon yapabileceğini aklınız alıyor mu chplilerin. hizmet etmesin diye uçağın pervanesini motorunu söken zihniyet.
  Cevapla
 • Abdullah HÂN Birkul 11 ay önce Şikayet Et
  Uçağı topra gömen zihniyet. Marshal yardımları karşılığında uçak frabrikasını kapatan zihniyet. Yatacak yeri yok bu CHP zihniyetinin.
  Cevapla
 • Anadolu 11 ay önce Şikayet Et
  Çoğu ajandır bunların
  Cevapla
 • Yakub 11 ay önce Şikayet Et
  Ingiltere ile dostluk olmaz. Olsa bile bizim birbirimizden uzak durmamız bence daha hayırlı olur inşaAllah. Müslümanlara, Türklere şuan bile en çok savaş halinde olan Ingiltereden uzak durmak kendimize yapacağımız en iyi iyilik olsa gerek. Batı Avrupa ülkelerinin yarıya yakını menfaatperest sapık inanca sahip. Bu inanç çok tehlikeli çünkü sınırları yok. Putperestin bile sınırı var. Bunları yola getirmenin tek çaresi ilişkiyi kesmek.
  Cevapla
 • misafir24 11 ay önce Şikayet Et
  hani Türkiye de hiç bir hava alanı bu uçakları kaldıracak kapasitede değildi ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle