Maliye Bakanlığından 'İYİ Parti-CHP-IMF görüşmesi' açıklaması

Maliye Bakanlığı, İYİ Parti ve CHP'nin IMF ile yaptığı gizli görüşmeye ilişkin "IMF heyetinin, Bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemekte olup, bu hususun tekrar etmemesine yönelik olarak IMF temsilcilerine önümüzdeki dönem için şeffaflığa azami ölçüde dikkat edilmesi yönünde gerekli uyarılar yapılmıştır" açıklaması yaptı.

GİRİŞ 23.09.2019 19:19 GÜNCELLEME 23.09.2019 19:48
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığından, Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin CHP ve İyi Parti ile görüşmesine ilişkin, "Gösterilen yapıcı yaklaşım ve yıllardır süregelen teamüller ortadayken IMF heyetinin, Bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemekte olup, bu hususun tekrar etmemesine yönelik olarak IMF temsilcilerine önümüzdeki dönem için şeffaflığa azami ölçüde dikkat edilmesi yönünde gerekli uyarılar yapılmıştır." açıklaması yapıldı.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, iki gündür bazı basın yayın organlarında, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla gerçekleştirdiği gözden geçirme çalışmaları kapsamında Türkiye'de bulunan IMF temsilcilerinin muhalefet partilerinden isimlerle toplantılar gerçekleştirdiğine dair haberlerin yer aldığı belirtildi.

MADDE IV VURGUSU

IMF Kuruluş Anlaşması'nın 4. maddesi kapsamında gerçekleştirilen ve "Madde IV Görüşmeleri" olarak adlandırılan bu görüşmelerin tamamının muhatap hükümetlerle karşılıklı mutabakat ile belirlendiğine işaret edilen açıklamada, bugüne kadar Türkiye'de yapılan görüşmelerin tamamının hükümet tarafı olan ilgili bakanlık yetkilileriyle paylaşıldığı, tüm ihtiyaçların karşılanması ve ayarlamaların yapılmasının da yine Bakanlık tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada, IMF'nin Bakanlık bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yaptığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Gösterilen yapıcı yaklaşım ve yıllardır süregelen teamüller ortadayken IMF heyetinin, Bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemekte olup, bu hususun tekrar etmemesine yönelik olarak IMF temsilcilerine önümüzdeki dönem için şeffaflığa azami ölçüde dikkat edilmesi yönünde gerekli uyarılar yapılmıştır. Hal böyleyken Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti'nin her türlü şaibe ve söylentiye açık bir ortam yaratılmasına müsaade etmelerini anlamak mümkün değildir. Türkiye kamuoyu IMF'den kimin medet umduğunu da görmüştür."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
iyi parti
YAZDIR
YORUMLAR 99
 • halk 10 ay önce Şikayet Et
  gaye Türkiye'yi yurt dışında itibarsızlaştırmak. IMF, Türkiye ile görüşmelere başladı mesajı vermek. Bu tur görüşmeleri kasıtlı yapıyorlar. Sonra da yurt dışına yatırımcılara servis ediyorlar. kara propaganda. maksat yatırımcıyı kaçırtmak, TL 'yi zayıflatıp faizi yükseltmek.
  Cevapla
 • Gurbetçi 10 ay önce Şikayet Et
  Çok basit, imf dediki : milleti uyutup, algı operasyonları, iftira, yalan, fitne fesat sizde, bizde gereken mali yardımı yaparız. Millete kazık atıp seçimi kazanırsanız size çok para ama kontrol bizde olacak, yani imf ne derse o olacak, battı güzelim ülke.... bu iyi partiye oy verenleri uyarmak lazım, chpliler zaten ikiyüzlü.
  Cevapla
 • Ahmet Canlar 10 ay önce Şikayet Et
  CHP nin siyasi felsefesi dış Ülkelerin mandası olmak. Kurulduğu günden beri bunu ön plana alır. İktidarların TC DEVLET'İN menfaatleri gereğince almış olduğu kararlar CHP tarafindan dış güçlerin bilgisine aktarılır. Onlar ile birlikte Türkiye aleyhine komploların icerisinde görürsünüz. Örneğin : Gezi olayları gibi.
  Cevapla
 • mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  insanlar görsün haini,vatanına göz dikenleri, eyyyyy Türk Milleti uyan artık, titre ve kendine gel hainler ülkesini hiltonda satışa çıkarıyor
  Cevapla
 • Adil 10 ay önce Şikayet Et
  Bu hainliktir kimse gizli saklı .ulkeyi imfye teslim edemez .derhal sorusturma acılmalı .bu partiler ustu .hainlik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle