Ordu’nun derelerinden elektrik üretilecek

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, Ordu’nun derelerinden elektrik üretecek türbinler kuracaklarını belirtti.

Ordu’nun derelerinden elektrik üretilecek
Ordu’nun derelerinden elektrik üretilecek
GİRİŞ 23.09.2019 14:20 GÜNCELLEME 23.09.2019 14:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, bisiklet jantından elektrik üreten Kumru Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı’nın yaptığı türbini inceledi.

 

Bu tür sistemlerin sayısının artırılacağını söyleyen Başkan Güler, “Bizde ırmak bol, akan su bol elektriğimizi kendimiz üreterek daha ucuza mal edeceğiz” dedi.

“Ordu’nun derelerinden elektrik elde edeceğiz”

 

Bisiklet jantından elektrik elde eden Yusuf Arıncı’dan gurur duyduğunu belirten Başkan Güler, “22 senedir imam hatiplik yapan Yusuf kardeşimiz akan sudan elektrik elde ederek evini aydınlatıyor. Bu davranış herkese örnek olacak. Bu tür jeneratörlerin sayısını arttıracağız. Bizde ırmak bol, akan su bol elektriğimizi kendimiz üreterek daha ucuza mal edeceğiz. Ordu’nun derelerinden artık elektrik elde edeceğiz. Bu örneklerin daha çok artması için kollarımızı sıvadık uğraşıyoruz. Ne mutlu sizlere. Sizlerle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

"İlçenin aydınlatmasını da bu şekilde sağlamış olacağız”

Sistemi nasıl kurduğunu anlatan ve gelecek yıllarda projeyi ilçenin geneline yaymayı amaçladıklarını söyleyen Yusuf Arıncı ise “Teknolojiye merakım olduğundan dolayı araştırmalar sonucu bu çalışmalara başladım. Evimizin yanında dere yatağı bulunuyor. Bu dereyi nasıl değerlendirelim diye düşündüm parçaları bir araya getirdim.

Çalışmalarım sonucunda burada elektrik üretimine geçtim. Hareket halinde olan her şey enerji üretir. Biz okurken Kuran-ı Kerim’in teknolojiye ışık tutması yönünde araştırmalar yaptık. Bu merakımızı görselleştirdik. 50 metre aşağıdaki dereden elektrik eve giriyor. Şarj kontrol cihazıyla beraber aküyü şarj ediyor. Gündüz aküyü şarj ediyor. Sensor sistemi ile de akşam yanıyor. Bizzat ben çizdim bu çarkı. Buradaki elektrik topraktaki kablolarla direk eve gidiyor. İlk olarak burada kurduk sistemi. Bundan sonraki süreçte inşallah ilçenin aydınlatmasını da bu şekilde sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Tebrikler başkan 8 ay önce Şikayet Et
    Güzel bir hamle tebrik ediyorum devamını gelmesini dilerim hatta daha da gelişime açık olmalıyız küçümsememeliyiz her zaman daha iyisi için uğraşmalıyız
    Cevapla
  • ak partili 8 ay önce Şikayet Et
    bulgaristan gezimde görmüştüm,adamlar bilek kadar su akan derelerin birleştiği yerlere küçük barajlar ve türbin koymuş elektrik üretiyorlar,bizde ordakinin en az 1000 katı akar su var ama değerlendiren yok,valilikleri yetkilendirip bölünmüş yolların yapımında olduğu gibi her vilayet kendi suyundan elektrik üretecek hale getirilmelidir.
    Cevapla