Eminönü Meydanı'nda 15 bin baklava dilimi dağıtıldı.

İstanbul’da kamu ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi ile düzenlenen ‘11.Tarihi Yarımada Baklava Festivali’ kapsamında tarihi Eminönü Meydanı’nda vatandaşlara 15 bin baklava dilimi dağıtıldı.

Eminönü Meydanı'nda 15 bin baklava dilimi dağıtıldı.
Eminönü Meydanı'nda 15 bin baklava dilimi dağıtıldı.
GİRİŞ 22.09.2019 16:31 GÜNCELLEME 22.09.2019 16:31

Tarihi Eminönü Meydanı’nda 15 Bin Dilim baklava dağıtıldı

Fatih Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası(İTO) ile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği(BAKTAD)’nin iş birliğiyle düzenlenen ‘11.Tarihi Yarımada Baklava Festivali’ tarihi Eminönü Meydanı’nda gerçekleştirildi. Festivale eski bakan ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin,  Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin, festivale destek veren bir çok Sivil Toplum Kuruluşu (STK) başkanı ile baklava üreticisi firma temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Festival’de 27 çeşit baklava sergilendi. Türkiye genelinde 40'dan fazla baklava ustası arasından finale kalan ilk 4 ustanın Altın Oklava için kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Yarışmada birinci olan baklava ustası Yasin Karakaş'a 8, ikinci Yusuf Kurt'a 5, üçüncü Davut Çam'a 3 ve dördüncü Musa Altunbaş'a 2 Cumhuriyet altını ödülü verildi. Festival kapsamında protokol tarafından vatandaşlara 15 bin dilim baklava ikram edildi. Gaziantep’in yöresel sanatçıları da festivalde mini bir konser verdi.

Ekinlikte katılımcılara kısa bir konuşma yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Kültürün oluşmasında ve tanımlanmasında en önemli unsurlardan bir tanesi de mutfaktır. Bir toplumun mutfağına bakarak geçmiş birikimleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Tarihi Eminönü Meydanı’nda hem yerli hem de yabancı turistler ile burada beraberiz. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ederim” dedi. 

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Baklava artık Avrupa tarafından Türkiye’nin tatlısı olarak tescillendi. Daha fazla üretmemiz gerekiyor. Daha fazla tüketmemiz gerekiyor. Çok önemli bir zamandan geçiyoruz. Bu güzel lezzetlerin hepsini tattırmamız gerekiyor” açıklamasını yaptı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç de festivalle geleneksel tatlarımız arasında yer alan baklavamızın lezzetini, tadını hem İstanbullulara hem de Türkiye’ye bir kez daha tanıtacaklarını, bu sayede baklavanın daha çok ihraç edilmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım ise amaçlarının Türk Baklavasını dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi. 

ETİKETLER
fatma şahin
YAZDIR