Emeklilikte yaşa takılanlarda en şanslı olanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili talimat vermesinin ardından milyonlarca kişi EYT'li sayılıp sayılmayacağını ve yasa çıkarsa avantajlarının neler olduğunu merak ediyor.

Emeklilikte yaşa takılanlarda en şanslı olanlar
Emeklilikte yaşa takılanlarda en şanslı olanlar
GİRİŞ 21.09.2019 12:17 GÜNCELLEME 21.09.2019 12:19
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

1999 yılında bir gece ansızın yürürlüğe konan yasa ile EYT/emeklilikte yaş engeline takılanlar için iktidar cenahında ilk somut adım Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, Sosyal Politikalar Başkan Vekili ve aynı zamanda Başdanışmanı olan Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirmesi ile başlanmış bulunmaktadır.

 

 

Sayın Bilgin’in görevlendirilmesiyle birlikte heyecanla her gün yüzlerce okuyucumuz EYT’li sayılıp sayılmadığını yasa çıkarsa EYT kapsamına girip girmeyeceğini sormaktadır.

İşte EYT'lilerin aralarında en avantajlı olan gruplar;

 

 

6 GRUP EYT’Lİ VAR
 
EYT’liler tek bir sigortalılık grubunda yer almadığından emeklilik şartları yer aldıkları sigortalılık türüne göre farklılık arz etmektedir. Keza genel olarak;
İş Kanunu’na tabi olan işçiler ile işçi gibi sigortalı sayılan SSK’lılar,
Esnaf-sanatkâr, şirket ortağı ile diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur’lular,
Memur ve memur gibi iştirakçi sayılan  Emekli Sandığına tabi olanlar,
Tarım SSK,
Tarım Bağ-Kur,
Banka ve TOBB… sandıklarına tabi olanlar
olmak üzere değişik gruplarda yer alan çok sayıda EYT’li bulunmaktadır. Dolayısıyla her grubun yer aldığı yürürlükten kaldırılan sosyal güvenlik uygulama kanunlarına göre çözüm getirilmesi gerekmektedir.

EYT’LİLERDE EN AVANTAJLI OLAN GRUP: KADINLAR

SSK’lılar, Bağ-Kur’lular, Emekli Sandığına tabi olanlar, Tarım SSK, Tarım Bağ-Kur, Banka ve TOBB sandıklarına tabi olan tüm gruplarda kadınlar, erkeklere göre daha şanslı bulunmaktadır.

Zira 1999 yılında Marmara depremi esnasında üçlü koalisyon yönetimi tarafından yürürlüğe konan 4.447 Sayılı Kanun ile sonradan getirilen “Yaş” engeline ilişkin düzenlemeden önce emeklilik şartları bakımından kadınlara emeklilik için gereken hem prim gün sayısı hem de sigortalılık süresi bakımında pozitif bir ayrımcılık tanınmış idi.

Dolayısıyla sigortalılık süresi açısından değerlendirdiğimizde genel olarak kadınlar için 20 yıl erkekler için ise 25 yıl olarak öngörülmüştür.

Bu bakımdan 08.09.1999 tarihinden önce sigortalılığı bulunan bütün EYT’li kadınlar bugün bile EYT yasası çıksa gerekli olan sigortalılık süresini tamamlamış bulunmaktadır. 
Erkeklerde durum böyle değil. Örneğin 01.01.1999’da sigorta girişi olan bir EYT’li bir erkek ancak 2024 tarihinde sigortalılık süresini yerine getirmiş olmaktadır.

Normal emeklilikte prim gün sayısı açısından değerlendirildiğinde yine kadınlar daha avantajlıdır. Zira hem Bağ-Kur’lu hem de Emekli Sandığına tabi EYT’li erkekler için 9.000 gün (25 yıl) prim gün sayısı şartı aranırken kadınlar için ise sadece 7.200 gün (20 yıl) prim gün şartı yeterli olmaktadır.

Kadın sigortalılar açısından değerlendirme yaptığımızda SSK kapsamında EYT’li kadınların hem Bağ-Kur’lu hem de Emekli Sandığına tabi EYT’li kadınlardan prim gün sayısı yönünden daha avantajlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiyegazetesi / İsa Karataş

YORUMLAR 13
 • yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  45 yaşındayım aylardır iş arıyorum yaşımdan dolayı bana kimse iş vermiyor çıksın bu EYT yasası bitsin bu eziyet
  Cevapla
 • isa61 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt çok mantıksız bişey. Yaşın ve günün dolacak bitti.
  Cevapla
 • abbas 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt nasıl sacmalık olur o zamanın kurallarında işe başlayanlar sonradan kural değişirse hangisi avantajlıysa o baz alınması gerekir hukuktada böyledir herkes hakkını istiyor bi maca başladığında mac içinde kural değişmez bittiğinde değişir sen 1999 dan sonra işe başladın şartlar kötüleşti diye 1999 yılı ve öncesi aynı şekilde değerlendirilmek zorunda değil
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadinlarin calisabilecegi is sahalari daraltilsin erkekler daha rahat is bulur nafaka temini erkegin uzerindedir işsiz erkege kimse kız vermiyor yuva kuramiyor calisan bayan dogum izni süt izni iş gucu kaybina sebep oluyor
  Cevapla
 • fakir 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt ya çıkacak yada çıkacak.
  Cevapla
 • SeRTeC 1 yıl önce Şikayet Et
  tiskindiğim üç kelime eyt...!
  Cevapla
 • Metalica 1 yıl önce Şikayet Et
  Sırf yorum yazmak için girmişsin. Dikkat çektin bravo
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle