Dikkat çeken açıklama: Zamlar geri alınmalı

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ekonomik dengeyi bozabileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Benzin ve motorin zamları acilen geri alınmalı" dedi.

Dikkat çeken açıklama: Zamlar geri alınmalı
Dikkat çeken açıklama: Zamlar geri alınmalı
GİRİŞ 19.09.2019 10:47 GÜNCELLEME 19.09.2019 10:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Benzin ve motorine yapılan zamların piyasalar için olumsuz olduğunu ve acilen geri alınması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “20 Ağustos’tan bu yana benzine 57 kuruş, motorine 47 kuruş zam yapıldı. Üst üste yapılan bu zamlar başta esnafımız, çiftçiler ve sanayiciler olmak üzere tüm kesimlere olumsuz yansır. Çünkü üretimde en önemli maliyet unsurlarından biri akaryakıttır. Akaryakıta yapılan zamlar adeta enflasyonla mücadeleye darbedir. Çiftçinin mahsulünden tutun da esnafın tezgahına koyduğu ürüne kadar her şeyin fiyatına yansır. Tam da enflasyon düşüş eğilimine geçmişken bu zamlar geri alınmalı” diye konuştu.

GEÇEN YILA GÖRE DAHA DÜŞÜK OLMALI

Dolar kuru ve brent petrolün varil fiyatı dikkate alındığında akaryakıt fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olması gerektiğine işaret eden Palandöken, “Geçen yıl 18 Eylül’de dolar kuru 6.35 seviyelerinde ve brent petrolün varil fiyatı 75.25 dolarken Ankara’da benzin 6.94 TL’den, motorin ise 6.32 TL’den satılıyordu. Ancak şimdi dolar kuru 5.66-5.68 arasında seyrediyor. Brent petrolün varil fiyatı ise geçen seneye kıyasla yüzde 14 azalarak 63-64 dolara kadar düştü. Buna rağmen benzin ve motorin fiyatları geçen yıla göre yüzde 3 arttı. Son zamlarla birlikte Ankara’da şu an benzin 7.19 TL’den, motorin ise 6,56 TL’den satılıyor. Geçen yıla göre dolar kurunun yüzde 10, brent petrolün varil fiyatının ise yüzde 14 düşmesine rağmen benzin ve motorin fiyatları yüzde 3 arttı. Bu yüzden akaryakıtta zam değil indirim bekliyoruz. Piyasaların bu zamları kaldırması mümkün değil, Aksine bu tür zamlar enflasyonu tetikler” şeklinde konuştu.

TWITTER'DA BİR NUMARAYA ÇIKTI

Bu arada Twitter'da kullanıcılar da akaryakıt fiyatlarının indirilmesi için kampanya başlattı. Kullanıcılar görüşlerini #AkaryakıtFiyatlarıDüşmeli hashtagiyle paylaşırken, bu hashtag Türkiye gündemininin en tepesine yerleşti. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
bendevi palandöken
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • cem 11 ay önce Şikayet Et
  geri alınacağını düşünmüyorum ama yinede umutlu olalım biz
  Cevapla
 • Erol Keser 11 ay önce Şikayet Et
  Keşke geri alınsa ama bu zamandan sonra zor olur diye düşünüyorum
  Cevapla
 • İzmir1983 1 yıl önce Şikayet Et
  Vergi lazım tamam da ekonomi canlanması için hükümetin tek hamlesi yeter o da nedir akaryakıt fiyatlarını hatırı sayılır oran da düşürse piyasa canlanır. Akaryakıtın girmediği yer yok
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Brent zaten düştü otomatikman alınması lazım ama nerdeeee.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Akaryakıt zamları acilen geri alınsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle