Uzmanlardan uyarı geldi! İstanbul'un o ilçelerinde deprem tehlikesi arttı

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen, "Yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle 1996 tarihli haritayla depreme maruz bölgeler olarak tespit edilen yerlerde önemli değişiklikler oldu. Marmara Denizi'ne yakın ilçelerde deprem tehlikesi arttı" dedi.

Uzmanlardan uyarı geldi! İstanbul'un o ilçelerinde deprem tehlikesi arttı
Uzmanlardan uyarı geldi! İstanbul'un o ilçelerinde deprem tehlikesi arttı
GİRİŞ 15.09.2019 12:23 GÜNCELLEME 15.09.2019 12:23
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Özmen, Türkiye'nin Yeni Deprem Tehlike Haritası'nın İstanbul ve Ankara'ya etkilerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 

 

Birçok ilin deprem tehlikesine ilişkin değişikliği içeren Türkiye'nin Yeni Deprem Tehlike Haritası'nın 1 Ocak'ta yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özmen, bu haritaya göre İstanbul ve Ankara gibi birçok ilin deprem tehlikesinde önemli değişiklikler olduğunu söyledi.

Haritanın dünya ve Türkiye'deki gelişmelere paralel olarak 23 yıl aradan sonra yeniden düzenlendiğini belirten Özmen, artık her yerleşim biriminin, mahallenin deprem tehlikesinin faya yakınlığına veya uzaklığına bağlı olarak değiştiğini kaydetti.

 

 

Yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle 1996 tarihli eski haritayla depreme maruz bölgeler olarak tespit edilen yerlerin yürürlükten kaldırıldığını aktaran Özmen, "Ayrıca 'birinci-ikinci derece deprem bölgesi' ifadeleri ortadan kalktı. Artık her yerleşim biriminin, mahallenin hatta binanın deprem tehlikesi koordinat bazında e-Devlet şifresiyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının web sayfasından öğreniliyor. Bu sayede bulunulan yerin, bölgenin deprem tehlikesiyle ilgili çok farklı şekilde sorgulamalar yapılabiliyor, istenirse bunlar harita üzerinde gösterilerek rapor halinde çıktısı alınabiliyor." diye konuştu.

Özmen, yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle bazı illerin deprem tehlikesi değerinin düştüğü, bazı illerin yükseldiğini bir kısmının ise aynı kaldığını dile getirdi.

Yeni haritanın İstanbul ve Ankara'ya etkileri

Özmen, eski haritanın, deprem tehlike parametresi olan sağlam zemindeki maksimum yer ivmesi değerini gösteren "g"ye göre (50 yılda yüzde 90 ihtimalle aşılmayacak yer ivmesi değeri) Türkiye'yi 5 dereceye ayırdığını ifade etti.

Buna göre birinci derece deprem bölgelerinin yer ivmesinin 0.40 g ve daha büyük, ikinci derecenin 0.30-0.40 g, üçüncü derecenin 0.20-0.30 g olduğunu belirten Özmen, dördüncü derecenin 0.10-0.20 g ve beşinci derece deprem bölgeleri yer ivmesinin ise 0.10 g'den küçük olması beklenen bölgeleri gösterdiğini dile getirdi.

Eski haritanın Türkiye yüzölçümünün yüzde 66'sının birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu ve nüfusunun yüzde 71'inin bu bölgelerde yaşadığını gösterdiğini aktaran Özmen, şöyle konuştu:
"Yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle 1996 tarihli haritayla depreme maruz bölgeler olarak tespit edilen yerlerde önemli değişiklikler oldu. Marmara Denizi'ne yakın ilçelerde deprem tehlikesi arttı. Eski haritaya göre İstanbul'un Adalar, Avcılar, Bakırköy, Eminönü, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu ilçeleri birinci derece deprem bölgesi altında olduğu için yer ivmesi değeri 0,40 g olarak alınmakta ve bu değerin ilçe sınırları içinde her yerde aynı olduğu kabul edilmekteydi. Ama artık her mahallenin veya binanın deprem tehlike parametresi faya uzaklığına ve zemin sınıfına bağlı olarak değişebiliyor. Bu ilçelerin Marmara Denizi'ne yakın olan bölgelerinde beklenen maksimum yer ivmesi değerlerinde önemli artışların olduğu görülüyor. Bu artış yüzde 50 ile en fazla Adalar'da meydana gelmiştir. Avcılar, Bakırköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Tuzla ve Zeytinburnu'nun Marmara Denizi'ne yakın olan bölgelerinde yaklaşık yüzde 5-25 oranında artışlara neden olduğu görülüyor. Sultanbeyli ve Üsküdar'da ise yüzde 5-10 oranında azalışa neden olmuştur."

"Yüzde 70 ile en fazla Büyükçekmece ilçesinde artış var"

Özmen, eski haritada ikinci derece deprem bölgesinde gösterilen Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Silivri, Şile, Şişli ve Ümraniye'nin Marmara Denizi'ne yakın olan bölgelerinde yer ivmesi değerlerinde önemli artışların görüldüğünü belirterek, "Bu artış yüzde 70 ile en fazla Büyükçekmece'de meydana gelmiştir. Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Fatih, Güngören'in Marmara Denizi'ne yakın olan bölgelerinde yaklaşık yüzde 35-45 oranında, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Çatalca, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Silivri, Şişli ve Ümraniye'de yüzde 15-30 oranında, Beykoz ve Şile'de ise yüzde 5 oranında artışlara neden olduğu görülmüştür." ifadesini kullandı.

Eski haritada üçüncü derece deprem bölgesinde gösterilen Eyüp ve Sarıyer ilçelerinin ise yer ivmesi değerlerinde önemli artışlar olduğunun görüldüğünü aktaran Özmen, bu artışın Eyüp ilçesi için yüzde 80'i, Sarıyer ilçesi için de yüzde 50'yi bulduğunu söyledi.

"Başkent deprem tehlikesi açısından önemli değişikliklere uğradı"

1996 resmi deprem bölgeleri haritasında 4'üncü derece deprem bölgesi içinde gösterilen Ankara'nın, yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle deprem tehlikesi açısından önemli değişikliklere uğradığına işaret eden Özmen, şu bilgileri verdi:
"Ankara'da bazı ilçelerinin deprem tehlikesi yükselirken, bazı ilçelerinin deprem tehlikesi düştü. Eskiden dördüncü derece deprem bölgesinde gösterilen Ankara merkez, Çankaya, Altındağ, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Gölbaşı, Keçiören, Mamak gibi merkezde olan ilçeler de deprem tehlikesi değeri yüzde 50 kadar artmıştır. Eskiden birinci derece deprem bölgesinde gösterilen Evren ilçesinin deprem tehlikesi yüzde 75 kadar düşmüştür. Şereflikoçhisar ilçesinde ise deprem tehlikesi yüzde 50 kadar düşmüştür. Ayrıca Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Elmadağ, Güdül, Kahramankazan, Kızılcahamam gibi ilçelerde deprem tehlikesi önemli oranda azalmıştır."

Özmen, Türkiye'de artık binaların deprem yükü hesaplamaları, güçlendirme çalışmaları, riskli yapıların belirlenmesi ve kentsel dönüşüm çalışmalarının yeni haritaya göre yapılacağını, bu haritanın kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında riskli binaların belirlenmesinde ciddi rolü olacağını sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Mwhmet 10 ay önce Şikayet Et
  Rabbim büyük bir deprem ile inşallah sınamaz bizi ama şu bir gerçek deprem bölgesi ve 20 yildir ortaya çıkmayı bekleyen bir deprem gerçeği var dere yatağı toprak zemin v.b yerlere inşaat yapmamak bina eskiyse yenilemek tedbiri arttırmak gerek ayrıca başakşehir zemin olarak muazzam sağlam bir kazı yapan mühendis arkadaşım istanbulda normal bir bölge temeli 1 2 gün sürer ama basaksehir full kayalık sağlam yer 10 15 gün kazmaya uğraşıyoruz hergun makinanın kazan dişlisi kırılıyor dedi.
  Cevapla
 • tmt 10 ay önce Şikayet Et
  kardeşim madem deprem olacak diyorsunuz bari tarihin de söyleyin de inandırıcı olsun yıllardan beri istanbul da deprem olacak da ne zaman yarın mı bir yıl sonramı on yıl sonramı depremin ne zaman olacağını ALLAH dan başka kimse bilemez.
  Cevapla
 • JeoM Behzat Gönül 10 ay önce Şikayet Et
  Syn TürkMücahid, tv veye cep tlf önümüzdeki günlerin hava tahminleri 5-10 gün sonrasını veriliyor, ilk 3 gün tam olarak doğru olur. Bu hizmetten yararlanıyormusun? Sonsuz ilim sahibi olan rabbimizdir bilir ve kabul ederim. Ancak ben bulduğum depremi herkese söylemek zorundamıyım? Biz ALLAH yolunda da yürürüz, Yunus Emre aşkı ile gideriz. Sen yedeksubay ve hudut karakol komutanı iken hiç ŞEHİT gördünmü? Yoksa seni, beni bu yoldan döndürüp korkutup başarıyı kendine maal etmek isteyen belli çevreler mi teşvik ediyor?
  Cevapla
 • TürkMücahid 10 ay önce Şikayet Et
  kendiniz deprem profu, hatta ordiyaryusu vs. zanneden şahıs (JeoM Behzat Gönül) yürü git..! GAYBI, ANCAK SONSUZ İLİM SAHİBİ OLAN RABBİMİZ BİLİR.
  Cevapla
 • JeoM Behzat Gönül 10 ay önce Şikayet Et
  Syn tmt, depremin ne zaman olacağını ALLAH' dan başka kimse bilemez açıklamanızın dayanağı nedir? ALLAH' tan bu konuda bir bilgi mi aldınız da kesin konuşuyorsun? Ben depremi bilen bir Jeoloji Mühendisi olarak ve 2001 y Kanal-7 tv de ana haberde progrmı yapılan bir kişi olarak şaşkınım. Her jeolog deprem bulmalı diye bir kural yok. Deprem bulunamaz diyen yerbilim insanlarının bir çoğu depremi önceden bulmak için çalışıyor ve bir kısmı da benim deprem tespit bulgumu aşırmak hayali ile beni ttakip ediyor. (Jeoloji Müh. Bhzat Gönül. Kocaeli).
  Cevapla
 • yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  bunlari bir deprem uzmani söylenmiş onun düşünmesidir birsey diyemem o soylediklerin seni bağlar gaybi yanliz ALLAH bilir
  Cevapla
 • 1071 10 ay önce Şikayet Et
  evvelAllah
  Cevapla
 • 343434 10 ay önce Şikayet Et
  Deprem İstanbul' un gerçeği. 17 ağustos 1999 Gölcük , Sakarya. depremini Unutma.
  Cevapla
 • Merak içinde.. 10 ay önce Şikayet Et
  İstanbulda oy verenler in seçtiği şahıs finansal düzenleme fiyat düzenlemesi diyerek zam depremlerini oluşturdu artık üçüncü depremede ne isim verir bilemeyiz göreceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle