Faiz lobisinin tezi çöktü

Türkiye’ye yıllardır dayatılan “faiz düşürülürse dolar kuru fırlar” tezi Merkez Bankası’nın 25 Temmuz ve 12 Eylül kararlarıyla çöktü. 1,5 ayda 7,5 puanlık faiz indirimine karşın dolar/TL seviyesi 5,65-5,70 bandında kaldı. MB’nin piyasayı canlandırmak ve enflasyonu daha da aşağıya çekmek için indirime devam etmesi bekleniyor.

Faiz lobisinin tezi çöktü
Faiz lobisinin tezi çöktü
GİRİŞ 15.09.2019 08:02 GÜNCELLEME 15.09.2019 08:02
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Yıllardır Türkiye’deki yüksek faiz ortamından beslenen çevrelerin, işi bu aralar hiç iyi gitmiyor. Faiz lobisinin Türkiye’ye dayattığı “faiz düşürülünce dolar yükselir” tezi, Merkez Bankası’nın son iki kararıyla çöktü. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), 25 Temmuz ve 12 Eylül tarihlerinde yaptığı güçlü indirimlere rağmen Dolar/TL seviyesi, 5,65-5,70 bandında kaldı.

MERKEZ ŞANTAJA BOYUN EĞMİYOR

Faiz lobisinin şantaj ve korku salma politikasına boyun eğmeyen Merkez Bankası yönetimi; son iki toplantıda toplam 7,5 puanlık faiz indirimi yaptı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve diğer kurul üyelerinin cesur davranması sonucu faiz üzerinde oluşturulan kur baskısı kırıldı. Piyasaların canlanmasını için cesur adımlar atan Merkez Bankası, kredi faizlerinin aşağı çekilmesinin önünü açtı. 25 Temmuz’da yapılan 425 baz puanlık indirimin ardından konutta faiz oranlarını 0,98’e çeken kamu bankaları, be hafta yapılan 325 baz puanlık indirimden sonra ticari ve tüketici kredilerinde de indirimler yaptı. Birkaç özel bankanın da indirmeye başladığı faiz oranlarının sürmesi bekleniyor.

ENFLASYONDA ZAFER GÜNÜ 3 EKİM

Enflasyonun düşmesiyle birlikte oluşan opsiyonu kullanmayı sürdürmesi beklenen Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Para Politikası Kurulu’nun 24 Ekim ve 12 Aralık’ta olmak üzere bu yıl iki toplantısı daha var. 3 Ekim’de açıklanacak eylül ayı enflasyonunun, baz etkisiyle tek haneye inmesi bekleniyor. Eylül 2018’de yaşanan yüzde 6,6 puanlık yükselmenin on iki aylık ortalamadan çıkacağı Eylül 2019 enflasyonunun yüzde 10’un altına inmesiyle Merkez Bankası’nın önünde en az 6,3 puanlık bir opsiyon oluşmuş olacak.

FAİZDEKİ DRAMATİK DÜŞÜŞ SÜRECEK

4 Kasım’da açıklanacak ekim ayı enflasyonuyla birlikte geçtiğimiz yılın aynı ayında oluşan 2,67’lik baz etkisini daha olumlu olarak göreceğiz. İki ayın toplamında göreceğimiz yüzde 8,9’luk baz etkisiyle enflasyonun Eylül-Ekim aylarında tek hanede kalacağı hesaplanıyor. 3 Ekimde açıklanacak ve çift haneli enflasyona büyük darbe vurulacak eylül ayı enflasyonunun ardından Para Politikası Kurulu’nun 24 Ekim’de güçlü bir faiz indirimi yapması bekleniyor.

YATIRIMCI VE VATANDAŞ BEKLİYOR

Üçüncü çeyrekte ekonomik aktiviteyi hızlandırması beklenen faiz indirimlerinin asıl olumlu etkisinin yılın son çeyreğinde görülecek. Temkinli davranmayı sürdüren ve enflasyondaki iyileşmenin faizlere yansımasını bekleyen vatandaş, bankaların faizleri aşağı çekmesini bekliyor.

Yeni Şafak

YAZDIR
YORUMLAR 59
 • Hep laf 2 yıl önce Şikayet Et
  Parayla para kazanmak yerine İş yapmayı teşfik için kobilere para dağıtmak yerine herkese iş kurmayı yatırım yapmayı cazip hale getirmeliler vergiler çok yüksek üreticiler desteklenmeli üreticilere olan vergiler düşürülmeli ithalat yapanlara yapın vergiyi ihracat yapanları desteklerini arttırın
  Cevapla
 • Umut 2 yıl önce Şikayet Et
  Dolar fed in yapacağı faiz indirimi nedeni ile düşüyor. Türkiyenin faiz indirimi ile alakası yok. Bunuda fırsata çevirip faiz düşürdüler akıllıca mı evet ama türkiyenin dolar düşüne bir etkisi var mı hayır
  Cevapla
 • Bahadır 2 yıl önce Şikayet Et
  Öncelik ile once iğneyi kendimize batıralım.parasini dolar yada euro alip döviz yükselecek diye kur farkından para kazanmanın peşinde olursa bir millet,sonra dolar yükseldiğinde neden herşeye zam geliyor neden faizler yuksek diye aglamiyacaksin.toplumsal olarak analatik zeka her bireye şart.cuvaldizi merkez bankası yöneticilere batıracaksın neden faiz i düşürmüyorsun korkun ne yada kazancın ne(arada ne kadar mal i görürdün diye)
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Faiz hala dünyanın en yükseği. Reel faiz sıfıra düşmezse yatırım zor bu ülkede.
  Cevapla
 • oraloğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: Üniversitelerde faizle ilgili okutulan bilgiler yanlış. benden söylemesi...yinede siz bilirsiniz.müşahade yakin ehlinden
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Umarım yerine ulaşır.
  Cevapla
 • Öğrenelim 2 yıl önce Şikayet Et
  Dogrusu nedir?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle