Büyük tehlike! Balık sezonu kasımda kapanabilir

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, yaptığı açıklama ile son 20 yılın en verimsiz sezon başlangıcını yaşadıklarını belirterek "Çok karamsar konuşmak istemiyorum ama Kasım-Aralık ayında bu sene için balıkçılık bitebilir” dedi.

Büyük tehlike! Balık sezonu kasımda kapanabilir
Büyük tehlike! Balık sezonu kasımda kapanabilir
GİRİŞ 14.09.2019 10:14 GÜNCELLEME 14.09.2019 10:14
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, sezon öncesi balığın az olacağını tahmin ettiklerini ama bu kadar da az olacağını düşünmediklerini söyledi.

Arslan “Sezon başlamadan önce dediğimiz gibi bu sene özellikle palamut balığının çok az miktarda olacağını ifade etmiştik çünkü yaşadıklarımız, gördüklerimiz bunu gösteriyor. Biz bu kadarını beklemiyorduk açıkçası şu anda yaklaşık 20 yıldır ilk defa böyle bir verimsiz sezona başlanıldığını gördük. Şu anda Geleneksel Kıyı Balıkçılarımız avlanmaya çıkmıyorlar onların yerine avcılık yapan gırgır ve trol tekneleri denizde onlarda sadece Karadeniz’de barbun, mezgit, istavrit avlıyor” dedi.

“Sezon başlayalı 14 gün oldu şu anda birçok gırgır teknesi de balık yok diyerek işçilerine izin verdi” diyen Arslan, “Buda şu demektir ilerisi için beklentimiz yok şu an sadece hamsi üzerine yoğunlaştı ve şu anda teknelerimiz hamsiyi Karadeniz’de bulmak için çaba gösteriyor buldukları anda avlamaya başlayacaklar. Şu anda tezgahlara gelen hamsinin büyük çoğunluğu Marmara hamsisi” şeklinde konuştu.

Sezonun erkenden bitebileceğini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

“Bu sene hamsininde avcılığı eğer erken başlarsa erken biteceği anlamına gelir çok karamsar konuşmak istemiyorum ama Kasım-Aralık ayında bu sene için balıkçılık bitebilir. Bu korkunç gerçek ise bir takım sorunlar çıkartacak çünkü büyük tekneler denize çıkmadan evvel birçok masraflar ediyorlar buda yaklaşık 500 bin lira gibi bir borçlanmayla oluyor buda balıkçılık camiası için daha da büyük sorunları ortaya çıkartıyor.”

Tezgahlardaki balık fiyatlarına ilişkinde konuşan Hamdi Arslan, “Sezon başı fiyatların en ucuz olması dönem ama maalesef tezgahlarda en ucuz deniz ürünü balık 20 liraya satılıyor buda şu demektir bu fiyatlar yarı yarıya daha katlanabilir. Balık severler bu sene çiftlik balıklarını daha fazla alacağı görünüyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
balık sezonu
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Hoca 8 ay önce Şikayet Et
  Korkmayın işinizi düzgünyapın yeter
  Cevapla
 • Mustafa Çoban l 8 ay önce Şikayet Et
  Onune gelen balik avliyor. nasıl gelsinler. Havalarda sıcaklıkta devam ediyor.
  Cevapla
 • Ufuk 8 ay önce Şikayet Et
  Önüne gelen büyük balıkçı teknesi alıyor. Ellerinden gelse denizde bir. Balık bırakmıyacaklar. Küçük küçik balıkları yakalıyarak. Balık. Neslini tükettiler. Şimdide tabiki denizde balık olmaz. Denizdeki balık neslini elinizden gelse hepsini kurutscaksınız
  Cevapla
 • zirvelerdeyiz 8 ay önce Şikayet Et
  balıksız bir ülke cahillikte zirve yapmıştır.
  Cevapla
 • yabancı avcılar 8 ay önce Şikayet Et
  balıkları avlayanlar sadece bizim balıkçılarımız değil. denizlerimizdeki bütün ülkeler bilinçsiz avlanma yapıyor. biz kendi balığımızı üretmemiz ve bu balıkları deniz sınırlarımızdan kaçırmamamız lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle