İkinci darbe geldi ama indirime yanaşmıyorlar

Merkez Bankası dün faizi 325 baz puan düşürdü. Böylece 1,5 ay içindeki toplam 750 baz puan indirimle faizler 16,50’ye geriledi. İşadamları yeterli olmasa da olumlu buldukları indirimin piyasaya yansıması için Türkiye Bankalar Birliği’nin devreye girmesini istiyor.

İkinci darbe geldi ama indirime yanaşmıyorlar
İkinci darbe geldi ama indirime yanaşmıyorlar
GİRİŞ 13.09.2019 09:05 GÜNCELLEME 13.09.2019 09:19
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası, politika faizini 325 baz puan düşürdü. Merkezin son üç ayda yaptığı faiz indirimi 750 baz puanı buldu. Merkezin yılsonuna kadar faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Bu indirimleri piyasaya yansıtma konusunda bandan sonra asıl iş bankalara düşüyor. Kamu veya özel bütün bankaların, bu indirimleri faiz oranlarına yansıtması ve güçlü indirimler yapması bekleniyor.

 

 

BANKALAR BİRLİĞİ DEVREYE GİRMELİ

Piyasada ağırlığı olan büyük banka genel müdürlerinin yönetiminde yer aldığı Türkiye Bankalar Birliği’nin de bu süreçte sorumluluk alması gerektiği ifade ediliyor. Çünkü Merkez Bankası’nın 25 Temmuz yaptığı 425 baz puanlık indirim kamu bankalarınca kredi maliyetlerini ciddi olarak yansıtıldı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yaptığı faiz indirimlerini tüm sektörlere umut verdiğine dikkat çeken iş dünyası özel bankaların da elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ediyor.

 

 

MEVDUAT FAİZİ HALA YÜZDE 20’LERDE

Türkiye'deki finansman maliyetlerinin sırtındaki en büyük yüklerden biri de bankaların kendi elleriyle oluşturduğu mevduat faizleri. Piyasadan daha fazla para toplama yarışına giren bankalar, mevduata verdikleri yüksek faizle kredi faizlerinin önüne set çekiyor. Bankaların mevduata verdiği faiz oranları hala yüzde 20’ler civarında seyrediyor.

YÜKSELTMEK İÇİN DEĞİL İNDİRMEK İÇİN YARIŞIN

Merkez Bankası faizi indirdiği halde kamu ve özel bankaların mevduata verdiği yüksek faizler düşmedikçe, kredi maliyetleri üzerindeki yükün azalmayacağı konuşuluyor. Bu kritik konunun önemine dikkat çeken iş adamları, Türkiye Bankalar Birliği ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bu konuda sorumluluk üstlenmesi ve bütün bankaların uyacağı şekilde düzenlemeler yapması gerektiğini belirtiyor.

MALİYETE OLUMLU YANSIMALI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, bu karar ile birlikte bankaların kredi maliyetlerine söz konusu indirimi hızla yansıtacaklarını düşündüğünü belirtti. Gülle, “Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir. Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

ŞİMDİ SIRA BANKALARDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, faizi düşürme sırasının bankalarda olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası’nın cesur bir şekilde faiz indirimlerini sürdürmesi, iş dünyasına moral veriyor. Ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğini umuyoruz. Merkez Bankasının faiz indirim kararı bankaların fonlama maliyetini ve mevduat faizlerini düşürecek. Dolayısıyla şimdi sıra bankalarda. Ellerini taşın altına koysunlar ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtsınlar” dedi.

FAİZLER HEMEN İNMELİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, temmuz ayındaki faiz indiriminin ardından, TCMB’nin, proaktif tutumunu sürdürerek almış olduğu faiz indirimi kararının Türk özel sektörü ve finans piyasalarının beklentilerini karşıladığını belirtti. Olpak, "Bu noktada, finans kuruluşlarının da TCMB’yi takip ederek piyasa faizlerini hızla aşağı çekmelerinin ve piyasanın ihtiyacı olan ucuz finansmanı özel sektöre kaynak olarak sunmasının gerekliliğine inanıyoruz” diye konuştu.

EKONOMİNİN ÖNÜNDE ENGEL

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankasının temmuz ayındaki güçlü faiz indiriminin ardından bugün de politika faizinde 3,25 puanlık indiriminin piyasaları rahatlatacak bir gelişme olduğunu vurguladı. Özel bankalardan da faiz indirimi beklediklerinin altını çizen Baran, “Yüksek faiz dinamik ve üreten bir ekonominin önündeki en önemli engellerden biriydi. Faizde indirime gidilmesi ve bunun kredi faizlerine yansımasını reel sektör olarak olumlu buluyoruz. Bu gidişata özel sektör bankalarının da destek vererek faiz indirimi gerçekleştirmelerini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ÖZELLER İNDİRİME YANAŞMIYOR

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Merkez Bankamızın enflasyondaki son gelişmeler ve süreç beklentilerine uygun olarak yapmış olduğu faizlerin düşürülmesine ilişkin ikinci kararını da olumlu buluyoruz. Ekonomik aktivitenin, özellikle de reel sektörümüz ve sanayimiz açısından en önemli negatif faktörü yüksek faizlerdir. Alınan bu kararların piyasalarımıza ve reel sektörümüze de aynı oranlarda yansımasını beklemekteyiz. Ancak bankalarımızın, özellikle kamu bankaları dışında olanlarının kredi mekanizmalarını tabela fiyatları düşmesine rağmen ‘raftan çıkarma’ noktasında halen çok isteksiz ve gönülsüz olduklarını da görmekteyiz" dedi.

EKONOMİSTLER YIL SONU İÇİN İKİYE BÖLÜNDÜ

Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar 24 Ekim ve 12 Aralık’ta iki ayrı toplantısı daha olacak. Ekonomistler şimdiden bu toplantılardan çıkacak sonuçlar için tahminde bulunmaya başladı. Ancak ekonomistler yılın son toplantısı için ikiye bölündü. Yabancı ekonomistler Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar faizi 12.5 seviyesine çekeceğini diye getirirken Türk ekonomistler ise agresif bir indirim beklemiyor. Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek “Yıl sonu politika faizi oranı seviyesini yüzde 15,50’den yüzde 15’e revize ediyoruz” derken İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ ise “Yıl sonuna kadar toplam 150-200 baz puan aralığında ilave bir indirim olmasını öngörebiliriz” dedi. Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey ise “Politika faizi, yüzde 12.50 seviyelerine kadar indirilebilir dedi.

BORSA 103 BİNİ TEST ETTİ, DOLAR 5.65 LİRAYA İNDİ

FAİZ indirimi kararı sonrası döviz kurları ve faizler düştü, borsa yükseldi. Karar öncesinde 5.76 liraya kadar çıkan dolar, faiz indirimi sonrasında son haftanın en düşük seviyesi olan 5.65’li seviyelere kadar geriledi. Tahvil-bono piyasasında 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 16 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 15.09’a gerilerken, 10 yıllık tahvilin faizi de yüzde 15.10 seviyesine indi. Borsa ise banka hisseleri öncülüğünde 103.000 puanın üzerini test etmesinin ardından gelen kar satışlarıyla günü 0.5 artışla 102.447 puandan kapattı.

ECB DE FAİZ DÜŞÜRDÜ TRUMP FED’E KIZDI

MERKEZ Bankası’nın yanında bir indirim kararı da Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) geldi. ECB faizi 10 baz puan düşüşle yüzde eksi 0.50’ye indirmesinin yanında, varlık satın alım programının, aylık 20 milyar Euro ile 1 Kasım’dan itibaren yeniden başlayacağını duyurdu. Kararın ardından bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, ECB’nin Euro’nun dolar karşısındaki değerini düşürme konusunda başarılı olduğunu, AB

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
bankalar birliği
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  bankacılık lisanslarını sorgulamaya başlayın... gerekçe olarak da türkiyeye dolar kuru ile saldırılmasını ve bu bankaların bu saldırılardaki rollerini gösterin... ölümü gören sıtmaya razı olur... hizaya geleceklerdir...
  Cevapla
 • muşi dayı 1 yıl önce Şikayet Et
  ruhsatlı soyguncu bu bankalar,kan emiciler
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kamu bankaları ihtiyaç kredisi faizlerini neden düşürmüyor, daha neyi bekliyor. Yazıktır
  Cevapla