Hükümetten 100 binden fazla aileye 1 milyar TL eğitim desteği

Hükümet, devam ettiği şartlı eğitim desteğini bu yılda sürdürecek. Bu kapsamda bu yıl 100 binden fazla aileye 1 milyarlık eğitim desteği verilecek. Bu şekilde çocukların temel eğitim ihtiyaçları karşılanmış olacak.

Hükümetten 100 binden fazla aileye 1 milyar TL eğitim desteği
Hükümetten 100 binden fazla aileye 1 milyar TL eğitim desteği
GİRİŞ 12.09.2019 23:27 GÜNCELLEME 12.09.2019 23:27
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hükümet sosyal koruma alanlarını güçlendirmeye devam ederek, bu yıl şartlı eğitim desteği ulaştırılan hane ve vatandaş sayısını artırdı. Buna göre ailelere yapılan şartlı eğitim yardımı kapsamında ortalama 2,2 milyon çocuk yararlanacak.Bu eğitim-öğretim döneminde 100 binin üzerinde aileye 1 milyar liralık eğitim desteği sağlanırken, çocukların temel okul ihtiyaçları karşılanıyor.

"ÇOCUK KORUMA SİSTEMİ" GÜÇLENDİRİLDİ

Son 16 yılda şartlı eğitim için 6 milyar 223 milyon liralık ödeme yapıldı. Bu kapsamdaki çocukların daha iyi eğitim almaları ve kaliteli hizmete ulaşmalarını sağlamak için "çocuk koruma sistemi" güçlendirildi. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri kapsamında annelere çocuk başına aylık yaklaşık 830 lira destek verildi. 2003'ten bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık 285 milyar lira tutarında sosyal yardım yapıldı.

Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik yürütülen proje ile 11 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı. Çocukların sosyal hizmet kuruluşları yerine aileleri yanında desteklenmesini amaçlayan program kapsamında Ağustos ayı sonu itibarıyla 81 ilde yaklaşık 130 bin çocuğa destek verildi. Okul Destek Projesi kapsamında ise 24'e yakın ilde 6, 7 ve 8. sınıf aralığında okuyan, sosyal ve ekonomik yoksunluk içerisindeki kız çocuklarına destek veriliyor.

ÜNİVERSİTE HAYATLARINA KADAR ÖDENECEK

Şartlı eğitim yardımı almanın birinci koşulu ise yardım alan ailelerin çocuklarının okula devam etmesi zorunluluğu. Şartlı eğitim yardımı almaya başlayan çocukların yardımları, ailenin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece üniversite hayatlarına kadar ödeniyor. Ancak ailenin şartları değişerek muhtaçlık durumlarının ortadan kalktığının tespiti durumunda şartlı eğitim yardım ödenekleri kesiliyor. Şartlı eğitim yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılıyor. Başvurular sadece okul dönemlerine bağlı kalarak yapılmıyor, yılın herhangi bir döneminde başvuru olanağı bulunuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Dilan 1 yıl önce Şikayet Et
    Peki nasıl katılcaz
    Cevapla