Savaşan İHA'ların rekabeti başladı

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen ve Baykar yürütücülüğünde gerçekleştirilen Savaşan İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması'nda finale kalan takımların kıyasıya rekabeti başladı.

Savaşan İHA'ların rekabeti başladı
Savaşan İHA'ların rekabeti başladı
GİRİŞ 12.09.2019 16:53 GÜNCELLEME 12.09.2019 16:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Teknolojideki gelişmelere paralel olarak İHA'lar gün geçtikçe gelişiyor ve daha çok otonomi kazanıyor. Yüksek otonomi gerektiren ve dünya çapında sıcak araştırma alanlarından biri olan bir diğer uygulama alanı ise İHA'lar ile savaş jetlerinin it dalaşı (dog fight) yapabilme kabiliyeti olarak dikkati çekiyor.

 

Hali hazırda dünya çapında gözlem faaliyetlerini büyük oranda insanlı platformlardan alan İHA'lar, yüksek çevresel farkındalık, karar verme yeteneği ve dinamik ortamlarda planlama yeteneği gibi konularda insan zekası seviyesine yaklaşamadığı için savaş uçakları arası hava-hava muharebe manevraları ancak insanlı uçaklarla gerçekleştirilebiliyor.

Savaşan İHA Yarışması'nın temel amacını, İHA'lar arası bu tarz bir hava-hava muharebe senaryosunu kontrollü ortamda oluşturup, ileride bu konuda başarı elde edebilecek gençleri ilgili alanlara yönlendirmek, deneyim kazandırıp becerilerini geliştirmelerini sağlamak oluşturuyor.

 

503 takım başvurdu

Otonom İHA'lara yönelik teknoloji geliştirecek yarışmacıların özgün tasarım, üretim ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanması amaçlanan yarışma, sabit ve döner kanat olmak üzere 2 farklı kategoride gerçekleştiriliyor.

Savaşan İHA/Sabit Kanat Yarışması'na 345 takım başvurdu, takımlara 135 bin liralık destek verildi. Savaşan İHA/Döner Kanat Yarışması'na ise 158 takım başvuruda bulundu, takımlara 76 bin liralık destek sağlandı. Yarışmalar sonunda takımlara toplam 600 bin lira ödül takdim edilecek.

Yarışmada her 2 kategoride finale kalan İHA'lar, İstanbul Yenikapı'da oluşturulan parkurda birbirlerini hedef alıp görüntü üzerinden kilitlenmeye çalışacaklar. Vurma işlemi ise fiziksel değil sanal olarak gerçekleştirilecek. Bu yüzden vurulan İHA'lar fiziksel olarak zarar görmeyecek. Yarışmada amaç, rakip İHA'lara mümkün olduğunca fazla kilitlenmek ve agresif manevralar yaparak kilitlenilmekten de kaçınmak olacak.

Yarışmaya özel yazılım

Yarışmanın yürütücüsü Baykar, bu amaçla özel yazılım geliştirdi. Bu sayede tüm yarışmacılar sisteme bağlanarak araçların koordinatlarını canlı görebiliyor.

Çoklu İHA mimarisinde, tamamen otonom olarak gerçekleştirilen yarışmanın tüm teknolojik altyapısı ve koordinasyonu Baykar mühendislerince sağlanıyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • 37kral 8 ay önce Şikayet Et
  hiç değilse yetenekli gençler kendilerini ispatlayabilir yoksa kaybolup gidiyorlar tek dertleri kpss oluyordu.
  Cevapla
 • Tugay 8 ay önce Şikayet Et
  Haber bu işte. 1-2 ekip bu işi başarsa yeter
  Cevapla
 • canturk 8 ay önce Şikayet Et
  f16 larımızı uzaktan uydu uzerınden kontrol edılebılen savas jetlerine donusturelım merkezde pilot smülasyon kabınlerı gıbı kabınlerın ıcınden uydu uzerınden dırek ucagı yonetebılen ınsansız savas jetlerıne donusturelım yapacak fazla bısey yok ufak donusumler ve kamera sıstemlerı kontrol panellerı daha genıs bır kontrol platformu olusturarak savasan ınsansız jetlere donusturelım ılk yapan bız olalım batı eskı ucakları ınsansız jetlere donusturme hazırlıgı ıcınde
  Cevapla
 • UçanTürk 8 ay önce Şikayet Et
  Bahsettiğin içinde pilot olmayan savaş jeti var. Rusya- ABD kesin bilgi 2018-2019’da yaptı. Aynen uydudan takip ediyor jeti. Fakat prototip ürettiler. Ancak geç değil yapılsa iyi olur. Araba işi gibi olmasında...
  Cevapla
 • Osman 8 ay önce Şikayet Et
  Harika bir tespit. Umarim fikirlerin gerekli yerlere ulasmistir kardesim.
  Cevapla