Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan beklenen son dakika açıklaması geldi. Para Politikası Kurulu'nun ağustos ayı toplantısında alınan faiz kararı belli oldu. Toplantı sonrasında kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan indirim ile yüzde 16,50 seviyesine indirdi.

GİRİŞ 12.09.2019 15:13 GÜNCELLEME 13.09.2019 07:57
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 325 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

 

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Uysal başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

İNDİRİME 'DEVAM' DEDİ

Merkez Bankası, temmuz ayında politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. 4,5 yıllık aranın ardından ilk kez faiz indirimi gerçekleşmişti.

DOLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Merkez'in faiz kararı öncesi 5,75 seviyesinde işlem gören dolar 5,67'nin altına kadar indi.

TOPARLANMA EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası'nın kararıyla ilgili kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen, rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

"PARA POLİTİKALARI GENİŞLEYİCİ YÖNDE ŞEKİLLENİYOR"

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmeye başlamıştır. Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

İNDİRİMDE ENFLASYON ETKİLİ OLDU

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Ağustos ayında tüketici enflasyonu temel mal, enerji ve gıda gruplarının katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

BÜTÜN ARAÇLAR KULLANILMAYA DEVAM EDECEK

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

BANKALARDAN İNDİRİM BEKLENİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın temmuz ayı toplantısından sonra faizleri 19,75 indirmesinden sonra bankalarda faiz indirimine gitmişti. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halk Bank başta olmak üzere bir çok banka 500 bin liraya kadar 180 ay vadeli konut kredisi faiz oranını 0,99 olarak belirlemişti. Merkez Bankası'nın bugün tekrar yeni bir faiz indirimine gitmesinin ardından bankaların başta konut kredisi olmak üzere tüm kredi çeşitlerinde indirime gitmeleri bekleniyor.

250 BAZ PUAN BEKLENİYORDU

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, TCMB'nin, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri 250 baz puan indirmesini bekliyordu. Ankete katılan ekonomistlerin politika faizine (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) ilişkin indirim beklentilerinin medyanı 250 baz puan oldu. Bütün ekonomistler faiz indirimi beklerken, tahminler en düşük 175, en yüksek 375 baz puan indirim arasında yer aldı. 25 Temmuz PPK toplantısında politika faizi 425 baz puan indirilerek yüzde 19,75 düzeyine çekilmişti.

KAYNAK: HABER7, AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 72
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  düşünebiliyormusun Hristiyan dinine mensub ülkelerde faiz %0 Müslüman olan ülkede %16,5 bunu RABBİMİZE nasıl anlatıcaz nasıl hesap vericez ondan başka bize kimse yardım edemezzzzz
  Cevapla
 • Şenol 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa merkez bankası faiz oranı %0.00 Türkiyede %16.25 Abd merkez bankası faiz oranı%2.00 türkiye bu faizi %0.00'a indirmek zorunda.faiz=enflasyon=hayat pahalılığı
  Cevapla
 • yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu millete yazık, bankalar neyi bekliyor, ihtiyaç kredisi faizleri acilen normal seviye olan 0.90 lara indirilmeli
  Cevapla
 • Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben kendi şahsıma 3 günlük Dun ya için Allaha peygamberimize savaş açmayalım kullanıyorsak Allahtan tövbe dileyip bir an önce faizi terk edelim
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  ağzına sağlık
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kamu bankaları ihtiyaç kredisi faizlerini acilen 1.00 civarına indirmeli, inanın yine devlet kazanır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle