Yabancı ekonomistlerden faiz öngörüsü

Yabancı ekonomistler, Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında politika faizinde 250 - 300 baz puan civarında bir indirim bekliyor.

Yabancı ekonomistlerden faiz öngörüsü
Yabancı ekonomistlerden faiz öngörüsü
GİRİŞ 11.09.2019 15:07 GÜNCELLEME 11.09.2019 15:08
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell, yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısında politika faizini 300 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,75'e çekebileceği öngörüsünde bulundu.

TCMB'nin TL'deki istikrar ve enflasyondaki düşüşten dolayı genişlemeci para politikası uygulayabileceğini aktaran Rendell, enflasyonun ileriki birkaç ay düşüş kaydedebileceğini dile getirdi.

Rendell, manşet enflasyonun eylül veya ekim aylarında tek haneleri görebileceğini söyledi.

"Reel faiz oranları sıfıra yakın seviyelere inebilir"

Rendell, reel faiz oranlarının yıl sonuna kadar sıfıra yakın seviyelere inebileceğini bunun da politika faizinin yüzde 13-14 seviyelerine gerileyebileceği anlamına geldiğini vurguladı.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de TCMB'nin politika faiz oranını 250 baz puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 17.25'e çekeceği öngörüsünde bulundu.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise TCMB'nin politika faizini 250 baz puan düşürerek yüzde 17,25'e indirebileceğini belirtti.
Reel faiz oranlarının yüzde 2-3 seviyelerine çekilebileceğini söyleyen Kalen, "TCMB'nin yıl sonu TÜFE tahmininin yüzde 13,96, bu tahminin gerçekleşmesi durumunda yüzde 2-3 seviyelerindeki reel faiz oranı, yıl sonunda yüzde 15,9 - 16,9 politika faizi anlamına gelebilir." ifadelerini kullandı.

Bu haftaki toplantıda piyasaların 200-270 baz puan arasında bir indirim beklediğini kaydeden Kalen, TCMB'nin politika faizinde yıl sonuna kadar toplam 285-385 baz puan arasında bir indirim gerçekleştirebileceği öngörüsünde bulundu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • benzinciler 1 yıl önce Şikayet Et
  geçen hafta BENZİN DE 15 kuruşu inecekti amma.?
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz düsürmek,faiz lobisine savas acmak,evet bir savastir,ve insallah galip gelinmelidir,ancak doviz dusmeden yapilan her faiz indirimi,piyasayi canlandirmaktan uzaklastirir,faiz yok , ticaret yok, ortalama doviz TL nin 6 kati, elde ki para ile nasil alisveris yapilabilir,bugun cikan 2000dolarlik telefon,Turkiye de 17.000TL,saygilar..
  Cevapla
 • Yusuf Uludağ 1 yıl önce Şikayet Et
  Yabancı bekler. çiftçi,esnaf, köylü, vatandaş için faiz indirimi birşey ifade etmiyor.kriz nedeniyle sicil bozuldu ve Kredi çekme durumları yok.Yine konutda, otomobilde, piyasa da canlanma olmayacaktır. Sayın cumhurbaşkanımız bu konuya bir çare bulmalı. Cumhurbaşkanımıza bu konu hakkında bilgi verilmesi şart. Reis bu işide çözerse ekonomi canlanır.
  Cevapla