Gerçek ortaya çıktı! İkinci el otomobil alacaklar dikkat

Son günlerde çıkan ve trafik sigortalarına ilişkin değişikliğin olduğuna dair haberler kafa karışıklığına neden oluyordu. İkinci el otomobil alım-satımlarında 15 gün süreyle arabanın eski sahibinin trafik sigortasının geçerliliği devam ediyor.

GİRİŞ 10.09.2019 14:45 GÜNCELLEME 01.10.2019 16:51
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Araç alımlarında 15 günlük sigorta süresinin devam edip etmeyeceği konusunda merak edilenlere sigorta şirketi genel müdürü Ahmet Yaşar açıklık getirdi. Yaşar, ikinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta poliçe süresinin devam ettiği, bunun sadece sıfır araç alımlarında kalktığını açıkladı.

Son günlerde ikinci el araç alımlarında devam eden 15 günlük sigorta süresinin kaktığı yönündeki haberler vatandaşları tedirgin etmişti. Konuya açıklık getiren Yaşar, ikinci el araç alımlarında 15 günlük sigorta süresinin devam ettiğini söyledi.

Yaşar, “Çok da yetkili olmayan ağızlardan verilen demeçlerle vatandaşın kafası karıştı. Aslında uygulamada çok büyük bir değişiklik yok. Özellikle ikinci el araç satışlarında biliyorsunuz araç satıldıktan sonra trafik poliçesi yeni alıcı için de 15 gün süreyle devam ediyordu. Bu dolayısıyla olası bir satış sonrasında poliçe yenilenene kadar ortaya çıkabilecek bir mağduriyeti önlüyordu. Dolayısıyla aslında burada bir değişiklik yok. Yani siz ikinci el aracınızı sattığınızda yeni alan kişi için de sigorta 15 gün süreyle devam ediyor. Bu 15 günlük süre içerisinde yeni poliçeyi yeni alıcının yaptırması ve onun da kendisine birtakım mağduriyetlere karşı sorumluluklarını sigorta teminatı altına alması süreci devam ediyor” diye konuştu.

SIFIR ARAÇLARDA ALINDIĞI GÜN SİGORTA YAPILMALI

Sıfır araç alımlarında ise farklı bir uygulamaya gidildiğini belirten Yaşar şu ifadelere yer verdi:

“Burada değişen tek konu şu; sıfır araç alımlarında yani sahiplik belgesi dediğimiz şey, bu aracın faturası olabilir ya da noter tescili olabilir. Buralarda sıfır araçlar için 15 günlük bir süre pirim uygulanmama süresi vardı. Doğal olarak bu süre kalktı. Yani siz aracı aldığınız gün sigortanızı başlatmalısınız. Ama ikinci el satışlarda böyle bir şey söz konusu değil 15 günlük süre devam ediyor.”

 

 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
OTOMOBİL araba
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Sigorta şirketi bu 15 günlük farkı iade etmiyor eski araç sahibine. Alan kişi aynı gün sigorta yaptırsa bile eski sahibine iade edilirken eksik iade ediliyor. Bunu da çözmek lazım
  Cevapla
 • Olur soylerim6 2 yıl önce Şikayet Et
  Araç alacaklara önemli bir tavsiye alır almaz sigortasını yaptırın... Neden mi? Aynı gün kaza yapsaniz sigorta şirketleri hiç bir ödeme yapmamak için direnecekler ve kazanacaklar... Hava diğer taraftan trafik çevirmesine girerseniz aracınız SİGORTASİZ GORUNECEK VE YAPTİRANA KADAR BAGLANACAK...Ayrıca sigortasız araç kullanmak nedeniyle de bir ceza yazılacak... İsterseniz siz 15 gün yine bekleyebilirsiniz...
  Cevapla
 • MST72 2 yıl önce Şikayet Et
  hangi noterin karşısında acentelik yapıyorsun onuda yaz bari bilelim. yanal söylüyorsun polis aracı bağlayamaz, satan kişinin eğer günü varsa 15 gün boyuncada sigortalı sayılır. noter çalışanları ile bir olup milleti korku yolu ile hemen çıkıştaki acentelere yönlendiriyorsunuz.
  Cevapla
 • Ümmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Oldu canım ben arabayı satacağım sigortadan alan 15 gün faydalanacak. Nasıl faydalanacak bilemiyorum arabayı sattım 5 dakika içinde de zorunlu trafik sigortasını iptal ettim. Faydalansın bakalım. Minareyi çalan kılıfını da hazırlayacak. Bir kişinin araba almaya parası varsa sigorta yaptıracak parası da olması lazım değil mi...
  Cevapla
 • fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  5dk içinde iptal etsen bile sigortanın sana ödediği ücret 15 günlük kesintili ücreti
  Cevapla
 • Sinan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sistem siz sigortanızı hemen iptal etseniz bile 15 günü baz alıp size ödeme yapıyor yani 15 inde aracın satışını yapıp aynı gün iptal ettiniz 30 tarihli geri ödeme alıyorsunuz
  Cevapla
 • Erkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kanun tamamen yanlış ben araci satti isem sigortada o anda bitmiş olmasi gerekir yoksa araci satan kişinin suçu ne
  Cevapla
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Araç satıldıktan sonraki 15 günlük sürede veya 5 iş günü süre limiti getirilerek, bu sürede kaza meydana gelirse, sigorta sahibine değil, aracı satın alanın siciline işlensin bitsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle