ABD ile Türkiye arasında kritik görüşme! Bakan duyurdu: Karar aldık...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve mevkidaşı Wilbur Ross, ABD ve Türkiye ticaret hedefleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, "Ülkelerimizin ticaret bakanlıkları başkanlığında sektör temsilcileriyle beraber sektörel komiteler kurulmasına karar verdik." dedi. ABD Ticaret Bakanı Ross ise, "Amacımız iki ülke arasında 100 milyar hedefe ulaşmak amacımız" ifadesinde bulundu.

GİRİŞ 10.09.2019 11:54 GÜNCELLEME 10.09.2019 15:28
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın açıklamalarından satır başları; 

 

 

100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için görüştük. Sonuç odaklı yaklaşımımızı en kısa zamanda eyleme geçirerek karşılıklı ticareti artıracağız. 

ABD tarafının özellikle üzerinde durduğu bazı sektörleri yapılacak çalışmalarda öncelikli sektörlerimiz olarak belirledik. Bu kapsamda tekstil, hazır giyim. mobilya, mermer , otomotiv, otomotiv yan sanayi, sivil havacılık, makina, kimya, çimento ve lojistik sektörlerinin ikili ticaret hacminin artırılmasında en öncelikli sektörler olarak belirledik.

 

 

 

Başta çelik olmak üzere karşılaştığımız problemleri kendilerine ilettik. Ülkelerimizin ticaret bakanlıkları başkanlığında sektör temsilcileriyle beraber sektörel komiteler kurulmasına karar verdik. Bu komiteler sonuç odaklı çalışacak, ve bu çalışmanın bir an önce almak üzere iş birliği içinde hareket edeceğiz. Sonuç odaklı yaklaşımımızı en kısa zamanda eyleme geçirerek karşılıklı ticareti artırma amacındayız.

Karşılıklı olarak çalışmalarımız ara vermeden devam edecek. Cumhurbaşkanı, BM haftasında Trump ile bir araya gelecek. 

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un açıklamaları; 

Yaptığımız görüşmeleri çok güzel özetlediniz. İki ülke arasında 100 milyar hedefe ulaşmak amacımız. Yani şu anki durumu 2 ya da 3'e katlamak. Türk tarafından 50 milyar dolar, ABD'den de 50 milyar dolar ticaret demek bu. Bu rakamlar yüksek rakamlar, nispeten küçük rakamlar. Mallar ve hizmetler açısından ABD için bakınca küçük rakamlar. Ekstra bir 50 milyar dolar, trilyon doların yanında bir şey değil. 

Bu noktada karşılıklı önemli her iki taraf kendi ticaret hacmini artıracak. 5 günümüzü burada geçirdik. 43 ABD'li firma ile bir araya geldik. 52 Türk firmasıyla ABD'de iş yapmak isteyen firmalarla görüşmeler yaptık. Zamanımızın büyük kısmını Sayın Bakan'la geçirdik. Kendisi çok yardımcı oldu. 

Neler yapacağımız Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak. Dile getirilip duyurulacak. İlk adımdan sonra biz devam etmek istiyoruz. Somut sonuçlar ve hemen sonuç alabileceğimiz adımlarla. 

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • NİYAZİ KARACA 1 yıl önce Şikayet Et
  Bundan sonra bizim için en karlı iş ABD'den uzak durmak
  Cevapla
 • Caner 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD İle hiçbir ortaklık TÜRKİYE’nin hayrına olmaz.daha yeni geçmişte yaptıklarını gördük. Anlaşmayı askıya aldım,anlaşmayı tek taraflı fes ettim diyorlar cevap bile veremiyoruz. Zoruma gidiyor.Saygılar
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  hedef 100 milyar, bi yandanda caatsa yaptirimi. ne alaka ya?
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  abd ile ticaret yapamayız. yakında savaşmak zorundayız. türkiye ye ticaret zokası ile suriyede terör bölgesine oyalama yapılıyor. tirateti bırakın suriyeye yönelin.
  Cevapla
 • Cenk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ticaret=Terör abd ile ancak böyle gider
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle