Ordu'da yapılıyor! Moritanya ve Gürcistan'a gönderiliyor

Ordu'da yaklaşık 80 kişinin istihdam edildiği tersanede üretilen gemiler, Türkiye'nin yanı sıra Moritanya ve Gürcistan'daki balıkçılar tarafından tercih ediliyor.

Ordu'da yapılıyor! Moritanya ve Gürcistan'a gönderiliyor
Ordu'da yapılıyor! Moritanya ve Gürcistan'a gönderiliyor
GİRİŞ 09.09.2019 14:34 GÜNCELLEME 09.09.2019 14:36
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ordu'da yaklaşık 80 kişinin istihdam edildiği tersanede üretilen balıkçı tekneleri, yurt içinin yanı sıra Moritanya ve Gürcistan'daki balıkçılardan talep görüyor.

Altınordu ilçesindeki Kumbaşı Balıkçı Barınağı'nda 1974'te İhsan Kaya tarafından ahşap kayık imalatı için kurulan işletme, daha sonra teknolojinin de ilerlemesiyle çocukları Muammer ve Engin Kaya tarafından tersaneye dönüştürüldü.

 

 

Orduda yapılıyor Moritanya ve Gürcistana gönderiliyor

Yaklaşık 15 yıldır tersane olarak hizmet veren işletme, bir süre önce Moritanya ve Gürcistan'dan da balıkçı gemisi için sipariş almaya başladı. Tersanede şimdiye kadar boyları 15 ile 50 metre arasında değişen yaklaşık 200 balıkçı gemisi üretildi. Gemilerin bir kısmı Moritanya ve Gürcistan'a gönderildi.

 

 

Kumbaşı Tersane işletmecisi Muammer Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baba mesleğini ağabeyiyle sürdürdüklerini, babalarının mirasını daha ileriye taşıdıkları için mutlu olduklarını söyledi. Sektöre yaklaşık 15 yıldan bu yana hizmet verdiklerini belirten Kaya, yaptıkları balıkçı gemilerinin bir bölümünü ise siparişin geldiği Moritanya ve Gürcistan'a gönderdiklerini aktardı.

Orduda yapılıyor Moritanya ve Gürcistana gönderiliyor

Kaya, şimdiye kadar Moritanya'ya 16, Gürcistan'a ise 5 balıkçı gemisi gönderdiklerini ifade ederek, bu ülkelerden yeni talep olduğunu ve bu gemilerin imalatının hızla sürdürüldüğünü kaydetti. Bir balıkçı gemisinin şartlara göre ortalama bir yılda yapıldığına işaret eden Kaya, "Bazen 5-6 gemiye aynı anda başlayıp tamamlıyoruz. Tersanemizde çalışan 80 kişi, gece gündüz demeden bu siparişleri yetiştirmek için ellerinden geleni yapıyor." dedi.

Orduda yapılıyor Moritanya ve Gürcistana gönderiliyor

Kaya, tersane aracılığıyla Ordu ekonomisine önemli katkı ve istihdam sağladıkları için mutlu olduklarını vurgulayarak, ilerleyen dönemde istihdamı iki katına çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

Orduda yapılıyor Moritanya ve Gürcistana gönderiliyor

BABA MESLEĞİNİ YAPTIKLARI İÇİN MUTLULAR

Baba mesleğini yaptıkları için ayrıca mutlu olduklarını ifade eden Kaya, "En büyük mutluluğumuzu yaptığımız balıkçı gemilerini denize indirdiğimizde yaşıyoruz. Özellikle Ordu'da üretilen balıkçı gemilerini Moritanya ve Gürcistan kara sularında görmek insana gurur ve mutluluk veriyor." diye konuştu. Kaya, gemi imalatının yanı sıra tersanede tamirat yapıldığını da sözlerine ekledi. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Xiaomi Ankara 10 ay önce Şikayet Et
    Helal olsun size. Ülke ekonomisine katkı ve ordu da insanlara ekmek aş verdiğiniz için. Allah uçak gemisi yapacak kapasiteye ulaşmayı nasip etsin. Unutmayın herşey hayal etmek ile başlar. Olur mu olur !
    Cevapla
  • yani 10 ay önce Şikayet Et
    maşallah emginize sağlık...
    Cevapla