Türk halkı nereden alışveriş yapıyor?

‘Benim Markam’ araştırmasının sonuçları, Türkiye’nin en çok güvendiği, beğendiği ve sürekli tercih ettiği markaları ortaya koyuyor. Hizmet alanında market zinciri konusunda Türkiye çapında çok geniş bir ağa sahip olan BİM ve A-101 ilk sıralarda yer aldı.

Türk halkı nereden alışveriş yapıyor?
Türk halkı nereden alışveriş yapıyor?
GİRİŞ 07.09.2019 13:17 GÜNCELLEME 07.09.2019 13:17
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin yeni ekonomi dergisi Z Raporu, Eylül sayısında Türk tüketicisinin markalara yönelik bakış açısını yansıtan kapsamlı bir araştırma dosyasını kapağına taşıdı. Areda Danışmanlık tarafından Z Raporu için ilk defa gerçekleştirilen ‘Benim Markam’ araştırması, Türk tüketicisinin marka eğilimlerine ilişkin çarpıcı sonuçlar sunuyor.

Market zinciri alanında Türkiye çapında çok geniş bir ağa sahip olan BİM ve A-101 ilk iki sırada yer aldı. Buna göre BİM yüzde 25,8 ile tüketicinin benim dediği marka olurken, özellikle beğeni kriterinde yüksek bir başarı elde etti. Genel sıralamada ise A-101 yüzde 14,3 ile ikinci ve Carrefour yüzde 12,5 ile üçüncü sırada tercih ediliyor.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

'Benim Markam' araştırmasını oluşturan en temel çıkış noktası, tüketicinin marka tercihlerini güven, beğeni ve sadakat kavramları bağlamında derinlemesine bir bakış açısı ile ele alıp Türkiye'nin 'benim' dediği markaları ortaya koymak olarak belirlendi.

Güven, beğeni ve sadakat skoru oluşturulurken markaların beklentiyi karşılayabilmesi, tasarım ve kullanım kolaylığı, müşteri memnuniyeti, ürün çeşitliliği ve kalitesi, tutku düzeyi gibi kriterler dikkate alındı.

27 KATEGORİDE LİDER MARKALAR

Araştırma gıda, dayanıklı tüketim, giyim, finans ve hizmetler başta olmak üzere toplam 27 kategoride yapıldı. Geniş bir yelpazeye yayılan araştırmanın sonuçları, Türkiye’nin lider markalarıyla tüketiciler arasındaki güven, beğeni ve sadakat ilişkisini detaylarıyla ortaya koyuyor.

2-10 Ağustos 2019 tarihleri arasında yürütülen saha araştırmasına Türkiye genelinde 2 bin 718 kişi katıldı.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Adana01 8 ay önce Şikayet Et
  şok ve ürünleri harika.. mis sss
  Cevapla
 • Boztepe 52 8 ay önce Şikayet Et
  Avrupadaki. Aldi. Lidil ayari. Yani kendi global ürünleri. Bilindik marka dedigimiz ürün yok.
  Cevapla
 • ahmet uslu 8 ay önce Şikayet Et
  3.sirada şok var kesin sonrasinda migros ve karfur var bu sonuc binde bin kesin sonuctur
  Cevapla
 • Rıfkı 8 ay önce Şikayet Et
  Sizin gimsa dan haberiniz yok ellaham
  Cevapla
 • Erhan 8 ay önce Şikayet Et
  Pahalılaşmış hepsi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle