Zorunlu deprem sigortası tarifesinde değişiklik

Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarları artırıldı.

Zorunlu deprem sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu deprem sigortası tarifesinde değişiklik
GİRİŞ 07.09.2019 09:59 GÜNCELLEME 07.09.2019 17:44
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, asgari prim tutarı her halükarda deprem risk bölgesine göre birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110, 80, 60, 50 ve 40 liradan az olamayacak. Söz konusu miktarlar daha önce sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 lira şeklindeydi.

İnşaat ruhsat yılı, 2000 ve öncesi olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 artırılacak.

 

Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 indirilecek. Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 yükseltilecek. Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında kalan bodrum katlar dahil edilmeyecek.

Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe için tarife fiyatları üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak.

Diğer yapı grubuna yenileme indirimi hariç olmak üzere herhangi bir indirim ya da sürprim uygulanmayacak. Birleşen indirimler ve sürprimler birbiri ile toplanarak uygulanacak.

Deprem risk grupları, Türkiye Deprem Tehlike Haritası kaynakları, zemin koşulları ve bina öz nitelikleri kullanılarak belirlenecek ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu internet sitesinde yayınlanacak. Yerleşim birimlerinde daha sonra yapılan değişiklik nedeniyle risk grubu ataması bulunmayan yerleşim birimleri için deprem risk grubu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenecek.

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın 190 bin liradan 215 bin liraya yükseldi.

Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de düzenlendi. Bu kapsamda çelik, betonarme ve karkas yapılar için söz konusu bedel 890 liradan bin 20 liraya, yığma kagir yapılar için 635 liradan 725 liraya, diğer yapılar için 310 liradan 355 liraya çıktı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ahmet uslu 10 ay önce Şikayet Et
  Fiyatlar cok yuksek zorunlu ibaresini cikarin teminatlar cok az 300 binlik daireye verilen teminat 100 bin lira ve evi yikilsa 100 bin alicak sonrasinda sokakta kalicak
  Cevapla
 • emekli memur 11 ay önce Şikayet Et
  zaten yapılmıyordu,şimdi hiç yapılmaz,10 sene yaptırdım hep zam geldi,yaptıranı teşvik etmek gerekir,her yıl indirimli sistem olsa devam ederdim.
  Cevapla
 • halıl 11 ay önce Şikayet Et
  yanlıs sıstem devamlı artmaz..eskıye vede yıla gore ındırım olur..
  Cevapla
 • Mustafa Çoban 11 ay önce Şikayet Et
  Daireyi satarken 1 milyon liraya 750 bin liraya satmaya izin veriyorsunuz sigortasını yaparken neden 215bin lira teminat gösteriyorsunuz?
  Cevapla
 • ek9 11 ay önce Şikayet Et
  zorunlu niye tutuyorsunuz deme sakın
  Cevapla
 • Molla Kasım 11 ay önce Şikayet Et
  imalat fiyatı o kadar , kalna fark arazi bedeli ve satıcı karı. Depremde yıkılan binanın yeri duracağından yeniden yapmak için bu rakam yeterli olur diye sanırım bu rakam belirlenmiştir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle