Faizler düştü fırsatçılar türedi

Kamu bankalarının ‘yüzde 0,99 ve 180 ay vade’ hamlesiyle vatandaşlar harekete geçti. Birçok projede fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. Ev hayali kuranlar, bu sefer yüksek fiyat engeline takıldı!

Faizler düştü fırsatçılar türedi
Faizler düştü fırsatçılar türedi
GİRİŞ 07.09.2019 12:03 GÜNCELLEME 01.10.2019 10:02
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Bankaların konut kredisi faizinde indirime gitmesi, sadece vatandaşı değil müteahhitleri de harekete geçirdi. Bazı konut projelerinde ve “yap-sat” tarzı birçok butik projede, fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. İkinci el piyasada da aynı oranda olmasa bile benzer eğilim gözleniyor. Vatandaşlar, düşen faiz yükü ve artan vade avantajı sebebiyle ev hayallerini gerçeğe dönüştürmek isterken, gördükleri fiyat artışları karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Müteahhit firmalar ise; durgunluk, yüksek faiz ve maliyet artışı sebebiyle fiyat artışı yapamadıklarını, küçük miktardaki yükselişlerin “gecikmiş” ve “kaçınılmaz” olarak yansıdığını belirtiyor.

 

 

BAŞA DÖNMEYELİM!
Adrese Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Hiçdurmaz “Aslında her iki tarafta da bekleyiş hâkimdi. Vatandaş, ev almak için uzun süredir faizin düşmesini kolluyordu. Müteahhit firmalar ise, yıllardır artan maliyetleri fiyatlarına yansıtamıyordu. Bugün gelinen noktada, vatandaşın talebi 0,99 kredi oranı ve 180 ay vade imkânı ile biraz yükseldi. İstanbul’da özellikle ikinci el piyasada ve daha merkezî olmayan bölgelerde satışlar daha hareketli. Bu anlamda bir kıpırdanma var. Diğer taraftan yeni projelerde ve merkezi bölgelerde konut fiyatlarında biraz artışlar gözleniyor. Bu durumdaki bölgelerde hareketlenme daha zayıf. Burada tekrar ‘yine alamıyoruz, yine satamıyoruz’ noktasına doğru eğilim gittikçe artıyor. Başa dönmemeliyiz. Çünkü bu durum da kimsenin faydasına olmaz” dedi.

ÜST LİMİT  400 BİN TL
İstanbul’da konut kredisine talepler; Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir ve Arnavutköy’de, Anadolu Yakasında ise Tuzla, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Çekmeköy ilçelerinde daha canlı. Emlakçılar; vatandaşın daha çok 150-400 bin TL bandında ev baktığını, söz konusu ilçelere, fiyatların bu aralıkta olduğu için rağbetin yüksek olduğunu, daha yüksek rakamlara talep olmadığını belirtiyor.

 

 

PİYASAYI 2. EL SIRTLIYOR
Bu yılın ilk yedi ayında Türkiye genelinde satılan konut adedi 608 bini aştı. Bu konutların yüzde 59,7’sini ‘ikinci el’ oluşturdu. 2017’de yüzde 34, geçen yıl yüzde 33 olan ikinci el konut satışları, daha yatay seyreden fiyatlar sebebiyle tercih sebebi oluyor. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal “Bu yılın yedi ayında tam 64 şehirde ikinci el satışları, birinci elden daha fazla gerçekleşti” diye konuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
konut faiz
YAZDIR
YORUMLAR 75
 • ahmet uslu 11 ay önce Şikayet Et
  E cakal dolu memleket kardesim olan hep garibana oluyor zengin gene alir
  Cevapla
 • kkkk 11 ay önce Şikayet Et
  Müteahhitker ve emlakçılar haramzade olmuş. Fırsatını bulduklarında zerre kadar acıma ve insafın olmadığı bir canavara dönüşmekteler. Bunların anlayacağı tek bir şey var mallarını yani emlaklarını ellerinde patlatmak. Onlar batsın nasılsa birileri yeniden bu işleri yapar.
  Cevapla
 • irade 11 ay önce Şikayet Et
  nasıl faiz yüksekken satamıyoruz diye ağlayanlar kampanya yapanlar bugün faiz düştü diye evlere zam yapıyorsa, almayın arkadaş elinde patlasın.hemde fişleyin böyle inşaatçıları. sırf bu ülkede vatandaş alamasın bir şeyleri diye çaba gösterenler var. aynı zamanda vatandaşa illa bir fatura bir taksit bağlanacak bazıları sülük gibi sömürme yöntemi uyguluyor. sömürünün entel yöntemi fatura taksit aidat. yeter artık vatandaşın cebinden gözünüzüde elinizide çekin. ana sınıfına kadar düştü taksit. neymiş devletin verdiği sabun peçete kağıt hademe yetersizmiş.taksit yaparız
  Cevapla
 • adali 11 ay önce Şikayet Et
  allah sizi bildigi gibi yapsin faizler daha tam dusmeden insanlari insaat firmalarina kaziklatin bakalim bunun bide obur tarafi var nasil hesap vereceksiniz
  Cevapla
 • Evsiz 11 ay önce Şikayet Et
  Üst katta 240 a satılan daire faiz düştükten sonra 260 a satılıyor inşallah satamaz milleti böyle duruma düşürenler hakkımız zehir zıkkım olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle