Enerji kimlik belgesi için son 4 ay!

Binalar için enerji kimlik belgesi alımı zorunlu oldu. Konut sahipleri binalarına 1 Ocak 2020'ye kadar enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunda.

Enerji kimlik belgesi için son 4 ay!
Enerji kimlik belgesi için son 4 ay!
GİRİŞ 31.08.2019 14:51 GÜNCELLEME 31.08.2019 17:08
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Resmi olarak yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından verilen bu belgeler A'dan G'ye kadar tasnif edildi. 2011'den önce yapılan binalar için herhangi bir sınıf belgenin alınması yetiyor ancak 2011'den sonra inşa edilen binaların enerji kimlik belgelerinin en az C kategorisinde olması gerekiyor.

 

"KONUT KREDİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Uzmanlar enerji kimlik belgelerinin konut kredilerini de etkileyeceğini belirtiyor. Szutest Enerji Uzmanı Can Demirhan, "Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, enerji verimliliği yüksek bina sayısını artırmak için enerji kimlik belgesi sınıfı A olan konutlar için değerinin yüzde 90'ı, B sınıfı olan konutlar için ise değerinin yüzde 85'i kadar kredi kullanımına olanak sağlayacak" dedi.

 

BİNALARIN ENERJİ RÖNTGENİ

Enerji kimlik belgesi almak için son dört ayın kaldığını hatırlatan Demirhan, kanun ve yönetmeliklerle belirlenen bu belgeyle binaların enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgilerin ortaya konulacağını ifade etti.

GEÇERLİLİK SÜRESİ 10 YIL

Belgenin düzenlenmesinin asıl amacı ise enerji israfının önüne geçmek. Bu belgenin alınması için binanın mimari projesi ile ısı yalıtım, mekanik tesisat ve elektrik projeleriyle enerji verimlilik danışmanlık firmalarından birine başvuru yapılması gerekiyor. 10 yıl geçerliliği olan bu belgenin ise binada oturan herkes tarafından görülebilecek bir yere asılması gerekiyor.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ahmet uslu 8 ay önce Şikayet Et
  sacma gereksiz bos bir uygulama zaten kimsede yaptirmiyor
  Cevapla
 • Peki 8 ay önce Şikayet Et
  Alınmazsa ne olacak, yaptırım varmı?
  Cevapla
 • 06 hakan 8 ay önce Şikayet Et
  500 TL civarında
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  enerji verimliliğini artırmak için binalara elyaf vb birşeyler kaplıyorlar bunu yaptırmak zorunlu mu oldu?
  Cevapla
 • Cem 8 ay önce Şikayet Et
  önce ev'den bahsediliyor, içeriye girince konut oluyor. Ev ve konut aynı şey değildir. Üstünde, altında, sağında, solunda birileri varsa, orası ev değil zindandır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle