Erdoğan resmen imzaladı! Merkez Bankası ile ilgili önemli gelişme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılıklarına, Oğuzhan Özbaş ve Murat Çetinkaya atandı.

Erdoğan resmen imzaladı! Merkez Bankası ile ilgili önemli gelişme
Erdoğan resmen imzaladı! Merkez Bankası ile ilgili önemli gelişme
GİRİŞ 31.08.2019 06:15 GÜNCELLEME 31.08.2019 07:36
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılıklarına ilişkin atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılıklarına, Oğuzhan Özbaş ve Murat Çetinkaya atandı.

Söz konusu atamalar 1211 sayılı Kanunun 29'uncu maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7'nci maddeleri gereğince yapıldı.

OĞUZHAN ÖZBAŞ KİMDİR?

1971 yılında doğan Oğuzhan Özbaş ise 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Sonrasında eğitim hayatına Amerika’da devam eden Özbaş, 1995 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Endüstriyel Yönetim Yüksek Lisans programını birincilikle tamamladı.

İş hayatına Ford Motor Company’de başlayan Özbaş, şirketin hazine bölümünde 1998 yılına kadar görev yaptı. 1998-2002 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Finansal Ekonomi üzerine doktorasını aldı. Özbaş, 2002 yılında araştırmacı öğretim üyesi olarak Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne (University of Southern California) katıldı. Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde dersler veren Özbaş, kurumsal finans, reel yatırım, kaynak dağılımı ve aktarımı, sermaye piyasası düzenlemesi ve iktisadi organizasyon teorisi alanlarında bilimsel araştırmalar yaptı.

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

1970 yılında doğan Murat Çetinkaya, 1988 yılında TED Ankara Koleji’nden, 1992 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliğinden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü-Bankacılık anabilim dalında tamamladı.

Meslek hayatına T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Fon Yönetimi Müdürlüğünde başlayan Çetinkaya, Tekstilbank ve Diler Yatırım Bankası hazine bölümlerinde çalıştı. Çetinkaya 2010-2017 arasında ise Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Portföy Yönetimi AŞ kurucu Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı. Haziran 2017’de Borsa İstanbul Grubuna geçen Murat Çetinkaya, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü, İstanbul Takas ve Saklama Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı. Çetinkaya, Borsa İstanbul’daki çalışma döneminde Türk Lirası finansal mimari ve pay piyasası pazar yapılanması üzerine odaklandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaliteli insanlar ama yetişmeleri zaman alır. Merkez bankasının tecrübeli kadroları tasfiye edildi. Merkez bankası yedek akçesine dokunulmasa karşı çıkanlara yol verildi. Merkez bankası bağımsız ve müdahaleden uzak olmalı
  Cevapla
 • abc 1 yıl önce Şikayet Et
  neyin tecrübesi hindistan yedek akçe yaz bakıyım
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan inşallah bu çetinkaya diğeri gibi değilde gerçekten Çetin Kaya çıkar. Memlekete hayırlı olur umarım.
  Cevapla
 • Kuzguncuk Aktarı 1 yıl önce Şikayet Et
  Merkez Bakası Muhakkak Millileştirilmelidir. Olacak iş değil,bir ülkenin Merkez Bankası,sıkıştığımızda ortaya çıkan ve "Altınları görmek istiyoruz,kandırılmadığımızdan emin olmak istiyoruz !!!!" diyen,eciş bücüş heriflerden kurtulmalıyız. Bu milli bir görevdir,medyada bu kunuda kampanya başlatan,takipçisi çok birileri büyük sevaba girecektir.
  Cevapla
 • Çoğunluk devletin 1 yıl önce Şikayet Et
  Dediğin şeyi reis zaten daha ilk geldiğinde 2002 de yaptı yüzde 55 hissesi hazinenin yüzde 19 hissesi ziraat bankasının yüzde 5 hissesi merkez bankası vakfı mervakın yüzde 3 hissesi garanti bankasının yüzde 2 hissesi iş bankasının yüzde 2 hissesi sosyal güvenlik kurumunun yüzde 1 hissesi kızılayın yüzde 1 hissesi halkbankın
  Cevapla
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatana millete, vede kendilerine hayırlı olsun.
  Cevapla
 • İzmir 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis sen işini bilirsim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle