İstenmeyen SMS'lere bin 550 lira ceza!

Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, vatandaşlara izinsiz gönderilen ticari kısa mesajın cezasının bin 550 lira olduğunu belirtti.

İstenmeyen SMS'lere bin 550 lira ceza!
İstenmeyen SMS'lere bin 550 lira ceza!
GİRİŞ 30.08.2019 11:44 GÜNCELLEME 30.08.2019 11:45
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, 6563 Sayılı Kanun gereği ticari ileti gönderilebilmesi için vatandaşlarda izin alınması gerektiğini söyledi.

 

İzinsiz atılan kısa mesajlarla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını ifade eden Altun, "2019-2020 eğitim öğretim yılına çok az bir zaman kaldı.

Özel okullar, yurtlar, apartlar gibi işletmelerden sürekli mesajlar geliyor. Vatandaşın hiçbir ilgisi olmasa dahi bu mesajlar geliyor. Yani vatandaşın okulda, yurtta ve apartta kalan bir çocuğu olmadığı halde bu mesaj gelebiliyor." diye konuştu.

"MESAJ GÖNDERECEKSE VATANDAŞIN ONAYINI ALMASI LAZIM"

 

Kendisinin de aynı durumu yaşadığını anlatan Altun, şunları kaydetti:

"Geçen hafta pazar günü bir özel okuldan 2 saat arayla arka arkaya mesaj geldi. Benim okula gidecek yaşta ne çocuğum var ne torunum var. Hiçbir alakam yok. Okulun ismini de ilk defa duyuyorum. Bir kuruluş ticari ileti, mesaj gönderecekse vatandaşın onayını alması lazım. Bu konuda yoğun şikayetler var. Bu tür işletmelerin buna dikkat etmesi lazım.

Bu özel okulu aradığımızda da 'ben göndermedim, anlaştığım firma göndermiş' diyebiliyor. Bu firma da izin alması gerekir. Bu konudan vatandaşlarımız çok muzdarip."

Bu şekilde mesaj alanların Ticaret İl Müdürlüklerine başvurması gerektiğini dile getiren Altun, vatandaşlara izinsiz gönderilen kısa masajların bin 550 lira idari para cezası olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
sms
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • hüsnü 1 yıl önce Şikayet Et
  UYDUR KAYDIR işler KİMSENİN TAKTIĞI YOK mesaj bombardımanı altındayız .
  Cevapla
 • napak 1 yıl önce Şikayet Et
  ticaret il müdürlüğünün yerini bilen var mı ki, Ayrıca oraya gitsek nasıl şikayet edeceğiz,kimbilir neler isteyecekler,bir de her sms için ayrıca mı şikayete gideceğiz yoksa bir seferde bir kaçını birden şikayet edebiliyor muyuz acaba
  Cevapla
 • Eğitmen 1 yıl önce Şikayet Et
  https://tiss.gtb.gov.tr/ adresinden şikayet edebilirsiniz.
  Cevapla
 • Öğretmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Mesaj başına mı 1550 lira yoksa hepsine bir bu fiyat mı? Zaten artık yurt dışından gelmeye başladı mesajlar. Özellikle yabancı bahis sitelerinden yagmurt gibi meaaj geliyor. Hayatımda hiç şans oyunu oynamadığım halde üstelik.
  Cevapla
 • Abo 1 yıl önce Şikayet Et
  Hat açtırırken, benzinlikten kart başvurusu yaparken, bankadan kredi kartı başvurusu yaparken vs. vs. sözleşme formu imzalıyoruz. Acaba kaçımız okuyor bu formları. Kişisel bilgilerinizi paylaşım izni veriyoruz.Bu aslında yasal boşluk.
  Cevapla
 • Adana01 1 yıl önce Şikayet Et
  benim iki şikayetim yıllardır sonuçlanmadı. hava civa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle