Hindistan'dan ihtiyat akçesi hamlesi

Hindistan Merkez Bankası, ekonomik çerçeveyi incelemesi amacıyla oluşturulan Bimal Jalan Komitesi`nin önerisi doğrultusunda 1 trilyon 760,5 milyar rupilik (yaklaşık 24,5 milyar dolar) ihtiyat akçesinin kamu bütçesine aktarılmasını kabul etti.

Hindistan'dan ihtiyat akçesi hamlesi
Hindistan'dan ihtiyat akçesi hamlesi
GİRİŞ 27.08.2019 14:27 GÜNCELLEME 27.08.2019 14:40

Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, bankanın 1 trilyon 760,5 milyar rupilik ihtiyat akçesinin kamu bütçesine aktarılmasını ilişkin öneriyi kabul ettiği bildirildi.

Hindistan hükümeti ile istişare içerisinde olan RBI'nın, mevcut Ekonomik Sermaye Çerçevesini inceleyebilmek için Bimal Jalan Komitesi'ni oluşturduğu anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Komitenin önerileri, merkez bankalarının finansal esneklik konusundaki rolünün önemi, ülkeler arası uygulamalar, yasal karşılıklara ve RBI'nın kamu politikası yetkisinin ve operasyonel çerçevesinin bilanço ve riskler  üzerindeki etkisine yönelikti. Komite önerilerini, RBI'nın parasal, finansal ve  dış istikrar için ana dayanak noktası oluşturması hedefiyle yönlendirdi. Bu nedenle, RBI'nın direncinin kamu politikası hedefleriyle orantılı olması ve  dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomilerinden birinin merkez bankasından bekleneceği gibi, emsal merkez bankalarının seviyesinin üstünde tutulması  gerekmektedir."

Açıklamada, komitenin RBI tarafından gerçek öz sermaye seviyesini  hedefleyen bir ihtiyat akçesi dağıtım politikası önerdiği vurgulanarak, "Eğer öz  sermaye ihtiyacın üzerindeyse, tüm net gelir hükümete aktarılabilir. Bununla  birlikte öz sermaye alt gereksinim sınırının altında ise risk karşılığı ayrılarak yalnızca kalan net gelir kamu bütçesine aktarılabilir." denildi.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR