Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Herkes parasını alabilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini' vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, 4 ayaklı yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Herkes parasını alabilecek
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Herkes parasını alabilecek
GİRİŞ 24.08.2019 12:43 GÜNCELLEME 24.08.2019 13:26
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini" vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni modelin dört sac ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

 

DAHA ÇOK İŞÇİ FAYDALANACAK

Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacak. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek. Fon sistemiyle daha çok işçi kıdem tazminatına hak kazanabilecek. Ayrıca çalışanın düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçilecek. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek. Her ay bütün çalışanlar için belirli bir miktar prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

 

İSTİFA EDEN DE TAZMİNATINI ALABİLECEK

yeni kıdem tazminatının önemli başlıklarından birini 'fonda kalma süresi' oluşturuyor. Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak.

BİRİKİMLERİN BİR KISMI NAKİT ÇEKİLEBİLECEK

Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi modelinde sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Ytttt 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah aşkına iş çıkarmayın başımıza
  Cevapla
 • maduro 1 yıl önce Şikayet Et
  bu zaman kadar hiç bir fon vatandaşa getiri saglamamış hükümete ek kaynak olur.....
  Cevapla
 • vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  isten cikarilmalar fazlasiyla artacaktir göreceksiniz...ve tazminatini da devletten isteyemeyecek cunki emeklilik zamanini beklemesi gerekecek....hayirli olsun.
  Cevapla
 • Esma 1 yıl önce Şikayet Et
  Kidem tazminati almayanlara kolaylık sağlansın 11senelik tazmitami işverenden beklediğim yetmiyormuş gibi şimdide devletten mi beklicem olan hep garibana oluyo yani bizlere
  Cevapla
 • nazım 1 yıl önce Şikayet Et
  istifa eden ne kadar sure kalmasi gerek rigini belirtmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle