Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İHA geliştiriyor

Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronprom, Baykar Savunma ile kurulan ortak şirketin ilk projesinin yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) “Akıncı” olacağını açıkladı.

Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İHA geliştiriyor
Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İHA geliştiriyor
GİRİŞ 20.08.2019 12:27 GÜNCELLEME 20.08.2019 12:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ukroboronprom’dan yapılan açıklamada, şirkete bağlı Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport ile Türk savunma sanayi şirketi Baykar Savunma arasında kurulan ortak şirketin ilk proje üzerinde çalışmalara başladığı belirtildi.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin, ilk projenin yeni nesil “Akıncı” İHA’sı olduğunu belirterek, “Yeni nesil saldırı İHA’sı Akıncı, 21’inci yüzyıl çatışmalarının gereksinimleri doğrultusunda geliştiriliyor ve öncelikle Türk ve Ukrayna ordusunun donatılmasına yönelik olacak.” dedi.

Akıncı’nın, konvansiyonel uçaklarda bulunan silahlarla yüksek hassasiyetli saldırılar gerçekleştireceğine işaret eden Bukin, “Yüzlerce kilogram ağırlığında ağır mühimmatlar kullanılabilecek.” ifadesini kullandı.

 

Yeni nesil “ağır İHA” sınıfına ait Akıncı, 1 ton ağırlığında silahlar taşıyarak, 12 kilometrelik irtifaya çıkıp 24 saat süren uçuşlar gerçekleştirebiliyor. Akıncı, güdümlü füzelerin yanı sıra konvansiyonel ve yüksek hassasiyetli bomba taşıma özelliğine sahip.

Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Komitesi'nden geçen hafta yapılan açıklamada, Baykar Savunma ile Ukrspetseskport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu bildirilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • sadi 9 ay önce Şikayet Et
  antonov u gelistirmeye calisin.. bu cok lazim olacak simdiden ! basarilar..
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Turbo Jet Motorlu Hayalet SİHA geliyor inşallah.
  Cevapla
 • Nedim 9 ay önce Şikayet Et
  Siz bu Ukranya’ya çok güvenmeyin belki İHA ların tekniklerini İsrail’le verirler nede olsa başbakanları yahudi ve dün Netanyahu Ukranya’yı ziyarete geldi.
  Cevapla
 • belde 9 ay önce Şikayet Et
  yerli savunmaya devam. korksun AB ve ABD
  Cevapla
 • 1åTamam mı 23222w7 9 ay önce Şikayet Et
  Tamam
  Cevapla