’Su’dan bedava elektrik

Ordu’nun Kumru ilçesinde dere yatağına kurulan sistem ile üretilen elektrik, bir evin aydınlanma ihtiyacını karşılıyor.

’Su’dan bedava elektrik
’Su’dan bedava elektrik
GİRİŞ 17.08.2019 13:10 GÜNCELLEME 17.08.2019 13:14
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İlçeye bağlı Eskiçokdeğirmen Mahallesi Yunuslu mevkisinde dere yatağına kurulan sistemle bir evin elektrik ihtiyacının bir kısmı karşılanıyor.

Hobi olarak başladığı elektronik işlerle uğraşmayı geliştiren Kumru Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı, hem hobi amaçlı hem de elektrik faturalarını bir nebze de olsa düşürmek adına dereye sistem kurmak istedi.

Yaptığı araştırmaların sonrasında bazı parçalarını kendisinin yaptığı sistemi mahalledeki evinin 50 metre aşağısındaki dereye monte eden Arıncı, ilk etapta 12-48 volt arası elektrik almayı başardı. Çark, dinamo, şarj kontrol cihazı, akü ve kabloların kullanıldığı düşük bütçeli sistem ile evin dış cephe aydınlatması 12 volt üzerinden yeterince karşılanabiliyor.

“Amatörce yapıldı, ihtiyacı karşılıyor”

Kumru Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı, internetten yaptığı araştırmalar sonrasında amatör şekilde elektrik üreten bir sistem kurduğunu söyledi.

Elektronik işlere merakı olduğundan dolayı sistemi kurduğunu, şuanda üretilen elektriğin de kendisine yeterli geldiğini ifade eden Arıncı, “Parçaları bir araya getirerek elektriği ürettik. Yeryüzünde hareketi olan her şey mutlaka enerji üretiyor. Biz de sudan elektrik nasıl üretebiliriz? Diye düşündük ve bunu denedik. Burada kurulan sistem ile 12-48 volt arası elektrik üretilebiliyor. Devir 200-300 arasında olduğu zaman ortalama 12-15 volt, daha fazla olduğu zaman 48 volta kadar elektrik üretebiliyor. Oradaki elektriği toprağa gömülü olan siyah kablo ile eve kadar ulaştırdık, burada da yakmaya çalışıyoruz” dedi.

Dış cephe aydınlatması 12 volt üzerinden sağlanıyor
 
Kurulan sisteminin kısa sürede tamamlandığını ve daha geliştirilme aşamasında olduğuna dikkat çeken Arıncı, “Kısa sürede sistemi tamamladığımız için şu an televizyon çalıştırmıyor ama çalıştırabilirim. Üretilen elektriği şarj kontrol cihazı ile akülere depolayıp, sonrasında da 12 voltu 220 volta dönüştüren güç çeviricileri ile televizyon çalışabilir, buzdolabı da çalışabilir. Ancak bunun denemesini yapmadım. Ben şu anda sadece aydınlatmayı kullanıyorum. Şu anda evin dış cephesinde kullanılan 12 voltluk ampuller ve projektörler sayesinde dış aydınlatmayı 220 volt üzerinden değil de 12 volt üzerinden sağlıyorum” şeklinde konuştu


 
Projeyi geliştirmek istiyor

Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı, ilerleyen zamanlarda imkanlar dahilinde sistemi büyüterek, komşularının da faydalanmasını sağlamayı hedeflediğini belirterek, “İlerleyen zamanda benim temel projem daha geliştirmek. Burası Eskiçokdeğirmen Mahallesi olduğundan eskiden değirmen ve su çok vardı. Ben de ilerleyen zamanda buraya bir değirmen sistemi kurup 10 kw kadar elektrik üretip evin ve birkaç hanenin elektriğini sağlayabiliriz. İlerleyen zamanda komşularımıza da elektrik verebiliriz. Ama bunun için de biraz maliyet gerekiyor, parayı fazla tutan bir sistem. Benim kurduğum sistem düşük maliyetle ile oldu” ifadelerine yer verdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
elektrik üretimi
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ahmet yılmaz 9 ay önce Şikayet Et
  ALLAH ne nimetler veriyorda akıp gitmesine seyirci kaldığımız gibi gelecek senelerde önlem almayı ve bu nimeti değerlendirmeyi düşünmüyoruz illa her şeyin sonuna geldiğimizde aklımız başımıza geliyor ey yetkililer yağmuru sele dönüştürmeden onları bir çok kanallarla yapay göletlere taşıyan sistemler düşünün
  Cevapla
 • abdurrahman 9 ay önce Şikayet Et
  Ölçü aletini ters bağlamışsın amca
  Cevapla
 • Denklem 9 ay önce Şikayet Et
  100 yıldır dünyada kullanılan bir şey için amma tantana...
  Cevapla
 • uzunoğlu 9 ay önce Şikayet Et
  12 voltla neden uğraşırsın 4 veya 5 kv bir jeneratör al benzinle çalışan motorunu kaldır at dinamosunu çarka bağla evin bütün ihtiyacını karşıla hatta kv yı biraz yükseltirsen kışın ısınmayı bile bedavaya getirebilirsin kalorifer tesisatını çek suyu elektrikli rezistansla ısıt kombi sistemini taklit et doğalgazla değilde elektrikle suyu ısıt nasılsa bedavaya geliyor elektrik
  Cevapla
 • aydın 9 ay önce Şikayet Et
  şunu benim eve de yapsana
  Cevapla
 • mmmm 9 ay önce Şikayet Et
  yazdığın terimler bile yanlış yorumuna cvp bile vermeyecem
  Cevapla
 • erlblc 9 ay önce Şikayet Et
  okadar gücü nereden alacak dinamo ???
  Cevapla
 • yami 9 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar kafan çalıştı kimi bekledin bu saate kadar.Sen yapsaydın da haber olsaydın.Ne kadar zeki bir milletiz adam herşeyi bedavaye getirdi.Bende diyorum sanayi ve teknolojide neden bu kadar ileriyiz.Hep süper zeka doluymuş ondan olsa gerek.
  Cevapla
 • AHMET 9 ay önce Şikayet Et
  Bravvo kardesım devam ınsallah...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle