1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı

Elektrik üretiminde yerli kaynakların payının artmasıyla ocak-temmuz döneminde ithal kaynaklardan sağlanan enerjinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 azalması sayesinde, yaklaşık 1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı.

1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı
1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı
GİRİŞ 17.08.2019 13:11 GÜNCELLEME 17.08.2019 13:11
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Elektrikte kurulu güç temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 90 bin 449 megavata yükseldi. Bu dönemde Türkiye'nin artan enerji talebini sorunsuz karşılamak amacıyla yatırımlara hız verildi.

 

 

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından edindiği bilgiye göre, ocak-temmuz döneminde elektrik üretiminde yerli kaynakların payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29,4 artarak 116 milyon 799 bin megavatsaate çıktı.
 
Bu dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payı ise yüzde 44,7 artarak 87 milyon 66 bin megavatsaate yükseldi.
 
1 Ocak-31 Temmuz arasında doğal gazdan elektrik üretiminde 24 milyon megavatsaatlik tasarruf sağlanarak, yaklaşık 1,3 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçilmiş oldu.
 
Söz konusu dönemde ithal kömürden 4 milyon megavatsaat daha az elektrik üretildi ve 102,5 milyon dolarlık ithal kaynak kullanımı engellenmiş oldu.
 
Böylece ithal kaynakların elektrik üretimindeki payı, yılın yedi aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam yüzde 15,4 azaldı ve yaklaşık 1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı.
 
İthalat azaldı, ihracat arttı
 
Türkiye'nin elektrik ithalatı yılın yedi aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,4 azalarak 1153 gigavatsaate geriledi.
 
Öte yandan söz konusu dönemde elektrik ihracatı ise yüzde 21,6 artışla 1795 gigavatsaate yükseldi.

YORUMLAR 15
 • Elektrik 9 ay önce Şikayet Et
  Bide şu doğudaki kaçakları halletsek daha fazla kasaya para kalır eminim işletmelerde devlette kar eder parasını sökün alın artık
  Cevapla
 • cevdet 9 ay önce Şikayet Et
  kamu binaları ve tokinin yapmış olduğu binalara güneş panelleri yerleştirilsin
  Cevapla
 • yeterli değil 9 ay önce Şikayet Et
  Güneş paneli ve rüzgar gülü kullanan sistemler, ortalama bir su barajına göre çok çok az elektrik üretir, maliyetini amorti etmesi bile yılları bulur. Nükleer santral olmadığı sürece bunlar çözüm değildir. Yinede temiz enerji olduğu için sayıları gittikçe artırılmalıdır.
  Cevapla
 • Türkiye 9 ay önce Şikayet Et
  ula cenderme neler söylüyorsun sen
  Cevapla
 • Cenderme 9 ay önce Şikayet Et
  seni nükleerci seni anlaşılan nükleer santralden mama yiyeceksin sen
  Cevapla
 • Mahoo 9 ay önce Şikayet Et
  Kacak kullanim ne kadar Türkiye geneli?
  Cevapla
 • Manisalı 9 ay önce Şikayet Et
  Tasarruf çok güzel bir şey.ulkem adına çok sevinçliyim.bu haberde bazılarına kapak olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle