Yunan basını: Türkiye sessiz sedasız dünyanın en iyi füzesini envantere aldı

Yunan basını, “Ege’de stratejik değişiklik: Türkiye, Atmaca Blok-1’leri ateşliyor” başlıklı bir haberinde Türkiye’nin Atmaca Blok-1 deniz füzelerini “sessiz sedasız bir şekilde” donanma envanterine soktuğunu yazdı. Füzelerin beş yıl içerisinde Türk donanması tarafından kullanılacağını belirten gazete, Atmaca’nın 200+ kilometrelik menziliyle güvenli bölgeden atış yapabileceğini yazdı.

GİRİŞ 15.08.2019 16:54 GÜNCELLEME 15.08.2019 16:57
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Yunanistan merkezli yayın yapan ProNews, Türkiye tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Atmaca Blok-1 deniz füzelerinin “sessiz bir şekilde” Türk donanması envanterine eklendiğini yazdı. Atmaca Blok-1 füzesi alanında dünyanın en iyilerinden biri olarak gösteriliyor.
 
“EGE’DE STRATEJİK DEĞİŞİKLİK”
 
Atmaca Blok-1’in gemiden gemiye ve gemiden karaya fırlatılabilme özelliklerine dikkat çeken ProNews, bu füzelerin ilk olarak mevcut RGM-84’lerin yerine hizmete alınacağını aktararak “Ege’de stratejik değişiklik: Türkiye, Atmaca Blok-1 deniz füzelerini ateşliyor” başlığına yer verdi.
 
“İLK ATMACALAR TCG KINALIADA’YA”
 
Söz konusu haberde, ilk Atmaca füzelerinin, MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ADA sınıfı korvetlerin dördüncüsü olan TCG Kınalıada’ya (F-514) konuşlandırıldığı bildirildi.
 
“GÜVENLİ MESAFEDEN VURABİLECEK”
 
Atmaca Blok-1’lerin Roketsan’ın yükleniciliğinde Türk Deniz Kuvvetleri’ne önemli bir kabiliyet kazandıracağını ifade eden Yunan gazete, bu anlamda radar istasyonları, petrol istasyonları, limanlar ve karargâhların güvenli bir mesafeden rahatlıkla vurulabileceğini kaleme aldı.
 
“BEŞ YIL İÇİNDE BÜTÜN DONANMA KULLANACAK”
 
Atmaca’nın gelecek beş yıl içerisinde Türk donanmasındaki her araca ekleneceğini aktaran gazete, bunlar içinde yer alan (Reis sınıfı) Tip 214TN denizaltılara dikkat çekti.
 
Roketsan’la 2009 yılında imzalanan anlaşma ile çalışmalarına başlanan Atmaca’nın test atışlarının Kasım 2018’de sona erdiği ve aynı ay içerisinde (aslında 29 Ekim 2018) seri üretimine geçildiğini okuyucularıyla paylaşan gazete, Atmaca Blok-1’in 200+ kilometrelik menziline dikkat çekerek çeşitli özelliklerini aktardı.

 
İLK DEFA IDEF 2019’DA SERGİLENMİŞTİ
 
Dünyadaki muadillerinden üstün özelliklere sahip olan Atmaca, ilk defa 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) sergilenmiş ve bir ilâ bir buçuk yıl içerisinde gemilerde görülmeye başlanacağı bildirilmişti.
 

 

 

KAYNAK: STAR
ETİKETLER
gemisavar
YAZDIR
YORUMLAR 76
 • Nxmxmckkdk 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz de sessiz sedasiz chpyi bu ülkenin köşe başlarına yerlestirdiniz. 100 yildir uğraşıp duruyoruz bize attiginiz kazigi çıkarmak için.
  Cevapla
 • Sena İzmir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir yunan bir de CHP rahatsız
  Cevapla
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu böylesi projeler gizli yapılmalı
  Cevapla
 • Can Demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkeleri büyütecek en önemli 2 unsur askeri ekipman ve ekonomidir.Her zaman askeri ekipman (uçak , füze , hava savunma sistemleri vs.) konusunda adımlar atılmalı bence, bu gibi çalışmaları başarılı buluyor ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.Umarım kısa zamanda seri üretimlere de geçer her daim TSK nın elini güçlü tutarız.Sonrasında da ülkemizin ekonomisini güçlendirme ve üretim ağırlıklı bir yapı ile inşallah Türkiyemiz daha güzel ve güçlü yarınlara ulaşacaktır...
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Sağlık teknlojileri??
  Cevapla
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  daha dur yunan arkasından gelenler var.
  Cevapla
 • Yuman 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanla işimiz yok gaza gelip o bize bulaşmazsa.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle