Yabancı dil kursuna 'yabancı dil' cezası! Sökmek zorunda kaldı...

Bursa'da faaliyet gösteren bir eğitim kurumuna, yabancı isimli tabela astığı için para cezası kesildi.

Yabancı dil kursuna 'yabancı dil' cezası! Sökmek zorunda kaldı...
Yabancı dil kursuna 'yabancı dil' cezası! Sökmek zorunda kaldı...
GİRİŞ 12.08.2019 12:10 GÜNCELLEME 12.08.2019 12:10
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bursalı eğitimci Esat Yalduz'un uzun yıllar yabancı dil kursu olarak hizmet veren firmasına, franchising sistemiyle işletmesini yaptığı dünyaca ünlü bir firmanın ismini tabelaya yazdığı için 12 bin lira para cezası kesildi. Yazılan cezanın ardından tabelalarını söken kursun sahibi Esat Yalduz, yabancı kurs merkeziyle çalışmayı bırakıp, yerli kendi markasını kurmanın uğraşını veriyor.

Şikayet üzerine böyle bir ceza uygulandığını ifade eden Esat Yalduz, "2013 yılından itibaren Bursa'da yabancı dil kursu olarak hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen bir teftiş neticesinde yabancı dilde reklam ve tabela asma yasağına uymadığı için ceza aldık. Cezadan sonra tabelamızı indirip franchising sistemiyle çalıştığımız markamızla sözleşmemizi sonlandırdık. Bundan sonra Türkçe bir marka oluşturup bununla yolumuza devam etmek istiyoruz. Bize birinci basamaktan ceza kesildi, biz idare mahkemesine itiraz ettik. Mahkememiz devam ediyor. Bir ümit, cezanın iptalini bekliyoruz. Bu ceza bizim için çok yüksek. Bu ceza iptal olsa bile biz bu yabancı markayla çalışamayacağız. Mevzuata göre yabancı marka tabelası yasak. Çünkü yabancı dilde reklam yasak, yabancı dil kursu hizmeti verseniz bile yasak. Türkiye'deki firmaların büyük bir kısmının ismi yabancı" dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
tebela
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  yabancı ismi anca ortaklarınız yabancı olduğunuzda kullanılabilir. destek yok köstek var. sat gitsin yabancıya ona ceza yok. ülkem sadece uluslararası bir marka yapmana bile engel bir kanun var.
  Cevapla
 • Musti 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel olmuş
  Cevapla
 • kral 2 yıl önce Şikayet Et
  Saçma bir karar olmuş. yüzlerce fabrikayı kapatmak lazım bu karara göre. Hatta 100 binlerce işletmeyi de...
  Cevapla
 • sami 2 yıl önce Şikayet Et
  buna kim on ayak olmus ilk once ?!! neden zamaninda bunun duzenlemesini yapmadilar.. turkuye ingilterenin, yada fransanin somurgesi mi ?
  Cevapla