Konut kredisine talep patladı!

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekmesi sonrasındaki kredi talebi rekor seviyeye çıktı.

Konut kredisine talep patladı!
Konut kredisine talep patladı!
GİRİŞ 09.08.2019 15:23 GÜNCELLEME 09.08.2019 15:59
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Bankacılık yetkililerinden edinilen bilgiye göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye çıkarken, 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğunu kaydedildi.

Başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini ifade eden kaynaklar, talebin bayram tatili sonrasında da devam edebileceğini tahmin etti. 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi yüzde 0,99'dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri de kamu bankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltmişti.

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine paralel enflasyondaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecine girmesiyle bankalar da bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını düşürmeye başlamıştı.

Analistler, faiz oranlarındaki gerilemenin devam etmesinin beklendiğini belirterek, kamu bankalarından sonra özel bankaların da faizlerde düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredi pazarının daha da büyüyeceğini ifade etti.

ETİKETLER
kamu bankası
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Faiz haramdır. 9 ay önce Şikayet Et
  Harımdan hayır olmaz. Bu millet kendi ayağıyla ateşe doğru gidiyor. Ey diyanet işleri başkanı Cuma hutbelerinde konuşsana faizle ev almayın diye. Her hafta söyle Allah ve Resul’üne savaş açmayı bırakın diye.
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkenin yüzde 99 ü müslüman ise bu kadar faizi kim alıyor.
  Cevapla
 • BeşiktAşk 9 ay önce Şikayet Et
  faiz düştü ev fiyatları çıktı aynı hesap yine :)
  Cevapla
 • Ülküm 9 ay önce Şikayet Et
  Müteahhit ve ev sahipleri ellerini ovuşturup,%20 zam yaptılar bile,fakirlerde evim olsun diye seviniyor,zavallılar.
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Haramla kurulan yuvadan hayır gelmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle